Internet mění vzdělávání, stojíme o to?
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Internet mění vzdělávání, stojíme o to?Internet mění vzdělávání, stojíme o to?

 

Internet mění vzdělávání, stojíme o to?

Google       Google       30. 4. 2012       16 919×

Digitální informace dnes vládnou světu a poznání a vzdělávání je nejdostupnější v celé historii lidstva. Internet poskytuje nevyčíslitelné množství obsahů, témat a tolikero odpovědí na naše zvídavé otázky, že by člověk musel žít desítky, možná stovky životů, pokud by chtěl veškeré dostupné vědění načerpat. Z každého se tak dnes může stát samouk stejně, jako byli Einstein, Bell či Hemingway.

Byť je u nás na poli svobodného přístupu k informacím nejznámějším projektem Wikipedie, historie online vzdělávání má i jiné milníky. Velkým mezníkem ve vzdělávání byl rok 2001, kdy slavná bostonská univerzita MIT zpřístupnila veškeré studijní materiály na své kurzy na internetu zdarma v rámci projektu OpenCourseWare. Celý svět tak mohl čerpat poznání z této akademické Mekky.

O pět let později ohlásila Kalifornská univerzita v Berkeley svůj plán zpřístupnit své akademické kurzy na Apple iTunes U. Díky tomu přestalo mnoho studentů jezdit do škol a začali studovat online ze svých domovů. V roce 2007 stejná univerzita zamířila na YouTube. Od tohoto okamžiku zaznamenali již přes 130 miliónů kliknutí na tlačítko „download“ u svých kurzů. Brzy na to je následovaly další univerzity Yale, Stanford a Harvard.

Propagovat myšlenku svobodného přístupu k informacím se v roce 2006 rozhodlo i hnutí The Open Education Movement, které na stránkách http://www.openculture.com/ sdružuje největší sbírku vzdělávacích a kulturních médií a odkazů na světě.

V Čechách méně známý je také projekt Khan Academy, jehož cílem je zpřístupňovat vzdělávací videa pro celý svět. Portál, který obsahuje více než 2100 videí od základní matematiky po vesmírnou fyziku, si navíc dokáže pamatovat, co jste se na něm naučili, a poradí vám, jaké jsou možnosti dalšího rozvoje.

Internet poskytnul klíč k otevření tzv. Global Virtual Academy, jejímž studentem dnes vlastně může být každý - stačí jeden klik. Ta má ovšem i své stinné stránky, mezi které mimo jiné patří často zmiňovaná sociální odtažitost či neobratnost a ztráta reálných vztahů.

Lze nějak podpořit pozitivní vliv vzdělávacích možností, které dnes internet přináší, a zároveň být sám sebou a s ostatními?

Nad tím se zamyslel i Luboš Kulhánek a jeho tým, který stojí za novým českým projektem Svetrozvoje.cz.  „Kromě lektorů vzdělávacích firem jsem v životě potkal hodně skvělých lidí, kteří nikdy neučili, ovšem uměli nějakou zajímavou dovednost, jež by určitě zajímala i mnoho jiných lidí. Když jsem je oslovil, zda by chtěli něco ze svých expertních dovedností předat ostatním, tak se nebránili."

"Nápad se jim líbil, ale často neměli čas na propagaci či shánění účastníků svého kurzu,“ vysvětluje Luboš Kulhánek, jeden ze zakladatelů projektu. „Vytvořili jsme proto portál, kde umožňujeme podělit se o tyto dovednosti s ostatními, a to velmi jednoduše. Vytvoříte si online profil, vymyslíte zajímavý název a popis kurzu, k tomu přidáte termín, čas a místo. My dodáme rozvoje chtivé účastníky a akce se může konat.“

V únoru 2012 tak vstoupil do světa internetu sociální portál Světrozvoje.cz, který umožňuje lidem potkávat se jak online, tak offline – tedy v reálném prostředí s reálnými lidmi. Na portále tak například najdete kurzy jako Domácí příprava kávy, Jak si zorganizovat dovolenou v Thajsku na vlastní pěst, Jak vařit bezmasá jídla, Svádění žen či Nácvik sebeobrany pro ženy. Lubošův tým aktuálně pracuje na sekci pro neziskové organizace a dobrovolnictví, čímž chce umožnit lepší informovanost o těchto akcích pro širokou veřejnost a možnost se okamžitě registrovat na dobrovolnické akce. 


Co vy na to, vezmete rozvoj do svých rukou offline či online?

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
7 hlasů
Google
Luboš je spoluzakladatel portálu Světrozvoje.cz, vystudoval VŠE v Praze a věnuje se oblasti obchodu a marketingu. Ve volném čase je lektorem a moderátorem kulturních akcí.

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032025 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý