Celosvětová aktivita Hodina kódu má za úkol přiblížit programování i laikům a ukázat, že každý se je může naučit. Studenti kvinty pražského Gymnázia Jana Keplera v pondělí 10. prosince využili příležitost k seznámení se s jazykem JavaScript, který se používá k programování webových aplikací. Do jeho základů je uvedli vývojáři ze společnosti JetBrains, která patří k předním tvůrcům softwarových nástrojů pro profesionální vývojáře.
„Hodina kódu nemá za cíl za hodinu udělat ze začátečníka experta, šlo nám o to ukázat, jaká je práce vývojáře a jak vlastně programátorské týmy fungují. Ani v případě složitějších jazyků se není čeho bát. Přes omezený čas se všichni studenti v zadání velice rychle zorientovali a dokázali bez problémů dokončit prakticky orientované úkoly,“ řekl Felipe Frulani, který se společně s kolegy Joaquinem Trevinem a Jakubem Senohrábkem ze společnosti JetBrains snažili studenty inspirovat pro další studium programování.
Mezi studenty kvinty břevnovského Gymnázia Jana Keplerajsou i zapálení jedinci, kteří mají za sebou vývoj vlastních webových aplikací a projektů či jednodušších neuronových sítí. Přesto si všichni, více i méně pokročilí, Hodinu kódu pod taktovkou vývojářů z JetBrains užili. Vedle toho si také vyzkoušeli, co obnáší být vývojářem a úspěšně se poprali se zadanými úkoly, které se na počátku zdály složité.
Hodina kódu v učebně informatiky navíc probíhala v angličtině, takže si z ní studenti odnesli zkušenost komunikace v cizím jazyce u odborného tématu.
Za vznikem a pořádáním akce Hodina kódu stojí organizace Code.org. Hodinu kódu může uspořádat kdokoliv, kdo se připojí k milionům žáků na celém světě, kteří v týdnu od 7. do 13. prosince touto formou slaví Týden informatiky.