Jednomolekulární optický tranzistor
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Jednomolekulární optický tranzistorJednomolekulární optický tranzistor

 

Jednomolekulární optický tranzistor

Google       Google       8. 7. 2009       17 508×

Úspěšná výroba optického tranzistoru složeného z jedné molekuly posunula výzkumníky o krok blíž k optickým počítačům.

Výzkumná skupina z ETH Zurich publikovala významný objev využívající kvantování energetických hladin molekul: pokud posvítíme laserovým zářením na molekulu v základním stavu, dojde k absorpci světla. Výsledkem je zhášení laserového paprsku.

Poté je možné absorbovanou energii vyzářit zpět, pomocí druhého světelného paprsku. Toto je možné díky tomu, že paprsek změní kvantový stav molekuly, což se projeví zesílením světelného paprsku.

Vědci z ETH Zurich jsou nyní schopni generovat stimulovanou emisi s pomocí pouhé jedné molekuly. Tento jev byl pozorován při teplotě -272 °C, protože při nízké teplotě se molekuly chovají, jako by měly větší povrch, který je schopen interagovat se zářením. Proto je nutné celý systém chladit, což je velká překážka pro praktické použití tohoto objevu, ale každopádně se jedná o velký průlom v této oblasti.

Užití jednoho laserového paprsku k řízené změně kvantového stavu molekuly umožňuje zeslabit nebo zesílit druhý paprsek laseru. Toto chování je velmi podobné chování konvenčních tranzistorů, u kterých je elektrický potenciál využit k modulaci druhého signálu.

Tento monomolekulární tranzistor může být důležitým prvkem na cestě ke kvantovým počítačům. Vahid Sandoghdar, profesor Laboratoře fyzikální chemie ETH Zurich, řekl: "Bude potřeba mnoho let výzkumu, než budeme schopni vyměnit elektrony v tranzistorech za fotony. Zatím se vědci učí ovládat kvantové systémy, což nám umožní více se přiblížit ke kvantovým počítačům".

Výsledky výzkumu byly publikovány v časopise Nature.

Zdroj: http://www.tgdaily.com/content/view/43104/135/

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Zdeněk MoravecAutor se pohybuje v oblasti vývoje nových materiálů. Mezi jeho koníčky patří tvorba webových aplikací, programování v jazycích Java, .NET (C#), Perl, elektronika a sport (běh). Hojně využívá sázecí systém LaTeX.
Web     Facebook    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032025 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý