Open Data Protocol jako způsob, jak publikovat obsah databáze nebo jiných strukturovaných dat v prostředí internetu za použití existujících standardů.
Na internetu najdete obrovské množství informací. To platí ovšem pro člověka. Pokud tyto informace chce zpracovávat počítač, tak to může být velmi obtížné. Formát HTML, ve kterém se informace publikují, je primárně určen pro lidi a některé důležité informace se v něm ztrácejí, i když v původním zdroji informace byla. Malý příklad:
Dlouhá 8
Asi odhadneme, že se jedná o jméno ulice, ale co znamená číslo 8? Je to číslo popisné, nebo orientační? Člověk to bude schopen na základě svých životních zkušeností velmi pravděpodobně uhodnout. Takto malé číslo bude nejspíš číslo orientační, které určuje pořadí budovy v ulici. Ale nemusí to tak být. Pokud půjde o malé sídlo, tak to klidně může být číslo popisné (http://cs.wikipedia.org/wiki/Číslo_popisné).
Pokud už jsou informace publikovány ve strukturované podobě, tak každý poskytovatel dat má svůj vlastní formát. Příkladem může být naše státní správa. Informace o podnikatelských subjektech ve strukturované podobě najdete na serveru ARES (http://wwwinfo.mfcr.cz/ares/ares.html.cz). Popis formátu je pak v sekci XML SLUŽBY. Každý podnikatelský subjekt má tzv. OKEČ, který určuje obor činnosti. I když je tato informace v různých rejstřících státní správy stejná, formát publikování se pro různé rejstříky liší.
Tyto problémy se snaží řešit Open Data Protocol (OData). Zjednodušeně řečeno, je to způsob, jak publikovat obsah databáze, nebo jiných strukturovaných dat, v prostředí internetu za použití existujících standardů. Protokol je postaven na návrhovém vzoru REST (http://cs.wikipedia.org/wiki/Representational_State_Transfer) a data serializuje podle požadavku klienta do formátu ATOM (http://cs.wikipedia.org/wiki/Atom_(standard)) nebo JSON (http://cs.wikipedia.org/wiki/JSON). Navíc protokol přidává dotazovací jazyk, který sjednocuje způsob vytváření dotazů pro různé datové zdroje. Datový zdroj poskytuje také metadata, která se využívají pro popis datové struktury. Popis protokolu, knihoven a poskytovatelů dat najdete na adrese http://www.odata.org.
Praktická ukázka
Na adrese http://services.odata.org/Northwind/Northwind.svc/ najdete ukázkový datový zdroj. Jak vidíte, k serializaci se používá formát ATOM. Pokud se chcete podívat na strukturu datového zdroje, stačí si požádat o metadata: http://services.odata.org/Northwind/Northwind.svc/$metadata.
Pár příkladů:
- seznam kategorií produktů: http://services.odata.org/Northwind/Northwind.svc/Categories
- kategorie s primárním klíčem 1: http://services.odata.org/Northwind/Northwind.svc/Categories(1)
- produkty patřící do kategorie s primárním klíčem 1: http://services.odata.org/Northwind/Northwind.svc/Categories(1)/Products
- produkty začínající písmenem „a“ seřazené podle názvu produktu: http://services.odata.org/Northwind/Northwind.svc/Products?$filter=startswith(ProductName, 'a')&$orderby=ProductName
A tak bychom mohli pokračovat dál.
Abychom se nemuseli zabývat ručním sestavováním dotazů a následným zpracováním odpovědi, můžeme si na základě metadat vytvořit tzv. proxy třídu. Proxy třída představuje obraz datového zdroje na straně klienta a zapouzdřuje komunikaci se serverem. Programátor pak pracuje s lokálními objekty, které proxy třída synchronizuje s daty na serveru. Abychom si mohli nechat vytvořit proxy třídu pro PHP aplikaci, budeme potřebovat OData SDK for PHP (http://odataphp.codeplex.com/).
Instalace OData SDK for PHP
- Povolte rozšíření PHP_XSL a PHP_CURL.
- Obsah adresáře framework z instalačního balíčku nakopírujte do libovolného adresáře, např. C:\php\odata.
- Tento adresář přidejte do include_path v php.ini: include_path = ".; C:\php\odata".
- V php.ini vytvořte proměnnou ODataphp_path:
;OData SDK for PHP Library Path
ODataphp_path = "C:\PHPLib\odataphp". - Povolte a nastavte proměnnou date.timezone v php.ini.
- [Date]
;Defines the default timezone used by the date functions
date.timezone = Europe/Prague
Detailní instrukce najdete v adresáři doc v instalačním balíčku.
Vytvoření proxy třídy
Vlastní proxy třídu vytvoříte pomocí skriptu PHPDataSvcUtil.php. Základní syntaxe vyžaduje jen jeden parametr, a to koncový bod služby. Pokud využijeme naši vzorovou službu, bude příkaz a výsledek vypadat takto:
c:\Temp>php c:\php\odata\PHPDataSvcUtil.php /uri=http://services.odata.org/Northwind/Northwind.svc/
Done: OData Service Proxy File 'NorthwindEntities.php' generated at .
Vytvořený soubor NorthwindEntities.php musíte zařadit do svého projektu.
Práce se zdrojem dat pomocí proxy třídy
<?php
include_once 'NorthwindEntities.php';
$svc = new NorthwindEntities('http://services.odata.org/Northwind/Northwind.svc/');
$query = $svc->Customers()->filter("Country eq 'USA'")
->Select('CustomerID,CompanyName');
$customersResponse = $query->Execute()
foreach($customersResponse->Result as $customer)
{
echo "CustomerID:" . $customer->CustomerID . "\n";
echo "Company Name:" . $customer->CompanyName . "\n";
echo "Country:" . $customer->Country . "\n"; // nic nevypíše, není v Select
echo "----------\n";
}
?>
Jak vidíte z kódu, o sestavení dotazů a následné zpracování odpovědí, včetně serializace a deserializace dat, se postará proxy třída.
Pomocí protokolu OData můžete data v datovém zdroji samozřejmě i měnit.
Vytvoření nového záznamu
try
{
$cat = Categories::CreateCategories(0, 'Pivo')
$svc->AddToCategories($cat);
$svc->SaveChanges();
echo "CategoryID nového záznamu: " . $cat->CategoryID . "\n";
}
catch (ODataServiceException $e)
{
echo "Chyba:" . $e->getError() . "\nPopis:" . $e->getDetailedError();
}
catch(InvalidOperation $e)
{
echo $e->getError();
}
K přidání záznamu potřebujete vytvořit lokální objekt (řádek v tabulce), který následně vložíte do správné kolekce (tabulky). To vše se děje na straně klienta a server o ničem neví. Vlastní uložení se provede metodou SaveChanges, která vyvolá odeslání dat na server. Server po zpracování záznamu pošle odpověď, která obsahuje nově uložený záznam, v němž jsou již všechny automaticky doplňované informace, např. nově přiřazené ID záznamu.
Aktualizace záznamu
$cat->Description = 'To nejlepší pivo';
$svc->UpdateObject($cat);
$svc->SaveChanges();
Změnu provedete opět na straně klienta a pak uložíte na server.
Odstranění záznamu
$svc->UpdateObject($cat);
$svc->SaveChanges();
Závěr
Protokol OData se postupně stává de-facto standardem pro všechny serverové aplikace společnosti Microsoft a začíná se využívat i u třetích stran, které potřebují publikovat obsah svých databází v prostředí internetu.
Autorem článku je Štěpán Bechynský z Microsoftu.
Televize pro vývojáře
Vše pro vývojáře