Massachusettský technický institut (MIT) vyvinul nový programovací jazyk pro tvorbu webu. V současnosti existuje několik různých jazyků pro různé části webu – například php, javascript, kaskádové styly, klasický html kód a podobně. Nový programovací jazyk má veškeré možnosti a funkce webu sjednotit.
Larry Hardesty z MIT píše, že ladění spolupráce různých systémů dosud zabralo velké množství času. Nová technologie slavného amerického vývojářského centra bude řídit spolupráci různých kódů automaticky. A ušetří tak nezanedbatelné množství času potřebného pro správné naprogramování webu. Nový jazyk se má jmenovat Ur/Web a představil ho profesor Adam Chlipala na konferenci Asociace pro výpočetní techniku.
Díky této nové technologii získají weboví programátoři možnost napsat celý web v jednom dokumentu. Následně vloží celý jazyk do programu, který jej rozloží do jednotlivých jazyků, tak jak jsou na to prohlížeče zvyklé. Ur/Web navíc posílí internetovou bezpečnost.
Schopnost Ur/Webu zajistit bezpečnost a sladit různé webové technologie pochází ze dvou vlastností, které mají všechny plnohodnotné programovací jazyky, jako např. C++ nebo Java. První je silná typovost, tzn. že každá nově definovaná proměnná má přiřazen datový typ, stejně tak každá funkce musí ve své definici obsahovat datový typ argumentů a návratové hodnoty.
Během výpočtu může funkce vyžadovat nové proměnné, např. při výpočtu průměrné hodnoty je nutné nejprve spočítat součet všech hodnot. Tyto proměnné ale nejsou viditelné pro zbytek programu. Tato druhá vlastnost se označuje jako „viditelnost proměnných“, protože omezuje viditelnost (dosah) proměnných v rámci programu.
Massachusettský technický institut je americký akademický ústav známý na celém světě. Založen byl roku 1861. Během druhé světové války vědci z MIT vyvinuli obranné technologie, které se později staly integrálními součástmi počítačů a radarů, později se jeho zaměstnanci zabývali také kosmickým výzkumem. Institut neproslul ale jen v oblasti počítačů a moderní technologie. Sedmdesát šest vědců z tohoto institutu již získalo Nobelovu cenu, mezi jeho studenty zároveň patřili lidé jako Noam Chomsky či Benjamin Netanjahu.