Multiexpozice digitálních fotografií
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Multiexpozice digitálních fotografiíMultiexpozice digitálních fotografií

 

Multiexpozice digitálních fotografií

Google       Google       5. 12. 2011       25 750×

Adobe Photoshop naštěstí neumí pouze transformovat přirozenou lidskou krásu ve všech podobách do uniformních a žádaných modelů. Naposledy jsem jej využil pro více kreativní účel. Při mém umělecky směrovaném focení jsem se často setkal s problémem, že na fotce toho nemám příliš mnoho. Záběry, kdy se na snímku rýsuje postava sedící, stojící, pózující, nebo kde mi dominuje makro detail, mě přestaly v jistém okamžiku uspokojovat. Chtěl jsem už něco, co dokáže na první pohled budit pozornost.

Pro tento účel jsem si vzpomněl na dvojitou expozici analogové fotografie, tj. metodu, kdy se na jedno filmové pole vyfotí dvě scény – neboli expozice. U digitálních přístrojů tuto techniku přirozeně použít nelze, přesto jsem kýženého efektu chtěl nějak docílit, a vytvořit tak své vlastní klony.

Představte si ráno. Spíše dopoledne, protože rána nejsou až tak příjemná na představu. Představte si situaci, kdy se oblékáte. V ten moment mi blesklo – proč bych právě tuto banální činnost nemohl zachytit. Základem všeho mi byl stativ. Ostych musel jít stranou, aby proces vrstvení kusů oděvu mohl běžet od začátku. Stativ rozložen, zrcadlovka upevněna, já v trenýrkách připraven.

Protahovací póza a samospoušť.
A znovu – pohled z okna.
Nasadit kalhoty.
Zapnout košili.
Kabát a boty a jde se.

Nafoceno je vše. Nyní Photoshop. Otevřel jsem si všechny obrázky – usnadňuje to práci. Zvolím si jeden základní, do kterého budu vkládat další postavy. Je to v podstatě jedno který, ale pro usnadnění volím takový, kde postava není u problémové lokace – tady v mém podkroví byl problém se stíny a světlem, které prochází okny. Základní fotografii tím pádem nemůže být pohled z okna – postava vrhá největší stín a zatemňuje celý snímek více než všechny ostatní pozice v místnosti. Volím proto pozici protahující. Do tohoto obrázku se budou vkládat všechny ostatní.

Objekt, který chceme vložit, vybereme obyčejným lasem (Lasso Tool). Zkopírujeme do schránky a vložíme do základového snímku (standardní Ctrl + C a Ctrl + V). Photoshop pro vkládáný objekt automaticky vytvoří novou, prázdnou vrstvu. Objekt vložen.

Přepnu na šipku (Move Tool) a nasměruju objekt přesně na své místo. Doporučuji zde velký zoom.

Nástroj guma (Eraser) nastavíme na nejnižší tvrdost (tzn. Hardness na 0 %) a s přiměřeným průměrem (u 10MPx fotografie cca 100–250 px) odmažeme okraje, které překrývají původní objekty na snímku. Takto mažeme po celém obvodu vloženého objektu. Čím větší průměr, tím plynulejší přechod. Postava do prostředí najednou krásně zapadá.

Tento postup se aplikuje na všechny vkládané postavy stejně, přičemž každý objekt se vkládá do nové, prázdné vrstvy. Ve finále máme tento snímek o 4 vrstvách, které všechny sloučíme do základní jedné vrstvy a můžeme začít upravovat klasickým způsobem, jak je libo. Můj výsledek tedy vypadá takto:

Jako bonus uvádím další fotku, kde byla použita tatáž metoda.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
16 hlasů
Google
(fotka) Jan JacksonAčkoliv Honza studoval zahraniční obchod a management, vždy ho to táhlo spíše k tvořivějším činnostem - fotografování, herectví nebo komponování hudby. Aktuálně se věnuje audiovizuální tvorbě pro Tron Laser Arénu v Brně.
Web     Twitter    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý