Výsledky turnaje piškvorkových umělých inteligencí.
Dne 27. 4. 2007 proběhl turnaj piškvorkových programů Gomocup (viz starší článek. Turnaje se zúčastnilo 23 programů, mezi nováčky byly programy Pecuchet (ČR), Nabamoku (ČR), Jude (Čína) a Onix (Maďarsko); nové verze poslali autoři Gora (Rusko), Tita (Maďarkso) a Swině (ČR).
Po dvouletém panování Gora obsadil první místo program Tito od Adreje Tokarjeva, jehož nová verze hraje opravdu skvěle. Na druhém místě skončil HGarden z Číny a třetí místo obsadila Swině z ČR. Doufáme, že se zase podaří domluvit zápasy nejlepších piškvorkářů ČR s vítěznými programy Gomocupu. Minulý rok to dopadlo remízou. Letos jsou programy opět o něco lepší. Uvidíme, zda na ně budou lidé ještě stačit.
Uvádím samozřejmě i kompletní výsledky soutěže.
Programy jsou volně ke stažení, takže kdo se na to cítí, může vyzkoušet jejich sílu.
Zdeněk LehockýGoogle
Zdeněk je hlavním korektorem na Programujte.com, zajímá se o cizí jazyky - je to lingvista amatér. V civilu zastává pozici Delivery manažera pro významného ISP a je to náš největší knihomol.
Nové články
Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci. Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.
V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.
Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.
Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.