Mnohdy při sledování webových stránek, které jsou vloženy do sekce Kritika webů na zhodnocení, mám pocit, že autor dané stránky má rád buď barvy symbolické pro Windows 98, vysoký kontrast jednotlivých barev či jen rád experimentuje. Barevné podání webu jako celku je však jedno z nejdůležitějších hledisek na samotné stránce. Pokud čtenář přijde na vaši stránku a uvidí opravdovou duhu, povětšinou ihned stránku opustí. Pro všechny začínající či experimentující tvůrce stránek zde uvádím pár základních doporučení, jak co nejlépe nastavit barevné podání webové stránky, kde brát inspiraci nebo čeho se naopak vyvarovat.
Jedním z nejčastějších prohřešků webových stránek bývá hned po stránce (ne)validiy barevnost webové stránky. Samotní tvůrci povětšinou vybrali jednotlivé barvy v dobrém přesvědčení, že je kontrast pozadí a samotného textu dostatečný a že je tedy vše v pořádku. Samotný výběr barvy by se však neměl řídit jen (a hlavně) kontrastem, ale celkové podání by mělo stránku reprezentovat.
Ne vše, co je modré, má tendenci jít do nebe
Můj osobní dojem je, že základní spektrum „barevných“ Windows 98 je již historií, a proto není nutné – a tedy není i vhodné – ho používat. Typická barva pro Windows 98 je modrá
1 barva – základ úspěchu
Zřejmě se mnou nebudou někteří souhlasit, ale dle mého názoru je rozumné si vybrat jednu základní barvu a poté použít její odstíny či varianty. Tím myslím pro celkové barevné podání webu. Samozřejmostí je, že různé detaily apod. můžou obsahovat další barvy, ale měly by být stále odvozeny od naší základní, nebo by se k sobě měly hodit. Zde je ovšem již potřeba barevné cítění nebo znalost aktuálních trendů. Pokud tedy použijeme na naší stránce jako základní barvu modrou, dle standardu bychom k ní mohli do detailu přihodit žlutou až oranžovou, nikoliv však fialovou, červenou nebo černou. Máme stále namysli spíše lité plochy, než-li barvy použité v detailech. Viz ukázky:
Samozřejmě, jsou případy (a není jich málo), kdy i s výše zvolenými barvami lze dosáhnout úspěchu. Chce to ovšem už trochu kreativity a barevného cítění. Pro začátečníka je tedy dobré se podobným kombinacím, alespoň zpočátku, vyhnout. Některé barvy, ač jakoby k sobě zdánlivě nepatří, dokážou udělat opravdu impozantní dojem svojí kombinací a ztvárněním.
Nezapomínejte, barevnost je jedna z nejsubjektivnějších věcí při hodnocení – každý člověk má rád své barvy.
Pokud tedy chceme mít moderní web i po „barevné“ stránce, je důležité sledovat moderní trendy, brát si inspiraci od ostatních (úspěšných) web/designérů a grafiků, ale naopak nepodlehnout tlaku okolí, jelikož okolí přijímá změny jinak a pomaleji. Samozřejmě také platí, že čím kontroverznější výsledné dílo je, tím kratší dobu bude vnímáno jako moderní (tedy tím kratší dobu bude v trendu).
Pokud však nemáte to správné cítění barev, nezoufejte. Existují projekty, které se právě barevným kombinacím věnují. Příkladem může být COLOURlovers, kde jsou zobrazeny aktuální trendy ve světě barev.
Darius A Monsef IV. Darius, majitel a CEO COLOURlovers říká: „Naše stránka je jedinečná a revoluční. Představuje nový směr myšlení o barvách a designu a je veden jako open source projekt. Snažíme se přizvat profesionály do online komunity, kde mohou sdílet své pocity a návrhy kolem barev a ovlivňovat či rozvíjet myšlení ostatních.“ Darius vystudoval business management a moderní design. Nyní je konzultantem a web developerem, který miluje to, co dělá. |
Tento článek měl za úkol spíše na tento problém upozornit, nikoliv přiučit či ukázat konkrétní řešení. Pokud však bude zájem, můžeme se problematikou barev zabývat mnohem hlouběji.