Většina zákazníků rychlý internet nevyužije. Přesto za něj platí
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Většina zákazníků rychlý internet nevyužije. Přesto za něj platíVětšina zákazníků rychlý internet nevyužije. Přesto za něj platí

 

Většina zákazníků rychlý internet nevyužije. Přesto za něj platí

Google       6. 9. 2018       6 635×

Operátory nabízená rychlost internetu přesahuje požadavky uživatelů. Většině zákazníků přitom stačí průměrná rychlost nabízených připojení. Podle českého poskytovatele internetu AIM je zákazníkům mnohdy vnucováno zbytečně rychlé a o to dražší připojení, které ani nevyužijí. Základní otázkou tak při pořizování internetu není rychlost připojení, ale k čemu internet zákazník využívá. 

Technologie jdou stále dopředu a poskytovatelé dnes nabízejí už tak rychlé internetové připojení, které zákazník nedokáže v rámci běžných potřeb naplno využít

„Je to spíše honba za čísly mezi poskytovateli. Dnes už se zákazníkům nenabízí nižší pásmo, než je 100Mbit. Přitom takovou rychlost využije málokdo. Pokud využívám internet ke komunikaci s přáteli, vyhledávám informace nebo na internetu nakupuji, takové připojení je dostačující. Extrémně vysoké kapacity běžný uživatel internetu nevyužije. Bohužel za něj ale často zbytečně platí,“říká za AIM Jakub Jánský.

Pro zákazníka je podle něj důležité hlavně stabilní a spolehlivé připojení než neúměrně vysoká rychlost.

Někteří poskytovatelé internetu navíc lákají zákazníky na rychlost až 1 Gbps, která se ale po bližším prozkoumání projeví jako sdílená. Znamená to, že takovou rychlost koncový zákazník reálně nedostane, ale sdílí ji s ostatními sousedy v domě. Ve skutečnosti tak využívá menší, než nabízenou rychlost. To se může samozřejmě lišit. Pokud sdílí internetové připojení méně lidí, může být rychlost vyšší. V opačném případě platí za vyšší rychlost zbytečně.

Lidem, kteří internet využívají jen ke čtení mailů, postačí připojení o rychlosti 20Mbit nebo i méně. Naopak ten, kdo hraje přes internet náročné hry, bude potřebovat několikanásobně rychlejší připojení – minimálně 100 Mbit

„Všem ostatním, kteří podle našich zkušeností tvoří asi 70 procent trhu, bych doporučil zlatou střední cestu – tedy internet o rychlosti kolem 50 Mbit,“vysvětluje Jakub Jánský.

Upozorňuje ale také na to, že některé regiony ani zdaleka nedosahují rychlosti 50 Mbit, a proto je celý trh z hlediska nabídky poměrně nevyvážený.

Běžně rychlý internet stačí i k novému trendu – sledování televize přes internet. Kvůli jejímu pořízení tak není potřeba navyšovat rychlost internetového připojení. A kolik lze ušetřit výběrem optimální rychlosti? 

„Pokud máte solidního poskytovatele, pak nabízená rychlost připojení roste rychleji než cena za něj. To znamená, že za dvojnásobnou rychlost nezaplatíte dvojnásobek ceny. U nespolehlivých firem, které vám neporadí s optimální rychlostí, se rozdíl v ceně může vyšplhat do několika tisíc korun ročně,“vysvětluje Jakub Jánský.

A k čemu Češi internet nejčastěji používají? Podle průzkumu společnosti AIM je to komunikace s přáteli, vyhledávání informací a nákupy. Svého poskytovatele internetu čeští uživatelé nemění kvůli pomalé rychlosti, ale kvůli nestabilitě připojení nebo vysoké ceně.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
3 hlasy
Google
(fotka) Tomáš ČadaAutor se zajímá o moderní technologie, internet věcí a vlastně jakoukoliv technologii, která dokáže v dnešním životě pomoci anebo i pobavit.

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý