Widgety v Opeře
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Widgety v OpeřeWidgety v Opeře

 

Widgety v Opeře

Google       Google       10. 8. 2007       12 472×

V tomto článku se vám pokusím přiblížit funkci a tvorbu widgetů pro internetový prohlížeč Opera.

Úvod

Widgety [vidžity] (u nás nazývané jako pomůcky) jsou s Operou spjaty už od její deváté verze. Widgety jsou malé aplikace, které mohou běžet mimo okno prohlížeče. Je to vlastně interaktivní webová stránka, která vám může přidat chybějící funkci v prohlížeči nebo ji vylepšit, popřípadě zkrátit dlouhou chvíli ve formě her.

Widgety pro Operu najdete na oficiálních stránkách společnosti Opera ASA a to na http://widgets.opera.com/, kde najdete více jak 1 200 (ke dni 28. 7. 2007) těchto pomůcek.

Tvorba widgetů

Jestli chcete vědět, jak takový widget vytvořit, můžete si přečíst oficiální návod na komunitním portále Opery. Samozřejmě v angličtině. Pro ty, co neumí anglicky, se tento problém pokusím trochu nakousnout. Předpokládám, že alespoň trochu ovládáte HTML, XML, CSS, popřípadě JavaScript. Pokud ne, doporučuji vám některý z našich kurzů.

Widget se skládá nejméně ze dvou souborů. Jsou jimi soubory index.html a konfigurační soubor config.xml. Tyto soubory mají stejnou strukturu, jako byste psali webové stránky. A jak bývá zvykem u všech kurzů tohoto typu, prvním programem je Hello World! Tím také začneme. Pro začátek jsem použil kódy z my.opera.com.

Vytvoříme si soubor index.html a vytvoříme v něm následující obsah:

<!DOCTYPE html>
<html>
  <head>
    <title>Hello World!</title>
  </head>
  <body>
    <p>Hello World!</p>
  </body>
</html>

Soubor config.xml bude vypadat takto:

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<widget>
  <widgetname>Hello World!</widgetname>
  <description>
    This is the very first widget written!
  </description>
  <width>500</width>
  <height>300</height>
  <author>
    <name>John Doe</name>
    <link>http://acme-widget.example.com</link>
    <organization>Acme Examples, inc.</organization>
  </author>
  <id>
    <host>example.com</host>
    <name>HelloWorld</name>
    <revised>2006-01</revised>
  </id>
</widget>

Tuto základní strukturu by měl obsahovat každý widget. Další informace o konfiguračním souboru můžete najít na stránkách Opery v článku Widget information file syntax. Widget si můžete prohlédnout spuštěním souboru config.xml. Dostaneme toto:

Toto je první widget Hello World!. Můžete s ním libovolně pohybovat, ale musíte kliknout přesně na některé písmeno. Vypneme ho přes menu Pomůcky → Správce pomůcek → Zavřít. Nebo na něj klikneme pravým tlačítkem a vybereme Zavřít. Pouhý text není ale dobře použitelný. Widgety si lze libovolně ostylovat pomocí kaskádových stylů (CSS). Soubor index.html pak může vypadat takto:

<!DOCTYPE html>
<html>
  <head>
    <title>Hello World!</title>
    <link rel="stylesheet" type="text/css" href="helloworld.css">
  </head>
  <body>
    <div id="frontview">
      <div class="top">
        <p>Hello World!</p>
      </div>
  </body>
</html>

Poté si samozřejmě musíme vytvořit soubor kaskádových stylů helloworld.css. Ten si můžete upravit sami, pokud pokud máte potřebné znalosti. V mém případě vypadá takto:

body {
  width: 454px;
  margin: 0;
  padding: 0;
  color: white;
  background: transparent url(pozadi.PNG) scroll no-repeat top left;
}
div.top {
  padding: 45px 0 0 45px;
  width: 454px;
  height: 100px;
}

Po spuštění souboru config.xml se nám otevře toto:

Na začátku jsem psal o JavaScriptu. Ten se samozřejmě také může na widgetu objevit. Pomocí JavaScriptu můžeme našemu widgetu vdechnout „život“. Na ukázku předvedu digitální hodiny. Ty není problém naprogramovat a na Internetu je plno takového kódu zdarma ke stažení. Samozřejmě můžete použít i něco jiného. Kód na hodiny vypadá nějak takto:

<script language="JavaScript">
    	sekundy = 0;
		hodiny = 0; 
		minuty = 0;
		function cas(){
	ted = new Date();
	hodiny = ted.getHours();
	minuty = ted.getMinutes();
	sekundy = ted.getSeconds();
	hodinky.innerHTML = (hodiny + " : " + minuty + " : " + sekundy);
	setTimeout('cas()', 990);
}
</script>

Tento kód vložte do souboru index.html mezi tagy <head></head>. Samozřejmě je lepší zapsat javascriptový kód do externího souboru pro lepší přehlednost. Mezi tagy <body></body> musíme ještě zapsat to, co spouští ony hodiny:

<script language="JavaScript">
cas();
</script>

V mém případě dostaneme toto:


Tak, to je konec mého příkladu, ale možností widgetů určitě ne. Pokud chcete vědět více, odkážu vás na oficiální návod. Na konec ještě jedna připomínka. Pokud nechcete začít psát úplně od začátku, můžete si stáhnout předpřipravený základ.

Bezpečnost

Jak jsem již psal, widget je interaktivní webová stránka, takže k němu Opera přistupuje jako k ostatním stránkám. Proto vás možná napadne otázka, jak je to s bezpečností. Většina widgetů obsahuje JavaScript, který může být potenciální hrozbou. Opera je však s bezpečností na velmi dobré úrovni, proto žádné větší riziko nehrozí. Budete-li stahovat widgety z oficiálních stránek, troufám si říct, že nehrozí vůbec žádné riziko.

Závěrem

Widgety nejsou žádnou novinkou, přesto vám mohou zpříjemnit život a doufám, že vám tento návod trochu pomohl pochopit funkci a kostru widgetů pro Operu.

Zdroj: http://widgets.opera.com/

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
Autor je moderátorem sekce SW na Fóru. Zajímá se o programování ve VB, C++, vývoj software a nejvíce o operační systémy.

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý