V minulém článku jsme nainstalovali úspěšně tento redakční systém. Dnes se podíváme na další část, kterou bude instalace šablon a modulů pro rozšíření našeho webu.
Instalace šablon
Pokud se přihlásíme do administrace, všimneme si, že nám WordPress na nástěnce nabízí možnost změnit si vzhled.
Nyní se dostáváme do sekce Vzhled, kde máme na výběr ze dvou základních šablon dodávaných s WordPressem. Najdeme si sekci Získat více motivů vzhledu, kde klikneme na odkaz WordPress theme directory.
Nyní máte možnost vybrat si jeden či několik vzhledů; výběr je opravdu veliký, k dispozici máte několik set vzhledů (když jsem psal tento článek, bylo to něco kolem 1 320). Máte-li konkrétní představu o vzhledu, využijte rozšířené hledání v levém sloupci.
V okamžiku, kdy si vybereme své téma, máme několik možností, jak jej stáhnout:
- kliknout na Download pod vámi zvoleným templatem
- kliknout na obrázek náhledu a pak kliknout na Download
Šablonu si uložíme do dočasného adresáře na vašem disku a pomocí Total Commander (nebo jiného FTP klienta) nahrajeme na FTP do složky /wp-content/themes/
.
A když už máme uloženou šablonu na FTP, přejdeme do administrace našeho WordPressu a poté na záložku Vzhledy. V tuto chvíli byste kromě dvou základních vzhledů měli vidět i vzhled, který jste si stáhli a nahráli.
Náš vzhled nyní aktivujeme tak, že na něj klikneme.
Chcete-li upravit položky v postraních panelech, a vámi vybraný vzhled to podporuje, můžete je upravit v sekci Vzhledy → Widgety. Zkušení skriptéři PHP mají jistě možnost vybranou šablonu upravit přímo v kódu, v sekci Vzhledy → Editor šablon.
Instalace modulů
V administraci přejdeme do sekce Moduly, vyhledáme část Získat další pluginy, kde klepneme na odkaz WordPress plugin directory.
Na této stránce máme možnost výběru z mnoha pluginů. Každý plugin přidá WordPressu různé funkce. To záleží jen na tom, který plugin stáhneme. Já si například zvolil plugin Light Box 2 pro zobrazování náhledů obrázků na stránce. Každý plugin má při sobě instrukce, kde ho stáhnout a jak ho nainstalovat.
Plugin stáhněte a nahrajte do složky /wp-content/plugins/
přes FTP. Otevřete opět administraci vašeho WordPressu a přejděte do sekce Pluginy, kde byste již měli vše vidět. Plugin aktivujeme tak, že klikneme na odkaz Aktivovat. A to je celé.
Zde vidíte výsledek našeho snažení: