Teoretický úvod do relačních databází
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Teoretický úvod do relačních databázíTeoretický úvod do relačních databází

 

Teoretický úvod do relačních databází

Google       Google       8. 11. 2007       70 166×

Tento článek by vám měl objasnit a jednoduše vysvětlit základní pojmy okolo MySQL databáze.

Základní pojmy

Jako první bychom si měli ujasnit, co jsou vlastně databáze (zkr. DB) a proč je využíváme. Bez základních teoretických informací se nedá navázat na pokročilejší problematiku. Celkově problematika kolem databázi obsahuje mnoho teorie, protože správný návrh databáze je velmi abstraktní a velmi složitá záležitost.

Databáze je velmi zjednodušeně určité úložiště, kam ukládáme data. Toto je velmi zjednodušená definice, ale, řekl bych, velmi výstižná. Proč vlastně používáme databáze? Máme pro to několik podstatných důvodů:

  • Databáze poskytuje rychlejší přístup k datům než soubory.
  • Databáze umožňuje přímý přístup k datům.
  • Databáze má zabudovaný mechanismus pro paralelní přístup k datům.
  • Databáze má zabudovaný systém uživatelských práv.
  • Databáze umožňuje pomocí dotazů snadno extrahovat množiny dat, která vyhovují zadaným kritériím.

Databáze se dají rozdělit ještě do několika druhů. Dále se budeme věnovat pouze relační databázi MySQL.

Základem každé relační databáze je tabulka, která obsahuje data. Některé databázové systémy mají pouze jednu tabulku, ale u relačních databází jich můžeme mít více. Tabulka se skládá ze sloupců a řádků.

Sloupce

Každý sloupec musí mít jedinečný název a určitý datový typ podle dat, která chceme ukládat. Datových typů je velmi mnoho a je dobré si řádně rozmyslet, jaký datový typ zvolíte. Určitě je zbytečné využívat datový typ TEXT, když chcete uložit jen jeden znak.

Řádky

Řádky nebo také záznamy. Oba pojmy jsou identické, jelikož jeden řádek reprezentuje jeden záznam. Každý řádek by měl mít určitý jedinečný identifikátor, který jednoznačně určí příslušný záznam. Tento problém řeší klíče.

Klíče

Pokud chci vyhledat vnbsp;databázi první díl článku o MySQL (jak můžeme poznat z obrázku výše), určitě nebude vhodné, když se položím na databázi požadavek, kde bude vyhledávacím parametrem autor. Je jasné, že by databáze vrátila 2 záznamy, ale já chci pouze první díl. Mohl bych se dotázat s parametrem datum, ale nemůžete vědět, že v jeden den nenapíšete dva články. A z tohoto důvodu existují klíče (primární klíče). Jedná se vždy o jedinečný údaj, který jednoznačně určí příslušný záznam. Tento klíč nemusí tvořit pouze číslo, které inkrementujeme (navyšujeme), ale může to být i více údajů ze záznamu, které dohromady jednoznačně určí záznam. Může to být i rodné číslo, ale problém vzniká, když se sejdou lidé se stejným rodným číslem, pak je nutné o něco rozšířit dotaz do DB.

Dalším velmi důležitým pojmem jsou nevlastní klíče. Nevlastní klíče reprezentují vztah mezi více tabulkami.

Na obrázku můžeme vidět 2 tabulky. První obsahuje údaje o autorovi a druhá informace o posledním přihlášení uživatele. Někdo by mohl namítnout, že je mnohem jednodušší ukládat tento údaj do první tabulky. Ano, to sice ano, ale jde pouze o ukázkový případ. Z obrázku je zřejmé, že právě id a autor_id vytvářejí propojení (- vztahy = relace) a přiřazení jednotlivých záznamů k sobě. Jedná se o velmi jednoduchý příklad. V praxi je tématika propojování tabulek velmi těžká a způsobů, jak propojit více tabulek, je mnoho (full join, cross join, inner join, equi-join, left join…).

Pro tento díl teorie prozatím dost. Příště se k ní ale opět vrátíme, protože je nutná pro hlubší seznámení s relační databází MySQL (a nepochybně i s jinými).

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
Autor studuje VoŠ - Vypočetní technika a programování v Č.B. Programuje v PHP, C# a MySQL a aktivně se zajímá o webové technologie.
Web    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý