Ladíme PHP s pomocí Visual Studio Code
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Ladíme PHP s pomocí Visual Studio CodeLadíme PHP s pomocí Visual Studio Code

 

Ladíme PHP s pomocí Visual Studio Code

Google       Google       12. 2. 2016       18 266×

Nedávno jsem vydal článek PHP si rozumí s Microsoftem, kde jsem zmiňoval možnost vývoje PHP aplikací v prostředí Visual Studio Code. Uběhly zhruba dva měsíce od vydání verze, která umožňuje rozšíření prostředí pomocí různých doplňků z galerie, a v této galerii doplňků se objevil doplněk php-debug. Doplněk na pozadí využívá PHP rozšíření Xdebug a díky tomu můžete při ladění využívat breakpointy (body přerušení), prohlížet obsah proměnných a krokovat kódem.

Instalace doplňku

Doplněk je dostupný pro všechny platformy, které podporuje Visual Studio Code. Pokud nemáte Visual Studio Code nainstalované, můžete si ho stáhnout zde (dostupné pro Windows, Linux a Mac OS X).

Po spuštění otevřete nabídku příkazů pomocí klávesy F1. Do řádku příkazů stačí vložit ext install php-debug a následně potvrdit instalaci doplňku, který se během několika sekund nainstaluje do vašeho prostředí.

Instalace doplňku php-debug do Visual Studio Code.

Konfigurace PHP a XDebug

Poté, co nainstalujete php-debug do Visual Studio Code, je nutné provést konfiguraci vašeho prostředí na serveru, který zpracovává PHP skripty – je potřeba povolit a nakonfigurovat doplněk Xdebug.

Prvním krokem je stažení doplňku Xdebug – to můžete provést např. zde. Pokud využíváte Windows (IIS, XAMPP apod.), můžete si stáhnout již zkompilované knihovny. Osobně jsem instalaci zkoušel na Ubuntu 15.10 s PHP 7.0 FPM a webovým serverem NGINX, tudíž jsem použil následující příkazy (prvně je nutné přidat repositář ppa:ondrej/php, více informací najdete na výše zmíněné adrese pro PHP7):

sudo apt-get install nginx
sudo apt-get install php7.0-fpm
sudo apt-get install php7.0-mysql php7.0-curl [+ další rozšíření, která potřebujete]
sudo apt-get install php-xdebug

Další možnosti instalace, např. Apache, najdete na oficiálních stránkách.

Nastavení Xdebug

Xdebug nabízí spoustu možností pro ladění, nicméně pro demonstraci využití ve Visual Studio Code stačí přidat do konfigurace PHP (typicky php.ini) následující:

[Xdebug]
xdebug.remote_enable = 1
xdebug.remote_port = 9000
xdebug.remote_mode = req
xdebug.remote_host = localhost
xdebug.remote_autostart = 1

Toto nastavení znamená, že při každém požadavku na váš server se pokusí server navázat připojení s vaším klientem (na portu 9000 a stejné stanici – tudíž localhost, vzdáleného ladění se dotkneme lehce dále).

Windows / IIS / Azure

Pokud využíváte server s OS Windows, stáhněte si výše zmíněnou knihovnu Xdebug pro vaši verzi PHP a v konfiguračním souboru php.ini na ni přidejte referenci:

zend_extension=DISK:/cesta/php_xdebug-verze.dll

Následně pak přidejte konfiguraci pro nastavení Xdebug výše.

Ladíme

Nyní stačí nastavit jen ladění v projektu, který máte otevřený ve Visual Studio Code. Z levého menu klikněte na ikonu ladění a následně klikněte na malé ozubené kolečko. Následně pro vás bude vytvořena spouštěcí konfigurace. Ladící mód spustíte buď klávesou F5 nebo kliknutím na zelenou šipku v okně ladění. Od té doby bude Visual Studio Code naslouchat na příchozí požadavky od vašeho serveru a vy můžete začít ladit svůj projekt.

Ladění v prostředí Visual Studio Code.

Vzdálené ladění

Xdebug podporuje také vzdálené ladění – tedy situaci, kdy potřebujete ladit kód přímo na vašem serveru z klientské stanice. Zde existuje poměrně mnoho způsobů, jak dosáhnout cíle (veškeré jsou popsané zde, zmíním jenom ty nejzákladnější).

Pokud na své klientské stanici máte k dispozici veřejnou IP adresu, není nic jednoduššího, než na vašem routeru nasměrovat zvolený port pro ladění na vaši klientskou stanici a v konfiguraci PHP změnit xdebug.remote_host na vaši IP adresu.

Problém však nastává, pokud jste například za NAT, váš server je za striktním firewallem nebo nemáte k dispozici veřejnou IP adresu na klientovi. Pokud běží váš server na OS Linux a je možné se k němu připojit pomocí SSH, nejsnadnější cestou je využít tzv. SSH tunel, který na vašeho klienta přesměruje daný port ze serveru.

Nastavení SSH tunelu v PUTTy.

Druhou možností je využít VPN, tedy virtuální síť. Toto je dobré v případě Windows nebo ladění v Microsoft Azure, kdyxdebug.remote_host bude vaše IP adresa v rámci dané virtuální sítě. Podobně jako u SSH tunelu je výhodou to, že veškerá komunikace je šifrovaná.

Další tipy, jak využít Visual Studio Code, můžete najít například zde:

 

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

2 názory  —  2 nové  
Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Jan HájekJan se zabývá spoustou technologií nejen od společnosti Microsoft. Mezi ty hlavní patří Windows Server, Office 365 a Microsoft Azure. Dlouhodobě vyvíjí v PHP a JavaScriptu (+ Node.js) nad platformou Microsoft Azure. Přispívá napříč různými opensource knihovnami, a některé vlastní také publikuje. O své zkušenosti se rád dělí v podobě přednášek, článků a diskuzí.
Web     Twitter     Facebook     LinkedIn    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Reklama autora

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý