Patrick Zandl spolu s Martinem Malým spustili nový server Čertoděj, jehož hlavním cílem zájmu bude podle autorů informovat o čertovských a bláznivých směrech vývoje internetových služeb. Hlavní náplní práce bude tedy informovat širokou veřejnost o nově spuštěných službách, polemikách vztahujících se k těmto projektům a návrhům na nové web 2.0 webech, jak se tyto nápady oficiálně nazývají.
Zajímavá je také forma tvorby obsahu, která bude (jak jinak) pocházet z internetové komunity. Vtip je ale v tom, že jako honorář za zaslané články získávají autoři podíl na vlastnictví celého serveru podle stránky Akciový web. Počáteční prostředky na provoz přitom byly vloženy z prodeje služby Jagg.
Nové články
Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci. Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.
V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.
Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.
Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.