× Aktuálně z oboru

Programátoři po celém světě dnes slaví Den programátorů [ clanek/2018091300-programatori-po-celem-svete-dnes-slavi-den-programatoru/ ]
Celá zprávička [ clanek/2018091300-programatori-po-celem-svete-dnes-slavi-den-programatoru/ ]

jQuery - XPath selektory

[ http://programujte.com/profil/12643-martin-puskac/ ]Google [ ?rel=author ]       [ http://programujte.com/profil/6260-tocimanko/ ]Google [ ?rel=author ]       20. 5. 2008       22 082×

V minulom dieli sme si naznačili používanie CSS selektorov. Dnes si ukážeme ako sa používajú v spojení s Xpath selektormi a ako ich môžeme využiť.

XPath selektory

Už som ich tu niekoľkokrát spomínal a v minulom dieli sme ich už aj použili. Dnes si ich teda predstavíme trochu bližšie. Dajú sa využívať samostatne i v spojení s CSS selektormi. Pre lepšie pochopenie ich použitia a využitia prejdeme priamo na ukážky.

S ukážkami budeme pokračovať v našom seriálovom html.

Na začiatok sa pozrieme na selektory :first a :last. Áno, niečo podobné nájdete aj v CSS, no podpora prehliadačmi nie je bohvieaká. A práve v tom nám pomôže jQuery. Poďme sa teda pozrieť bližšie na ich použitie.

$(“#orderedList li:first”).addClass(“highlight”);
$(“#orderedList li:last”).addClass(“red”);

Ak si spomínate, už v minulom dieli sme používali $(“#ordered list li:last”) spolu s eventom hover, ktorý nám zabezpečoval, že ak sme prešli myšou nad poslednou položkou nášho zoznamu, zmenila sa mu trieda na green. Selektor :last teda zabezpečí vybratie posledného prvku z daného zoznamu. Ak ho použijete v spojení p:last, tak zabezpečí vybratie posledného odstavca na stránke. Selektor :first, ako ste si mohli domyslieť, naopak vyberá prvý prvok. Ekvivalentom k selektoru :first je aj :eq(0), ktorý vyberie prvok s poradovým číslom 0. Toto si môžeme zmeniť na prakticky akékoľvek číslo, a ak prvok s daným poradovým číslom bude existovať, priradí sa mu daná akcia.

Pre ukážku si necháme v zozname nájsť 3. položku a priradíme jej triedu green.

$(“#orderedList li:eq(2)”).addClass(“green”);

Ak sa niekto pýta, prečo má prvý prvok číslo nula a tretí číslo 2, tak je to preto, lebo číslovanie začína od nuly. Dávajte si na to teda pozor. Pre predstavenie ďalších selektorov tentokrát využijeme náš druhý zoznam. Ukážeme si, ako vyberieme daný zoznam, keďže nemá triedu orderedlist, a ako vyberieme niekoľko prvkov naraz.

$(“ul:not(#orderedList) li:lt(3)”).addClass(“green”);

Selektor :lt(3) vyberie prvky od 1 do 2. Pre lepšie pochopenie by sme :lt(3) mohli zapísať ako position() < 3. Opakom k :lt je :gt, ktorý vyberie prvky nad daným číslom.

Ak vám dané príklady neprišli príliš praktické, teraz si ukážeme, ako rozlíšiť odkazy na našich stránkach. Najprv si však musíme rozšíriť našu testovaciu stránku o zopár odkazov. Doplňte si preto do vášho html súboru nasledujúce:

Lokalny odkaz v ramci jednej stranky [ #lokal ]
Lokalny odkaz v ramci nasho webu [ stranka.html ]
Externy odkaz [ http://www.jquery.com ]
Odkaz na PDF subor [ dummy.pdf ]
Odkaz na XLS subor [ dummy.xls ]

Na mnohých stránkach je možné vidieť, že odkazy smerujúce mimo vlastný web sú nejakým spôsobom odlíšené. Taktiež odkazy na súbory na stiahnutie bývajú iné. Majú pri sebe napríklad ikonku daného súborového typu. Teraz si teda ukážeme ako na to pomocou jQuery.

$('a[@href*=#]').addClass('red');
$('a[@href*=http://]').addClass('green');
$('a[@href$=pdf]').after(' – PDF subor');
$('a[@href$=xls]').after(' – XLS subor');

Pomocou Xpath selektoru @href* prehľadáme atribút href a ak sa v ňom nachádza na akejkoľvek pozícii reťazec uvedený za = (rovná sa), tak vyhodnotí daný odkaz ako vyhovujúci.

Ak použijeme @href$, jQuery bude hľadať na konci reťazca a tak docielime to, že nám nájde súbory podľa ich koncovky.

Funkciu addClass už poznáme z predošlých príkladov, no funkcia .after() je nová. Tá zabezpečuje pridanie textu v zátvorke za vybraný reťazec.

Aby toho nebolo málo, pomocou XPath selektorov môžeme vyberať aj prvky formulára a mnoho iného. Pre popis všetkých podporovaných XPath [ http://docs.jquery.com/DOM/Traversing/Selectors#XPath_Selectors ] selektorov jQuery si prečítajte prosím dokumentáciu.


Článek stažen z webu Programujte.com [ http://programujte.com/clanek/2008042400-jquery-xpath-selektory/ ].