Extrémní teploty bateriím nesvědčí. Může dojít k jejich poškození i výbuchu
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Extrémní teploty bateriím nesvědčí. Může dojít k jejich poškození i výbuchuExtrémní teploty bateriím nesvědčí. Může dojít k jejich poškození i výbuchu

 

Extrémní teploty bateriím nesvědčí. Může dojít k jejich poškození i výbuchu

Google       21. 2. 2017       9 747×

Okolní teplota, ať už příliš vysoká, nebo naopak nízká, patří k rizikovým faktorům, které mají velký vliv na výdrž a životnost baterií a akumulátorů elektronických přístrojů. Jestliže jsou baterie vystaveny delší dobu velmi nízkým teplotám, hrozí jejich trvalé poškození.

Na životnost baterií mají negativní vliv nejen zimní mrazy, ale i letní horka. Přestože je pro baterie nejvhodnější skladovat je v chladnějším prostředí, teplota pod 15 stupňů již způsobuje ztrátu kapacity. Ovšem na druhou stranu by teplota při skladování neměla dlouhodobě příliš přesahovat 20 stupňů. Moderní baterie je rovněž vhodné častěji dobíjet – třebaže jim ještě zbývá dostatek kapacity.

Se smartphonem do mrazu

Vliv dlouhého působení nízkých teplot na výdrž baterií mobilních zařízení si může vyzkoušet každý lyžař nebo kdokoli, kdo se delší dobu pohybuje v mrazu venku. Smartphony, tablety nebo třeba fotoaparáty se v mrazu mnohem rychleji vybíjejí. Aby zůstal telefon na příjmu pro případ nouze nebo bylo možné průběžně fotografovat celý den, je tedy vhodné vzít si s sebou nabitou powerbanku nebo náhradní baterii do fotoaparátu. Existuje ale ještě jeden trik: nosit elektronické přístroje co nejblíže u těla a udržovat je tak v teple. Baterie v batohu lze alespoň částečně chránit před mrazem jednoduchým termoobalem.

Důležitá je rovněž správná manipulace s bateriemi po příchodu do tepla, když jsou baterie nejen podchlazené, ale i orosené. „Velmi špatný nápad je ‚rozmrazovat‘ baterie po příchodu z venku na topení nebo snad u krbu. Vystavení baterií teplotám nad 60 stupňů totiž může skončit i jejich explozí a následným požárem,“ vysvětluje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, jenž nabízí široký sortiment baterií do mobilních přístrojů. Před nabíjením je třeba nechat baterie pozvolna ohřát na okolní teplotu a otřít do sucha.

Nízké teploty způsobují pokles kapacity baterií, které je pak nutné v kratších intervalech měnit nebo dobíjet. Dlouhodobé vystavení mrazivým teplotám pak může způsobit i trvalé poškození baterie. Nebezpečím pro baterii jsou ovšem nejen nízké teploty, ale také voda a vzdušná vlhkost, kvůli níž korodují kontakty a další choulostivé součástky. Mokrou baterii je třeba před vložením do přístroje důkladně osušit, ale nikoli fénem nebo jiným zdrojem přímého tepla.

Správné skladování baterií

Z přístrojů, které neplánujeme delší dobu používat, bychom měli baterie vyjmout a správě uskladnit. Právě nevhodný způsob skladování může baterie poškodit a snížit jejich využitelnou kapacitu. „Ideálním prostředím pro skladování baterií je suché místo se stálou teplotou kolem 15 stupňů. Baterie je třeba skladovat nabité, a protože i při nepoužívání ztrácejí svoji kapacitu, je nutné je jednou za čas dobít,“ doplňuje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz.

Špatné skladování a úplné vybití může poškodit především lithium-iontové (Li-Ion) a lithium-polymerové (Li-Pol) akumulátory, které dnes najdeme prakticky ve všech mobilních telefonech, tabletech, noteboocích či fotoaparátech. Tyto typy baterií netrpí takzvaným paměťovým efektem, takže nevadí, když se dobíjejí i v jen částečně vybitém stavu. Naopak je poškodí, pokud jsou zcela vybíjeny. Proto jsou lithiové baterie vybaveny bezpečnostní pojistkou, která je před úplným vybitím odpojí. Baterie na bázi lithia za měsíc ztratí kolem 3 procent své kapacity, zatímco starší Nikl-metal hydridové akumulátory (NiMH) samovolně ztrácejí až třetinu kapacity za měsíc.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Nikola VránováNikola se zajímá o řízení projektů, hledání nových talentů, startupy a pořádání společenských akcí.
Facebook    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý