Chytré obrazovky
Díky obnovenému zájmu o počítače do ruky pokračovali výzkumníci v překonávání technologických limitů displejů a rozhraní. Výzkumníci Microsoftu představili nový touchpad, který lze ovládat pohybem prstu po jeho zadní straně.
Cena dotykových obrazovek šla dolů, což umožnilo jejich rozšíření mezi veřejnost. Na trh byl uveden produkt nazvaný TouchKit, který umožňuje vytvořit a upravovat si vlastní dotykovou obrazovku za cenu pod 1 000 dolarů. Microsoft představil levnou a snadnou cestu jak změnit obyčejný displej na dotykový.
Samsung šel ještě o krok dál a představil rozhraní, které je schopno sledovat a rozpoznat gesta: obrazovku, která obsahuje software umožňující rozpoznat pohyby rukou člověka, který stojí před ní.
Ukládat více na méně
Vývoj v oblasti flash pamětí postupoval v souladu s Moorovým zákonem, který říká, že počet tranzistorů na čipech se zdvojnásobí přibližně jednou za dva roky. Výzkumníci poskytli detaily ohledně nových a slibných technologií, které by mohly skoncovat s neúspěchy v oblasti flash pamětí: malou rychlostí a relativně malou životností dat (ke ztrátě dat dochází již po deseti letech). Jedním z možných nástupců jsou „phase-change“ paměti, které ukládají data změnou krystalové struktury materiálu (místo ukládáním náboje v tranzistorech). Tyto paměti by se mohly objevit na trhu již v tomto roce. Samsung a jiné společnosti již loni začaly posílat testovací vzorky. Vývojář z IBM – Stu Parkin – uvedl novou technologii konstrukce pamětí – racetrack – která využívá nanovlákna k ukládání dat ve formě magnetického spinu. Podle slov Parkina, tyto paměti mohou dosáhnout trvanlivosti flash pamětí, rychlosti phase-change pamětí a kapacity klasických harddisků.
Mikroprocesorové novinky
Procesorový průmysl a komunita výzkumníků se neustále snaží hledat cesty ke zvýšení energetické efektivity elektroniky. V minulém roce došlo k přehodnocení základních aspektů návrhu mikroprocesorů. Výzkumníci z Lawrence Berkeley National Lab našli cestu, jak silně zvýšit výkon superpočítačů (zatím pouze snížením spotřeby energie): inspirací v oblasti mobilních telefonů. Tým z Michinagnské univerzity navrhl speciální čip pro malé senzorové aplikace, který má spotřebu pouze 30 pikowatů v klidu a 2,8 pikojoulů energie na jeden výpočetní cyklus. Energetická účinnost čipu je tak velká, že může být napájen baterií o stejné velikosti. Intel pokračoval ve svém programu snižování energetické spotřeby uvedením nové řady procesorů Atom, které byly navrženy speciálně pro malé notebooky (tzv. netbooky) a kapesní přístroje. Tento výrobce čipů také poskytl podrobnosti o nové sérii vícejádrových procesorů Nehalem, která má novou strukturu paměti umožňující efektivnější tok dat do mikroprocesoru. Čínští vývojáři uvolnili detaily o nové vícejádrovém čipu Godson-3.
Mobil mánie
Pro milovníky chytrých telefonů byl rok 2008 výjimečný. Apple otevřel iPhone pro vývojáře a spustil App Store, který prodává software pro telefony přímo uživatelům. Tento obchod pokrývá velmi širokou oblast – od aplikací, které dokážou vyhledávat na webu řízených hlasovými povely, až po hry, které využívají vestavěný akcelerometr a virtuální hudební nástroje závislé na dotykové obrazovce a mikrofonu. První mobilní počin od Googlu, operační systém pro mobily nazvaný Android, byl zaveden do prvního telefonu, T-Mobile G1. Ale někteří lidé stále chtěli mobilní telefony, které jsou malé a jednoduché. Izraelský nováček Modu Mobile uvedl na trh modulární handset, který je možné vložit do různých „obleků“, a tím změnit jak jeho vzhled, tak i funkčnost. S neustále narůstajícím počtem dostupných mobilních telefonů samozřejmě rostou i počty přístrojů, které končí v šuplíku nebo v odpadu. Dobrou zprávou pro životní prostředí byl nárůst společností, které dopravují zastaralé telefony do speciálních recyklačních center, kde jsou buď inovovány, nebo jsou roztaveny, aby bylo možno z nich získat drahé kovy, které obsahují.