Proč mají absolventi v IT přemrštěné očekávání, a je vůbec přemrštěné?
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Proč mají absolventi v IT přemrštěné očekávání, a je vůbec přemrštěné?Proč mají absolventi v IT přemrštěné očekávání, a je vůbec přemrštěné?

 

Proč mají absolventi v IT přemrštěné očekávání, a je vůbec přemrštěné?

Google       17. 8. 2018       9 953×

Poměrně nedávno zveřejnil portál Platy.cz zajímavé statistiky, kde mladí počítačoví experti nastupují do firem s průměrnou mzdou cca 36 000 Kč, hned v závěsu je bankovní sektor se svými cca 31 000 Kč. Pro srovnání – v ostatních oborech se průměrná nástupní mzda pohybuje okolo 28 000 Kč. Nástupní platy jsou samozřejmě ovlivněny i lokalitou zaměstnavatele

Právě nedostatek pracovníků technických oborů stojí za vyšší nástupní mzdou v těchto oborech. Za zmínku jistě stojí i fakt, že zaměstnavatelé jsou ochotni investovat do proškolení svých zaměstnanců a praxe již není nezbytnou podmínkou pro perspektivní uplatnění, jako tomu bylo v minulosti – v těchto oborech najde uplatnění čerstvý absolvent zpravidla do měsíce.

Jak to vidí generace Y? Nastupující generace Y má ve srovnání se staršími generacemi naprosto odlišná očekávání a priority. Stabilita jistého pracovního místa ustupuje flexibilní pracovní době a možnosti práce z domova. Motivačními faktory jsou pochopitelně práce, která baví, výše mzdy, atraktivní benefit, získání zkušeností, kreativní práce a např. i transparentní výsledky jejich práce. 

„Výhodou této generace je jejich přístup k sociálním sítím již od útlého věku, což umožní získávání velkého množství informací ve velmi krátká době,“říká Jan Silber, zakladatel projektu Jobstack.it, www.jobstack.it.

A co na to zaměstnavatelé?

Zaměstnavatelé vnímají silnou potřebu mladých lidí na prostor k osobnímu životu, který je pak mnohdy upřednostňován tomu pracovnímu. Zároveň se ale projevuje zvýšená motivace práce v případě zajímavého tématu k řešení, a to i mimo běžnou pracovní dobu. Snahou tedy je přizpůsobení pracovních pozic pro přicházející generaci a naplnit jejich potřeby i mimo vyšší nástupní mzdy oproti jiným oborům.

Mzdové očekávání absolventů

Očekávání bývají často hodně vzdálená od reality. I s ohledem na výše zmíněné skutečnosti a statistiky se stále setkáváme s přemrštěným očekáváním. Před nástupem do zaměstnání je dobré vyhledat si statistiky nástupních platů, zeptat se známých, případně využít poradenství v agentuře. Musíme si uvědomit, že se však jedná o platy zkušených pracovníků s letitými zkušenostmi. První rok až dva se tedy doporučuje pojmout jako dobře placenou praxi, vyzkoušet si daný obor, načerpat zkušenosti a dovednosti.

 „Berme v úvahu, že nemůžeme mít vše hned a nástupní plat znamená opravdu jen nástupní – po pár měsících se každý může vypracovat k lepšímu ohodnocení,“dodává Jan Silber z Jobstack.it.

Přemrštěná očekávání jsou tvořena především neznalostí aktuální situace na trhu práce s ohledem na mzdové ohodnocení. Pokud však vyhledáme statistiky v daném oboru, vytvoříme si očekávání reálná, na které jsou firmy připraveny a zvyšujeme svou šanci k získání zaměstnání

„Trh práce v oblasti IT je nyní velmi hladový, nástupní mzdy jsou ve srovnání s jinými obory značně vyšší a je možné si říci vyšší nástupní plat a využít tak možností, které IT trh práce poskytuje. Uvažujme ale reálně, na plat 100 000 Kč a služební Audi už musíme nějaké zkušenosti mít,“míní Silber z jobportálu Jobstack.it.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
6 hlasů
Google
(fotka) Tomáš ČadaAutor se zajímá o moderní technologie, internet věcí a vlastně jakoukoliv technologii, která dokáže v dnešním životě pomoci anebo i pobavit.

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý