Neumíte se soustředit na práci a nic vás nebaví? Možná trpíte technostresem
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Neumíte se soustředit na práci a nic vás nebaví? Možná trpíte technostresemNeumíte se soustředit na práci a nic vás nebaví? Možná trpíte technostresem

 

Neumíte se soustředit na práci a nic vás nebaví? Možná trpíte technostresem

Google       23. 5. 2018       11 149×

Žijeme v době, kdy je téměř nemyslitelné fungovat bez připojení k internetu, bez počítače, bez telefonu. Pravdou ale zůstává, že všeho moc škodí, a tak se stává, že ti, co v přítomnosti moderních technologií tráví většinu svého času, mohou místy podléhat úzkostným pocitům a stresu.

Jde o syndrom, pro který se vžil obecný pojem technostres a definuje se jako jakýkoliv negativní účinek na chování, jednání a myšlení člověka spojený s používáním technologií.

Příčinou technostresu je příliš časté užívání technologií a zejména připojení k internetu, ze kterého časem nabydete nutkavého pocitu, že potřebujete být stále na příjmu. Je to v podstatě propojeno s jistou závislostí. Takto vystresovaný člověk pak žije v podvědomém nebo i vědomém strachu, co by se mohlo stát, kdyby mu unikla důležitá zpráva nebo email, jde zkrátka o neustálý tlak.

Přepracování a nízká produktivita

Technostres se pochopitelně objevuje nejčastěji u osob, které pracují s počítačem a tráví u něj celé dny, ale může jím trpět v podstatě kdokoliv. Projevuje se úzkostí či depresemi, které přicházejí zejména při kontaktu s technologiemi. Lidé trpící technostresem cítí nadměrnou únavu, nedokáží se soustředit a pouhé zapnutí počítače po příchodu do práce v nich vyvolá pocit vyčerpání. K tomu se většinou přidávají bolesti hlavy, nespavost nebo poruchy paměti.

Pracovní den se pak stává méně a méně produktivním. Zaměstnanec není schopen se práci věnovat a má neustále potřebu kontrolovat všechna komunikační média. Když jeho pracovní doba skončí, má pocit, že je přepracovaný, přitom jeho pracovní výkon klesá. Je prokázáno, že v průběhu posledních let se zvyšuje čas strávený digitální komunikací a obecně se snižuje produktivita. Důsledkem technostresu je také snížení spokojenosti s prací, loajality k zaměstnavateli a celkové životní štěstí.

Pryč od počítače i telefonu

Jak takovému stresu předcházet? Základem je striktně oddělovat čas trávený u počítače, či telefonu a čas, kdy s technologiemi nepřicházíte do styku vůbec. Ideální je začít třeba tím, že u sebe nebudete mít telefon a počítač v místnosti, kde spíte. Skvělým náběhem k technostresu je spát s telefonem na nočním stolku a ihned po probuzení kontrolovat, co je nového na sociálních sítích. 

Dále velmi pomáhá pravidelný pobyt v přírodě, o víkendu zapomenout na práci, všechnu elektroniku nechat doma a vyrazit někam na túru, za sportem, každý podle svého gusta. 

Proti technostresu se snaží bojovat také firmy, protože výrazně snižuje produktivitu jejich zaměstnanců. Mnoho firem aktivně u svých zaměstnanců zjišťuje, do jaké míry jsou spokojeni s využitím technologií, kde vidí potíže a co jim brání se plně soustředit na práci. Začátkem roku 2018 se tímto tématem zabývala společnost Microsoft, která z průzkumu o 20 tisících respondentech napříč firmami potvrdila, že neustálé příchozí emaily a notifikace opravdu výrazně zhoršují soustředěnost zaměstnanců. Tento problém se pak dá řešit například tak, že se ve firmě plošně určí časový úsek, kdy se vyřizují a rozesílají emaily. 

Firmy v boji s technostresem také mohou pořádat různá školení na toto téma, kde jsou zaměstnanci informování o tom, jak se těmto problémům vyhnout. Jedním z efektivních řešení je pořádat firemní tembuildingy v přírodě a dopřávat zaměstnancům relax. V některých firmách vyhrazují speciální prostory pro odpočinek, kde mohou zaměstnanci trávit přestávky bez technologií. Preferovaná je osobní komunikace před tou elektronickou. V neposlední řadě by měl zaměstnavatel, pokud je to jen trochu možné, respektovat osobní čas svého zaměstnance a nevyžadovat od něj komunikaci mimo pracovní dobu

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Tomáš ČadaAutor se zajímá o moderní technologie, internet věcí a vlastně jakoukoliv technologii, která dokáže v dnešním životě pomoci anebo i pobavit.

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý