eská televize v úterní podvečer odvysílala další díl pořadu Testoviny. Hlavní diskutovanou událostí reportáže bylo citlivé téma „Poplatky v bankách“. Jak je všeobecně známo, Česko má jedny z nejvyšších poplatků za bankovní služby, mezi kterými je i nutnost platit vedení účtu. Je třeba zmínit, že mnoho klientů evropských bank poplatek za vedení účtu vůbec nezná.
Člověk si tedy řekne, že jsme vlastně v Česku, takže ať jsou alespoň zaměstnanci bank ochotní, všechno nám vysvětlí a ať dokáží poradit. Chyba lávky, i s ochotou a znalostmi jsou problémy.
V dnešní době internetového bankovnictví je samozřejmé, že se tato forma „manipulace s účtem“ zpřístupňuje i méně technicky znalým jedincům. A zde je kámen úrazu, protože kdo jiný má takovému klientovi vysvětlil nutnost zabezpečení a možná rizika, než zaměstnanec banky. Největší problém nastane, když ani zaměstnanec banky prostě „neví“.
Sami se můžete přesvědčit. Reportáž je ke shlédnutí na stránkách České televize.
Je pochopitelné, že dnešní „paní“ na přepážce má mnohem větší úlohu, než tomu bylo před dvaceti lety. Dříve stačilo překontrolovat podpis a občanský průkaz. Protože se ale banky od té doby dostatečně aklimatizovaly, přišly i s novými službami (elektronické bankovnictví), u kterých je třeba trochu „technické zdatnosti“ a „zdravého rozumu“. Bohužel se nezvýšila znalost zaměstnanců v takové míře, jak by bylo potřeba. Zamyslíme-li se nad současným stavem, kdy jsme často informováni o phishingu a o dalších rizicích, tak se zdá, že banky svoji úlohu moc nezvládají.
Pro férovost musíme zmínit, že taková „nízká“ informovanost je třeba (a pouze) u jednoho z deseti zaměstnanců. Nic to ale nemění na faktu, že se jedná o bankovní ústavy a jakékoliv chyby mohou mít fatální následky. I ten poslední a nejméně významný klient má právo na úplné a pravdivé informace.