× Aktuálně z oboru

Vychází Game Ready ovladače pro Far Cry 5 [ clanek/2018040603-vychazi-game-ready-ovladace-pro-far-cry-5/ ]
Celá zprávička [ clanek/2018040603-vychazi-game-ready-ovladace-pro-far-cry-5/ ]

Google Code Jam 2008 - finále

[ http://programujte.com/profil/13839-jakub-vrana/ ]Google [ ?rel=author ]       [ http://programujte.com/profil/14523-martin-simecek/ ]Google [ ?rel=author ]       30. 12. 2008       16 014×

Poslední sada úloh letošního Google Code Jam [ http://code.google.com/codejam/ ] byla zadaná ve finále [ http://code.google.com/codejam/contest/dashboard?c=agdjb2RlamFtchALEghjb250ZXN0cxjRzBQM ]. Některé úlohy jsou již obtížnější, ale jiné se stále soustředí spíše na rychlé vymyšlení jednoduchého algoritmu. Na stránkách soutěže se také objevil oficiální klíč k řešení všech dosud zveřejněných soutěžních úloh, kde lze najít podrobnější vysvětlení řešení problémů.

Džus

Zadání: Na párty jsme pozvali daný počet lidí. Každý z těchto lidí má rád džus namíchaný z přísad A, B a C. Problém je, že každému vyhovuje jiné množství těchto přísad. Naším úkolem je stanovit takové množství přísad, abychom uspokojili co nejvíc lidí. U každého člověka máme zadáno, kolik které přísady minimálně chce, aby mu džus chutnal (maximální součet přísad je stanoven jako číslo 10 000). Řešení [ #finals-a ]

Řešení: U dvou přísad by se dalo postupovat tak, že bychom si do pole $plusminus u každého člověka poznamenali, od jakého do jakého množství jedné přísady mu džus bude chutnat. V tomto poli bychom pak hledali maximální hodnotu. Pro tři přísady stačí vyzkoušet sestavit toto pole pro všechny možné hodnoty třetí přísady.

function juices($people) {
	$return = 0;
	sort($people);
	foreach (array_reverse($people, true) as $key => $val) {
		list($a, $b, $c) = $val;
		$plusminus = array();
		foreach ($people as $val2) {
			list($a2, $b2, $c2) = $val2;
			if ($a + $b2 + $c2 <= 10000) {
				$plusminus[$b2]++;
				$plusminus[10001 - $a - $c2] -= 1;
			}
		}
		ksort($plusminus);
		$value = 0;
		foreach ($plusminus as $val) {
			$value += $val;
			$return = max($return, $value);
		}
		unset($people[$key]);
	}
	return $return;
}

Pro dekrementaci pole $plusminus se nepoužívá operátor --, ale konstrukce -= 1. Důvodem je, že hodnotu null operátor -- nesníží.

Pingpongové balónky

schéma Zadání: Ve veliké místnosti zadaných rozměrů jsou na všech políčcích totožné pasti na myši. Každá past je nabita dvěma balónky, které se při aktivaci vystřelí na relativně zadané políčko a aktivují past, která na cílovém políčku leží. Naším úkolem je zjistit, kolik pastí se celkem aktivuje, pokud jako první aktivujeme past na určeném políčku. Řešení [ #finals-b ]

Řešení: Funkce začne na startovním políčku a ověří, jestli balónek ještě nevypadl z místnosti a jestli jsme dané políčko už nenavštívili. Pokud ne, tak nejprve aktivuje jeden balónek a potom druhý.

function pingpong($size, $ball1, $ball2, $x, $y, &$hits = array()) {
	if ($x >= 0 && $x < $size[0] && $y >= 0 && $y < $size[1] && !isset($hits["$x:$y"])) {
		$hits["$x:$y"] = true;
		pingpong($size, $ball1, $ball2, $x + $ball1[0], $y + $ball1[1], $hits);
		pingpong($size, $ball1, $ball2, $x + $ball2[0], $y + $ball2[1], $hits);
	}
	return count($hits);
}

Pro vyřešení velkého vstupu by bylo potřeba zjistit, do jakých rohů se míčky vůbec nedostanou, a ve zbytku určit podíl aktivovaných pastí.

