× Aktuálně z oboru

SHIELD Experience Upgrade 7 – méně hledání a více zábavy [ clanek/2018052902-shield-experience-upgrade-7-mene-hledani-a-vice-zabavy/ ]
Celá zprávička [ clanek/2018052902-shield-experience-upgrade-7-mene-hledani-a-vice-zabavy/ ]

WebExpo je za námi, jaké že bylo? Výborné!

[ http://programujte.com/profil/1483-lukas-chury/ ]Google [ https://plus.google.com/101446994797551111026?rel=author ]       [ http://programujte.com/profil/118-zdenek-lehocky/ ]Google [ ?rel=author ]       25. 9. 2011       12 808×

Je pryč, skončilo. Dvoudenní raut toho nejlepšího z web/dev/byz scény byl asi nejlepším ročníkem, shodli se na tom téměř všichni. Vlastně negativní komentáře zaznívaly pouze od těch, jež se akce nezúčastnili. Pokud jste tam nebyli, nahlédněte nyní.

Těžko asi psát, co bylo na letošním ročníku super, co se nepovedlo apod., protože vlastně všechno bylo výborné. Oproti minulým ročníkům, kterým bylo vždy něco vytýkáno [ http://programujte.com/clanek/2011081900-webexpo-konference-ktera-rozvirila-stojaty-cesky-rybnik/ ], se letošní proměnil v krásného motýla, který dospěl.

Lidé chválili řečníky, jejich přednášky, podávané jídlo, catering, ženy, prostory, prostě všechno. Snědlo se 12 000 chlebíčků – dělat bych je nechtěl.

Několik úryvků ze zápisků

Z přednášky Cassandra jste se mohli dozvědět, že Cassandra [ http://cassandra.apache.org/ ] je vlastně nosql databází a hodí se tehdy, když máte velké množství dat, kdy se cache už nevejdou na jeden server, a dá se dobře škálovat. Vznikla ve Facebooku, kde se již nepoužívá, běží v Javě, využívá jazyk CQL, používá klíče pro řádky, nepoužívá se datový typ – prostě pole bajtů a vkládají se a vybírají sloupce, nikoliv řádky. Nerozlišuje update a insert a celkově je Cassandra docela hloupé úložiště, kde vše mimo uložení dat do databáze musí řešit vlastní aplikace. – @winsik [ https://twitter.com/#!/winsik ]

Na přednášce Za hranicemi jQuery zaznělo, že ho znají zejména ti, kteří neznají JavaScript. Vývoj se téměř zastavil a hlavní cíl se soustředí na pluginy. Chybí mu hlavně namespacy, třídy, správa závislostí… – @winsik [ https://twitter.com/#!/winsik ], @milanlempera [ http://twitter.com/#!/milanlempera ]

Další informace jste se mohli dozvědět o Symphony 2, které se vyvíjelo na githubu a pracovalo na něm 250 vývojářů. Obsahuje šablonovací systém Twig, který lze použít i samostatně a v šablonách je možno připravit si bloky, které se využívají v různých layoutech. Dále nástroj Assetic, který má na starosti optimalizaci statických souborů (JS, CSS). Cache busting – při změně automaticky zpropaguje objekt tak, aby se u klienta použil – i přestože jej má v cache. Cachovat je možné jak celé stránky, tak i bloky, využívá se http možností při cachování. Dále pak automatická ochrana proti XSS, validace formulářů… – @winsik [ https://twitter.com/#!/winsik ]

Došlo i na PHP, resp. PHP in 2011, kde proběhl výlet do historie tohoto jazyka; v roce 1994 tu byla první verze, která spíše než jazyk obsahovala jen soustavu tagů, v roce 1995 si lidé okolo XML začali stěžovat na představenou značku uvození jazyka, po 10 letech lidé začali požadovat OOP. PHP není vytvořeno pro prezentaci sexy kódu, ale aby posloužilo své věci. S PHP lze začít téměř bez znalostí. A cíl PHP 5.4? Žádné známé bugy, spolupráce node.js s PHP, vyšší výkon, lepší správa paměti…

Dostalo se i na výkon PHP, je třeba kontrolovat chyby, nevypínat chybová hlášení, ale ošetřovat je. Každý warning, error nebo notice spotřebovává velké množství času.

Pod následujícími odkazy najdete veškeré zápisky z Development Hall [ https://docs.google.com/document/d/1bj2dducpcgL2CKR8zAjEsaGIZJFvwxQgiVr8QZywe6c/edit?hl=cs ], Mobile Room [ https://docs.google.com/document/d/1vXuoqcR3nFZaY0A1izNucTNGHnJIhAFsbcZn4jtFKaY/edit?hl=en_US ], Design Hall/UX Hall [ https://docs.google.com/document/d/17rw2FZ_iDENZTM_gXKzXWO3VIzq6pbre4C0FT6KXJpc/edit?hl=cs ] a Business Hall [ https://docs.google.com/document/d/1VNPdWzDidhb7BbxS90XUNgCzUCEy1AaMN3PmJDvTInM/edit?hl=cs ].

Pavel Maček [ http://matcheck.cz/ ] vytvořil krásné zápisky:

Sketchnotes od Pavla

Další najdete na jeho profilu na Flickeru – WebExpo 2011, Sketchnotes [ http://www.flickr.com/photos/matcheck/sets/72157627739598002/detail/ ].

Další fotky můžete najít na Facebooku: facebook.com/WebExpo [ http://www.facebook.com/WebExpo ].

Video z osmibitové Warm Up párty:

Startup Show a investici 1 milion Kč vyhrál Tripomatic [ http://www.tripomatic.com/ ].

Nakonec pár odkazů, které budu průběžně doplňovat:

Je jasné, že WebExpo novými prostory a zvládnutou organizací nastolilo novou éru. Na WebExpu příště nesmí chybět nikdo a kdo přeci jen, ten se bude smažit v 8bitovém pekle :-).


Článek stažen z webu Programujte.com [ http://programujte.com/clanek/2011092500-webexpo-je-za-nami-jake-ze-bylo-vyborne/ ].