Základy programování v jazyce Boo - 1.díl
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Základy programování v jazyce Boo - 1.dílZáklady programování v jazyce Boo - 1.díl

 

Základy programování v jazyce Boo - 1.díl

Google       Google       19. 2. 2009       17 062×

V dnešním článku se podíváme na software, který budeme potřebovat pro naši práci a provedeme si základní nastavení.

K naší práci budeme potřebovat nějaké vývojové prostředí a jednu z platforem Mono nebo .NET. Co si vyberete, je pouze na vás. Ale abyste měli výběr jednodušší, probereme si je v článku a řekneme si jehich výhody a nevýhody.

Vývojová prostředí

SharpDevelop

SharpDevelop je open source vývojové prostředí, ve kterém lze programovat v jazycích C#, Visual Basic .NET nebo Boo na platformách .NET či Mono. Aktuální stabilní verze je 2.2. Vývojová 3.0 Beta 3. Jeho hlavní vlastnosti jsou doplňování kódu, zvýraznění syntaxe, návrh formulářů apod. Nevýhodou však je, že ho spustíte pouze na systému Windows. Download a další informace získáte na oficiálních stránkách.

MonoDevelop

MonoDevelop je IDE, které vychází z vývojového prostředí SharpDevelop. Jak již název napovídá, toto prostředí se zaměřuje na vývoj na platformě Mono a podporuje veškeré jazyky .NET. MonoDevelop je vyvíjen pod licencí GPL. Z jeho vlastností můžeme jmenovat doplňování kódu, debugger, zvýraznění syntaxe apod. Aktuální stabilní verze je 1.0 a vývojová 2.0 Alpha 2 (1.9.1). Monodevelop lze spustit jak na Windows, tak i na Mac OS X nebo na Linuxu.

MiniLainx

MiniLainx je jednoduchý editor, který byl vytvořen pro výuku programování v jazyce C# a Boo pro studenty prvního ročníku Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Jelikož se seriál opírá o přednášky ze zmiňované univerzity, bude v dalších článcích používán právě MiniLainx. Zvolil jsem ho i pro jeho jednoduchost a myslím, že pro tento seriál plně dostačuje. MiniLainx je postaven na frameworku Qt 4 a lze jej tedy spustit na systémech Windows, Mac i Linux. Balíčky a zdrojové kódy najdete na stránkách Jiřího Fišera.

.NET nebo Mono

Dalším naším rozhodnutím bude, zda-li budeme používat platformu .NET nebo její svobodnou implementaci Mono. Pokud používáte systém Windows, můžete si vybrat. Pokud používáte nějakou Linuxovou distribuci, budete muset sáhnout po Monu. Výběr je pouze na vás. Já budu používat Mono.

  1. Stahuj Mono
  2. Stahuj. NET Framework

Nastavení a instalace software

Nejprve si stáhneme vývojové prostředí. Pokud chcete používat stejný software jako v tomto seriálu, stáhněte si MiniLainx a Mono. MiniLainx si zkompilujte, používáte-li Linux, nebo rozbalte, používáte-li Windows. Dále si nainstalujte Mono. Pamatujte si umístění, kam Mono instalujete. Máte-li vše nainstalované, spusťte MiniLainx. Měli byste vidět toto:

Nyní musíte nastavit cestu, kde má MiniLainx hledat Mono. Přejděte proto do menu Nástroje a Najdi Mono. Po potvrzení začne prohledávání disku a hledání nainstalovaného Mona.

Pokud MiniLainx Mono nenajde, zadejte cestu ručně a klepněte na OK. Další nastavení lze provést v menu Úpravy a Nastavení.

Tímto dnešní článek končí. Do příště si nainstalujte veškerý software, protože v dalším článku si již probereme základní pravidla programování v jazyce Boo a ukážeme si program Hello World.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

4 názory  —  4 nové  
Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
Autor je moderátorem sekce SW na Fóru. Zajímá se o programování ve VB, C++, vývoj software a nejvíce o operační systémy.

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032025 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý