Pilotní lekce nového kurzu práce s grafickým editorem Photoshop.
Vítejte u nového kurzu (v pořadí již druhého) Photoshopu. Ptáte se, co vše se naučíte? Odpověď zní: Vše, co potřebujete znát, abyste mohli upravovat své fotografie a vytvářet tak profesionální snímky na svém domácím PC. Tato první (či spíše nultá) lekce vás seznámí se vším, co potřebujete, abyste se mohli vůbec učit pracovat s Adobe Photoshop.
Obsah této lekce:
- 1.1 Kde Photoshop seženu?
- 1.2 Instalace
- 1.3 Aktivace
- 1.4 Spuštění
- 1.5 Nový soubor
- 1.6 Co bude v příští lekci?
- 1.7 Co bude v dodatku?
1.1 Kde Photoshop seženu?
Jednou z legálních cest je si Adobe Photoshop Creative Suite 2 (dále jen PS CS2) zakoupit. Cena PS CS2 je poměrně vysoká, ale pokud to myslíte s úpravou digitálních fotografií opravdu vážně, jsou to dobře a výhodně investované peníze. PS CS2 obsahuje mnoho nových funkcí oproti předchozí verzi, jako například Adobe Bridge, úběžný bod, tvarování obrázků, redukce červených očí atd. Pokud některým z pojmů nerozumíte, vůbec si s tím nedělejte hlavu, ke všemu se dostaneme. Mnozí z vás si jistě všimnou, že již je dostupná i verze Creative Suite 3, my ovšem pro účely tohoto kurzu budeme používat verzi starší. To, co se naučíte prostřednictvím verze 2, ovšem určitě úspěšně aplikujete ve verzi třetí.
Pro spuštění budete potřebovat asi 512 MB operační paměti pro plynulý běh, i když při některých složitějších operacích vám může systém na chvíli zamrznout i s 1024 MB (testováno mnou).
1.2 Instalace
Po vložení disku CD do vaší mechaniky se automaticky spustí průvodce instalačním procesem, takže zde není co dodat.
1.3 Aktivace
Jsou dvě možnosti, jak produkt aktivovat:
- Telefonická: Po zavolání na bezplatnou linku a oznámení sériového čísla operátorce získáte aktivační klíč.
- Internetová: Provádí se automaticky po Internetu, stačí jen minutku počkat.
1.4 Spuštění
Program spustíte buď ikonou na pracovní ploše či z nabídky Start. Po načtení se před vámi objeví asi takováto obrazovka:
Jak můžeme vidět na první pohled, obrazovka je přehledně uspořádána. Všechny důležité paletky jsou seřazeny na okrajích pracovního prostředí.
1.5 Nový soubor
Provedeme základní věc, kterou budeme dělat v budoucnu ještě nesčetněkrát – vytvoříme si nový soubor.
Nejdříve v horní části okna klepněte na rolovací nabídku Soubor a tam pak na Nový. Uprostřed obrazovky se objeví toto:
Možná se vám zdá, že je tam trochu moc voleb. Tak začneme odshora dolů:
- Název: Zde jednoduše zadejte název vašeho obrázku (třeba PrvniSoubor).
- Nastavení: Tady můžete zvolit některé přednastavené rozměry dokumentu (A4, A5 apod.).
- Šířka a Výška: Zde zadejte počet obrazových bodů (pixelů), které budou vyplňovat šířku a výšku dokumentu (pozn.: vpravo je roletová nabídka, kde můžete vybrat i jiné a „lidštější“ měřící jednotky jako cm, mm atd.).
- Rozlišení: Zde nestavte hodnotu, která bude určovat, kolik pixelů se vejde do jednoho palce obrázku. Pokud nastavíte vyšší hodnotu, budou obrazové body menší a obraz bude podrobnější (pozn.: znovu můžete vybrat z nabídky vpravo místo palců centimetry).
- Režim barvy: S tím se prozatím nezabývejte, popis všech druhů vyjde v dodatku.
- Obsah pozadí: To je barva, kterou se při vytvoření dokumentu automaticky vyplní pozadí. Jsou možné tři volby:
- bílá
- průhledná – na pozadí obrázku se objeví taková šedo-bílá šachovnice značící průhledné obrazové body (pixely)
- barva pozadí – to je barva, která je na následujícím obrázku ta červená
- Další volby: Ty projdeme až v příští lekci.
1.6 Co bude v příští lekci?
Chcete dostávat kvalitní výsledky a přesné barvy? Já si myslím že určitě ano, protože pokud provedete „reformu“ barev, tak bude vaše tiskárna tisknout (skoro) přesně to, co vidíte na obrazovce. Na to ale dojde v příští lekci, takže ji určitě nepřeskočte, nebojte se, nebude to až tak složité.
1.7 Co bude v dodatku?
V dodatku se dozvíte přesný význam technických výrazů, který ovšem znát nemusíte, spíš chápat věc „obecně“. Dozvíte se, co je Režim barvy, a také možná dojde na první úkol!