Minové pole

schéma Zadání: Na minovém poli jsou rozmístěny miny. Nevíme přesně, kde miny jsou, ale u každého políčka víme, kolik je na něm a v jeho okolí min (celkem na devíti políčcích). Naším úkolem je zjistit, kolik min může být maximálně v prostřední řadě políček (počet řad je vždy lichý). Řešení [ #finals-c ]

Řešení: Osobně bych vyzkoušel všechny možnosti a postupem od větví, které se můžou nejméně rozvětvit, bych se pokusil minimalizovat čas testování. Existuje ale i elegantnější řešení – počet min v prostřední řadě totiž přímo plyne z mapy čísel. Stačí si uvědomit, že počet min v každé devítici políček je určen číslem uprostřed tohoto čtverce (pro krajní šestice to určuje prostřední políčko u okraje). Takto můžeme zjistit počet min v každé trojici řad a tím pádem i v horních a dolních (N + 1) / 2 řadách. A když od součtu těchto řad (kde je prostřední řada dvakrát) odečteme celkový počet min získaný stejným způsobem, máme přesně počet min v prostřední řadě.

function mines($number) {
	$cols = count($number);
	$return = 0;
	for ($i = ($cols % 3 ? 0 : 1); $i < $cols; $i += 3) {
		$return += $number[$i];
	}
	return $return;
}

function minelayer($numbers) {
	$rows = count($numbers);
	$return = 0;
	for ($j = ($rows + (($rows - 1) % 6 ? 1 : 3)) / 2; $j < $rows; $j += 3) {
		$return += mines($numbers[$j]);
		$return += mines($numbers[$rows - $j - 1]);
	}
	for ($j = ($rows % 3 ? 0 : 1); $j < $rows; $j += 3) {
		$return -= mines($numbers[$j]);
	}
	return abs($return);
}

Pokud je polovina počtu řádek dělitelná třemi, tak prostřední řádku nelze lehce započítat dvakrát, dá se ale naopak velmi snadno vynechat. Z tohoto důvodu se na konci funkce vrací absolutní hodnota rozdílu.

Stavitelé mostů

schéma Zadání: Máme zadanou mapu, kde je na každém čtverečku les, voda nebo pole. Mezi čtverečky je voda. Naším cílem je propojit tyto ostrovy pomocí mostů, které z daného políčka můžou vést vždy jen na horní, dolní, levý nebo pravý ostrov. Mosty se staví ze dřeva nalezeného v lese a postavit most trvá člověku tolik hodin, jaká je vzdálenost od nejbližšího lesa k propojovanému ostrovu. Na mapě na začátku nejsou žádné mosty a začínáme v levém horním rohu, kde je vždy les. Naším úkolem je propojit všechny ostrovy za minimální počet člověko-hodin a vrátit tento počet. Řešení [ #finals-d ]

Řešení: Mapu budeme procházet do šířky a u každého políčka si poznamenáme, jak je daleko od nejbližšího lesa. Jakmile dorazíme do nějakého lesa, zapíšeme do něj nulu, ale nesmíme zapomenout připočítat cestu, kterou jsme museli urazit z předchozího lesa. Výsledkem je potom součet vzdáleností všech políček od nejbližšího lesa a napočítaných cest mezi lesy.

function bridges($map) {
	$queue = array(array(0, 0, 0));
	$return = 0;
	$distances = array();
	while ($queue) {
		$val = min($queue);
		unset($queue[array_search($val, $queue)]);
		list($distance, $y, $x) = $val;
		if (isset($map[$y]{$x}) && $map[$y]{$x} != '.' && (!isset($distances["$y:$x"]) || $distance < $distances["$y:$x"])) {
			if ($map[$y]{$x} == 'T') {
				$return += floor(($distance + 2) / 2) * ceil($distance / 2);
				$distance = 0;
			}
			$distances["$y:$x"] = $distance;
			$queue[] = array($distance+1, $y-1, $x);
			$queue[] = array($distance+1, $y+1, $x);
			$queue[] = array($distance+1, $y, $x-1);
			$queue[] = array($distance+1, $y, $x+1);
		}
	}
	return $return + array_sum($distances);
}

V každém průchodu cyklem se hledá nejmenší prvek pomocí funkcí min a array_search, využívají se přitom pravidla pro porovnávání polí [ http://www.php.net/manual/en/language.operators.comparison.php ]. Nové ostrovy ke zkontrolování by se do pole $queue mohly zatřiďovat, což by trvalo jen O(log n) místo O(n). Algoritmus je ale dost rychlý i bez toho.

Pro započtení vzdálenosti mezi lesy se používá součet posloupnosti každého druhého čísla. Protože pokud to do lesa bylo např. 5 hodin, tak 5 přepíšeme na 0 (rozdíl 5), 4 na 1 (rozdíl 3) a 3 na 2 (rozdíl 1).


Článek stažen z webu Programujte.com [ http://programujte.com/clanek/2008122301-google-code-jam-2008-finale/ ].