Ve dnech 5.–7. října 2018 se Praha opět stane světovým centrem technologické, hackerské a krypto komunity. Hackerský kongres pořádá Paralelní Polis už po páté a letos se ho zúčastní i Cody Wilson. Tento ostře sledovaný americký kryptoanarchista má na kontě jedno poněkud kontroverzní prvenství.
Jako vůbec první vyrobil funkční pistoli pomocí 3D tisku. Letošní HCPP18 má podtitul NEW ORDERa navazuje na loňské téma finanční a ekonomické svobody. Zatímco loňský kongres se vyprodal měsíc dopředu a poslední lístek se prodal za 1 BTC v hodnotě zhruba 100 000 Kč, letos za prvních 14 dní předprodeje zmizely již tři čtvrtiny vstupenek.
První říjnový víkend se do prostoru pražské Paralelní Polis opět sjede několik stovek kryptoanarchistů, hackerů a programátorů z celého světa. Tedy těch, kteří se zabývají kryptoměnami, decentralizací ekonomiky nebo novými technologiemi. Headlinerem letošního programu se bezesporu stane Cody Wilson. První 3D zbraň, pistoli s názvem Liberator, vytiskl Wilson v roce 2013. Plány na její vyrobení následně publikoval v rámci své neziskové organizace Defense Distributed, jejímž hlavním cílem je tvorba a bezplatné šíření plánů sloužících k výrobě 3D zbraní. Plán na výrobu Liberatoru si stáhlo 200 000 uživatelů během pouhých dvou dnů. Poté byl Wilson požádán vládou Spojených států amerických o jejich stažení.
Cody Wilson se stejně jako loňský tahoun konference Amir Taaki řadí mezi nejnebezpečnější lidi internetu. Není však třeba se obávat jeho přítomnosti na kongresu.
„Jde o člověka úzce sledovaného bezpečnostními složkami, ale návštěvníci se mohou spolehnout, že jejich bezpečí bude zaručeno,“ ujišťuje Lupták.
Kromě tištěných zbraní se Cody Wilson také věnoval vývoji bitcoinové peněženky Dark Wallet, která umožňuje zcela skrýt bitcoinové platby. Takové transakce jsou potom prakticky nedohledatelné
Svobodný prostor v digitálním světě se ztenčuje
Hlavním cílem letošního kongresu je otevřeně diskutovat a zmapovat celosvětově se zhoršující společenské klima v oblasti finanční a digitální svobody. Zároveň chce představit vybrané nástroje, které by pomohly celkovou situaci zlepšit.
„Konference HCPP18 reflektuje jednak deziluzi z kolektivistického uspořádání společnosti a z politiky jako překonaného centralizovaného řešení na změnu společnosti, na druhé straně otevírá zcela nové pohledy na svobodnější uspořádání světa postaveného na respektu k lidské individualitě a jejímu svobodnému naplnění využitím liberalizačních krypto technologií,“ popisuje Pavol Lupták, pořadatel HCPP18.
Dalšími potvrzenými spíkry jsou také Nassim Nicholas Taleb, bývalý trader, spisovatel, filosof a matematik, který se výjimečně připojí přes Skype. Mezi dalšími hosty lze jmenovat bitcoin core developeraPetera Todda, cryptoanalytika a traderaTone Vayse nebo teoretického fyzika a CEO společnosti BlockchainLabGiacoma Zucco. Na kongresu promluví i odborníci z České republiky Radim Kozub a Pavel Urbaczka, právníci se zaměřením na problematiku kryptoměn, nebo slovenští hackeři a podnikatelé Pavol Lupták a Juraj Bednár.
50 přednášek, workshopů a diskusí převážně v angličtině plus doprovodný program zajišťuje tři dny nabité od rána do večera. Oproti loňskému kongresu plánují organizátoři více přednášek zaměřených na socioekonomické vlivy nových technologií, v nové dílně praktických workshopů pod hlavičkou CryptoLabu (hackerspace Paralelní Polis) si účastníci vyzkoušejí technologie na ochranu svého digitálního soukromí a atmosféru celé akce dotvoří videoprojekce dokumentárních filmů.