Je tomu jen pár hodin, co Scott Guthrie na svém blogu zveřejnil informaci o vydání druhé betaverze nástrojů Visual Studio 2008 a .NET Framework 3.5 pod Go-Live licencí, která umožňuje nasadit vytvořené aplikace v produkčním prostředí. Všechny edice lze provozovat bok po boku s Visual Studiem 2005 a můžete je stáhnout z oficiálních stránek. Po instalaci postupujte podle informací uvedených ve zdrojovém článku.
Nejžhavější novinky
Samotné Visual Studio obsahuje mnoho zásadních novinek, které se z velké části týkají tvorby webových stránek (alespoň co se dá vyčíst z webu). Pro zájemce o další informace budu odkazovat na již zmíněný blog (lepší zdroj, natožpak český, jsem nenašel).
VS 2008 Multi-Targeting
VS 2008 umožňuje stavět aplikace zaměřené na různé verze .NET Frameworku. Konkrétně je to .NET FW 2.0, .NET FW 3.0 a nový .NET FW 3.5. Dochází tedy k obratu oproti předchozím verzím Visual Studia, které vždy podporovaly jen specifickou verzi .NET Frameworku. Více informací najdete v článku VS 2008 Multi-Targeting Support.
VS 2008 Web Designer a podpora CSS
VS 2008 obsahuje výrazně vylepšený (X)HTML designer, který nabízí výbornou podporu CSS, vnořených MasterPages a např. split-view editace. Pokud znáte designer použitý v produktu Expression Web, tak víte, o čem je řeč. Více informací nabízí články VS 2008 Web Designer and CSS Support a VS 2008 Nested Master Page Support.
ASP.NET Ajax a podpora JavaScriptu
Se zabudovanou podporou ASP.NET Ajax v .NET FW 3.5 souvisí také výborná podpora samotného JavaScriptu, především jde o nový Debugger a podporu Intellisense. To vše zajistí příjemnou integraci do vašich stránek.
Vylepšení jazyků a LINQ
Nové kompilátory jazyků VB a C# opět přinášejí zásadní vylepšení obou jazyků. Objevují se prvky funkcionálního programování, které umožňují psát čistší a působivější kód. Další podstatnou novinkou je LINQ, což je jazyk usnadňující dotazování a práci s daty. Můžete ho propojit prakticky se vším od MS SQL, MySQL, XML, XSD až po LDAP (protokol pro ukládání a přístup k datům na adresářovém serveru), webovou galerii nebo internetový obchod.
Shrnutí dalších novinek:
- Automatic Properties, Object Initializer and Collection Initializers – usnadňují vytváření vlastností, kolekcí i dalších objektů.
- Extension Methods – umožňují rozšířit veřejné rozhraní typů bez přístupu k jejich kódu.
- Lambda Expressions – jsou dalším stupněm vývoje anonymních metod známých z .NET 2.0.
- Query Syntax – nabízí stručnou deklarativní syntaxi pro vyjádření dotazů. Využívá standardní operátory jazyka LINQ.
- Anonymous Types – vlastnost známá z funkcionálních jazyků, kterou lze použít pouze pro lokální proměnné. Používá se klíčové slovo var a typ výrazu je tak odvozen z kontextu.
Další vylepšení
Mezi neposlední novinky patří také podpora WPF, WCF a Workflow projektů (včetně designerů). WinForms a WPF aplikace mohou využívat služby ASP.NET aplikací (Membership, Roles, Profile) pro „sdílení“ uživatelských dat. Unit testy jsou nyní rychlejší a jsou podporovány i ve VS Professional (tedy nejen VS Team System). A samozřejmě mnohé další novinky.