Predstavenie front-endového frameworku Bootstrap 4 Alpha
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Predstavenie front-endového frameworku Bootstrap 4 AlphaPredstavenie front-endového frameworku Bootstrap 4 Alpha

 

Predstavenie front-endového frameworku Bootstrap 4 Alpha

Google       Google       7. 9. 2015       21 365×

Bootstrap je dnes veľmi známy a populárny front-endový framework, ktorý 19. augusta oslávil svoje štvrté narodeniny. Ako darček pre nás jeho tvorcovia, Mark Otto a Jacob Thornton, pripravili vydanie alpha verzie úplne nového Bootstrap 4.

Čo je to front-end framework

Na začiatok si v krátkosti povieme, čo to vlastne front-end framework je. Slovo framework môžeme poznať napríklad z PHP (Nette, Laravel, ...) a aj v tomto prípade sa jedná o sadu nástrojov, ktoré nám v tomto prípade uľahčujú tvorbu front-endov pre naše webové aplikácie.

Najčastejšie front-end framework pozostáva z HTML šablón a CSS súborov definujúcich typografiu, formulárové prvky, tlačítka, navigáciu a iné vizuálne prvky, ktoré môžeme veľmi ľahko zobrať z dokumentácie a použiť.

Ďaľším častým prvkom tvoriacim front-end framework sú JavaScript pluginy určené na zvýšenie interaktivity alebo maskovanie chýb prehliadačov. Medzi interaktívne JS pluginy sa častokrát radí napríklad tzv. carousel, tooltipy, modálne okná alebo zjednodušenie práce s animáciami. Pri lepších frameworkoch sa stretneme aj s ukážkami kompletných rozhraní. Pre porovnanie množstva dostupných front-end frameworkov môžete navštíviť CSS Frontend Frameworks.

Všeobecné novinky

Ako najväčšiu zmenu vo verzii 4 môžeme brať prechod od LESS k SASS, konkrétne knižnici libSass. Takáto zmena podľa autorov vraj prinesie zrýchlenie v oblasti kompilovania.

Nová stránka Bootstrap 4 Alpha

Osobne touto zmenou nie som veľmi nadšený, nakoľko som priaznivcom LESS, avšak verím, že autori mali svoj dôvod na túto zmenu, a tak ako sa kedysi objavil SASS port, pribudne neskôr LESS port najnovšej verzie.

Ďaľšou významnou zmenou je odstránenie podpory pre IE8. Najnižšie podporovanou verziou Internet Explorer-u sa tak stáva deviatka, ktorá už pozná viac CSS3 a dovoľuje tak Bootstrap-u lepšie optimalizovať svoj kód. Tento posun umožnil v novej verzii používať jednotky rem a em, čo výrazne zjednodušuje prácu s responzívnym textom, ale aj veľkosťami ostatných elementov.

Grid

S prechodom na vyššie spomínané rem a em jednotky prišiel aj nový vylepšený grid.

Zápis kódu zostal zachovaný a tak klasický 12-stĺpcový grid budeme stále zapisovať takto:

<div class="container">
   	<div class="row">
     		<div class="col-md-6 col-lg-8">
          		<!-- Blah 1 -->
	       	</div>
	       	<div class="col-md-6 col-lg-4">
          		<!-- Blah 2 -->
       		</div>
    	</div>
</div>

Zmenu nájdeme v nastavení triedy container, ktorej maximálna šírka je teraz uvádzaná v jednotkách rem. Podobnú zmenu nájdeme aj pri triede row, ktorej ľavý a pravý margin sa zmenil na -.9375rem a stĺpce col- dostali padding o veľkosti 0.9375remTieto zmeny znamenajú, že všetko je dynamické a relatívne podľa HTML tagu.

Flex Box

V najnovšej verzii Bootstrap-u budeme môcť pomocou jednoduchého nastavenia používať Grid s Flex Box modelom. Konkrétne je potrebné zmeniť parameter $enable-flex v súbore _variables.scss a prekompilovať.

Upozornenie: Flex Box nie je podporovaný v IE9!

Media Queries

Vylepšeniami si prešli aj Media Queries, ktoré namiesto px už používajú em jednotky.

    // Extra small devices (portrait phones, less than ???px)
    // No media query since this is the default in Bootstrap
    
    // Small devices (landscape phones, 34em and up)
    @media (min-width: 34em) { ... }
    
    // Medium devices (tablets, 48em and up)
    @media (min-width: 48em) { ... }
    
    // Large devices (desktops, 62em and up)
    @media (min-width: 62em) { ... }
    
    // Extra large devices (large desktops, 75em and up)
    @media (min-width: 75em) { ... }
    
 

Oproti Bootstrap 3 bol navyše pridaný aj ďaľší bod a to 48em čo je približne 480px. Pridaním tohto bodu máme lepšiu kontrolu nad našimi rozhraniami.

Karty

Karty (Cards) sú novým elementom, ktorý nahradí wells, panels a thumbnails z Bootstrap 3. Je to viacmenej taká kombinácia týchto elementov v podobe flexibilných kontajnerov pre váš obsah s veľkými možnosťami. Karty tak môžu obsahovať hlavičku, obrázky, pätičku, zoznamy a podobne.

Za zmienku stoja aj takzvané Card Groups a Card Decks.

See the Pen Bootstrap 4 Cards Demo by Martin Puškáč (@mattonik) on CodePen.

Nový reset súbor - Reboot.css

Doteraz Bootstrap používal ako reset súbor veľmi populárny Normalize.css. Pre štvrtú verziu sa rozhodli vytvoriť nový Reboot.css, ktorý kombinuje pôvodný Normalize.css s Boostratp-u vlastnými parametrami. Vďaka tomuto je možné Reboot.css používať aj samostatne.

Zmeny v JavaScript-e

Ako nám blog post napovedá, zásadné zmeny sa udiali aj v JavaScript pluginoch. Za najvýraznejšiu zmenu môžeme považovať prepísanie všetkých pluginov do ES6 kompilovaného pomocou knižnice Babel.

Ďaľším vítaným zlepšením je vyriešenie problémov s UMD a AMD:

Vďaka zrušeniu podpory pre IE8 s Bootstrap 4 už budeme môcť smelo používať jQuery 2.0!

Záver

Zoznam zmien tými vyššie spomínanými samozrejme nekončí. V novej verzii sa budeme môcť tešiť na vylepšené umiestňovanie tooltip-ov vďaka knižnici Tether.js, zmenám v práci s typografiou vďaka prechodu na rem, či novým pomocným triedam pre prácu s margin a padding.

Pre niektorých možno smutnou správou bude zastavenie podpory Glyphicons.

Zmeny v Bootstrap 4 by mali priniesť jednoduchšiu prácu hlavne s responzívnym dizajnom a kompletné prepísanie pri prechode na SASS vraj ušetrilo až 30% z výsledného bootstrap.css, oproti Bootstrap 3, čo je naozaj slušné. Viac si môžete prečítať v diskusii s @mdo na Hacker News.

Bootstrap 4 zatiaľ nemá stanovený dátum vydania, no ak ho chcete využiť pre svoj nový projekt, môžete si stiahnuť kód z Github-u - branch v4-dev.

Pre tých, ktorým vyhovuje existujúca verzia, majú autori dobrú správu a to zachovanie podpory pre túto verziu s vydávaním záplat a udržiavaním dokumentácie.

Ak by toho bolo predsalen málo, autori sa pochválili aj spustením oficiálneho Bootstrap Themes projektu, kde už dnes môžete nájsť niekoľko Bootstrap 3 tém na kúpu.

Bootstrap Themes (http://themes.getbootstrap.com/)

Zopár odkazov na záver

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
6 hlasů
Google
(fotka) Martin PuškáčMartin sa venuje prevažne webovej grafike, taktiež aj webovému programovaniu. Vo voľnom čase sa zaujíma o jQuery, HTML5, PHP, framework Laravel a interaktívne aplikácie a nové trendy v oblasti webu.
Web     Twitter     LinkedIn    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Reklama autora

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý