Firmy podceňují zabezpečení svých počítačových sítí. Podívejte se na nejčastější chyby
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Firmy podceňují zabezpečení svých počítačových sítí. Podívejte se na nejčastější chybyFirmy podceňují zabezpečení svých počítačových sítí. Podívejte se na nejčastější chyby

 

Firmy podceňují zabezpečení svých počítačových sítí. Podívejte se na nejčastější chyby

Google       17. 12. 2016       8 322×

Podle odborníků mají až dvě třetiny malých a středních firem špatně zabezpečenou firemní síť. Firmám chybí zejména dobrá ochrana proti kybernetickým útokům, výjimkou ale nejsou ani zdánlivé banality, jako je volně přístupný a neoznačený důležitý server či nezamčená serverovna. Výpadky počítačových sítí přitom mohou firmám způsobit statisícové škody. Podívejte se na nejčastější chyby v zabezpečení firemních počítačů.

Špatné fyzické zabezpečení hardwaru

Častou bezpečnostní chybou hlavně v malých firmách bývá volně přístupný síťový hardware. Snadno se tak stane, že někdo ze zaměstnanců třeba omylem vypne server, router nebo datové úložiště. Typickým případem je vytažení napájecího kabelu při snaze získat volnou elektrickou zásuvku třeba k nabití mobilního telefonu. Ke ztrátě dat je hlavně při takto tvrdém vypnutí datového úložiště (NASu) velmi blízko. „Chybou bývá také volně přístupný hardware v rackové skříni. Zaměstnanci pak například v případě výpadku internetového připojení místo telefonátu na IT podporu zbytečně restartují všechna zařízení v racku. Následuje obvykle několikahodinová zbytečná oprava,“ popisuje nevýhody volně přístupného síťového hardwaru Milan Urban ze společnosti COMIMPEX, která se zabývá outsourcingem a zabezpečením firemních počítačových sítí.

To základní, co přitom může každá firma pro lepší zabezpečení své sítě udělat, je věnovat svým serverům a datovým úložištím dedikovanou a dobře zamykatelnou klimatizovanou místnost. Zřízení samostatné serverovny pak mohou doplnit jednoduché úpravy firemního IT na hardwarové úrovni. Základní zabezpečení malé firemní sítě zahrnující firewall a zamykatelnou rackovou skříň lze přitom podle odborníků pořídit za zhruba 18 000 korun včetně nákladů na instalaci.

Antivirová ochrana

Ačkoli by se mohlo zdát, že přítomnost antivirových nástrojů je v počítačích už úplně běžná, zdaleka tomu tak není. Mnoho firemních počítačů není proti hrozbě virů nijak chráněno. „Podle našich odhadů mají nedokonale zabezpečenou počítačovou síť až dvě třetiny menších českých firem. Na spoustě firemních pracovních stanic například často chybí byť jen základní antivirový program. Pokud navíc zaměstnanci mohou otevírat přílohy soukromých mailů, bývá k ohrožení bezpečnosti firemní počítačové sítě už jen krůček,“ říká Milan Urban. Právě přílohami dokumentů se totiž často šíří takzvaný ransomware – tedy viry, které uživatelům zablokují počítač či zašifrují data a požadují zaplatit výkupné.

Nedostatečné proškolení zaměstnanců a špatná bezpečnostní politika

Obecně by ve firemní počítačové síti mělo platit pravidlo, že co není dovoleno, to je zakázáno. Základní kámen firemní kybernetické bezpečnosti je ale též v dobrém proškolení zaměstnanců. Ti by měli hlavní pravidla bezpečného chování v online světě znát. Důležité je hlavně neotevírat neznámé přílohy e-mailů, nenavštěvovat stránky s nelegálním obsahem, a hlavně si při pohybu na internetu udržovat zdravou nedůvěru a selský rozum.

Nezabezpečené bezdrátové sítě

Jedním z největších rizik a slabých míst v zabezpečení firemní IT infrastruktury bývají bezdrátové sítě. Nezřídka bývá ve firmách k vidění Wi-Fi router s volně přístupnou nezabezpečenou bezdrátovou sítí. Případně je pro přístup na router ponecháno výchozí heslo od výrobce. Obecně lze říci, že na firemní Wi-Fi by se neměl nikdo připojovat zvenčí. Nejčastější formou zabezpečení přístupu do firemní bezdrátové sítě je unikátní dočasné uživatelské jméno a heslo nebo úvodní přihlašovací stránka.

Správné zabezpečení bezdrátových sítí ve firmě přitom není úplně jednoduché a většinou vyžaduje zásah odborníka. „Rozhodně nestačí jen vybalit Wi-Fi router z krabice a zapojit jej podle návodu,“ vysvětluje Milan Urban. Správné nastavení šifrování a přístupových práv je i v případě malé firmy vhodnější přenechat odborníkům.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
1 hlas
Google
(fotka) Nikola VránováNikola se zajímá o řízení projektů, hledání nových talentů, startupy a pořádání společenských akcí.
Facebook    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý