2014: Rok kyberkriminality
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

2014: Rok kyberkriminality2014: Rok kyberkriminality

 

2014: Rok kyberkriminality

Google       Google       26. 1. 2015       7 293×

Podíváme-li se na počty a rozsah napadení, mohli bychom snadno označit rok 2014 za rok kyberkriminality. Hackerským útokům se totiž v tomto období nevyhnulo takřka žádné větší odvětví. Cílem rozsáhlých útoků se tak stal finanční sektor, maloobchod, technologické firmy, zábavní průmysl a také oblast zdravotnictví.

Velkou mediální odezvu vzbudilo prolomení iCloud, úložiště firmy Apple. Krádeže citlivých fotografií a informací o celebritách v porovnání s jinými útoky ale ve finále společnosti Apple nezpůsobily výrazné škody. Závěr roku se pak nesl ve znamení paralyzace Playstation Network a Xbox Live, tedy platforem elektronické zábavy, u nichž motiv útoku zůstává zatím nejasný.

Pravděpodobně největším útokem se proto stala až dva měsíce trvající inflitrace sítě banky JP Morgan. Útočníkům se podařilo získat citlivé informace o více než 80 milionech domácností a malých podniků. Vedle finančního sektoru pak také maloobchod citlivě zasáhla krádež údajů o platebních kartách od společností Target a Home Depot.

Méně viditelnou kauzou se stala krádež citlivých zdravotnických záznamů v USA. Odhaduje se přitom, že takové údaje mají na černém trhu s informacemi násobně vyšší hodnotu než údaje o platebních prostředcích. V průběhu vyšetřování se navíc ukázalo, že oproti bankovním aplikacím je úroveň ochrany elektronicky uchovávaných zdravotnických dat obecně mnohem nižší a často trpí zcela základními nedostatky. Do budoucna tak může být pro hackery právě zdravotnictví potenciálně velmi atraktivní oblastí.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
6 hlasů
Google
(fotka) Václav KrajňanskýVáclav studuje právo a zajímá se o právní a sociální rozměry rozvoje informačních technologií. Vedle práva IT sleduje jeho dopad na proměnu společenských vztahů a jejich nasazení při řešení společenských problémů. Na domácí půdě fandí otevřenému přístupu k datům a používání technologických novinek v občanském aktivismu.

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032025 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý