Už v roce 2022 proteče průměrným chytrým telefonem 11 GB dat měsíčně, říká studie Cisco
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Už v roce 2022 proteče průměrným chytrým telefonem 11 GB dat měsíčně, říká studie CiscoUž v roce 2022 proteče průměrným chytrým telefonem 11 GB dat měsíčně, říká studie Cisco

 

Už v roce 2022 proteče průměrným chytrým telefonem 11 GB dat měsíčně, říká studie Cisco

Google       21. 3. 2019       8 086×

V roce 2022 bude vlastnit mobilní zařízení 5,5 miliardy lidí (71 % světové populace), celkový počet mobilních zařízení připojených k internetu přesáhne 8 miliard a průměrný chytrý telefon přenese 11 GB dat měsíčně. Vyplývá to ze studie Cisco Mobile Visual Networking Index, která předpovídá budoucí vývoj mobilního datového provozu. Ta si dále všímá toho, že uživatelé budou stále více využívat Wi-Fi připojení. I proto se počet Wi-Fi hotspotů celosvětově zvýší na více než půl miliardy.

Cisco předpovídá, jak si budeme užívat rok 2022 na mobilech:

  • Průměrná rychlost mobilního připojení bude 28,5 Mb/s, což představuje trojnásobný nárůst oproti roku 2017.
  • Na světě bude 549 milionů Wi-Fi hotspotů, což je téměř dvojnásobný nárůst oproti roku 2019.
  • 5G sítě budou tvořit 3 % mobilních sítí, nicméně jimi proteče 12 % globálního mobilního internetového provozu.
  • Počet uživatelů připojených přes mobilní zařízení vzroste na 5,5 miliardy. Alespoň jedno mobilní zařízení tak bude vlastnit 71 % populace.
  • 59 % dat z mobilních zařízení proteče přes Wi-Fi sítě. V roce 2017 to přitom bylo 54 %.
  • Mobilní provoz bude tvořit 20 % celkového internetového provozu a dosáhne 930 exabytů ročně. Za deset let (oproti roku 2012) se tak roční objem mobilních dat zvýší 113 krát.
  • 79 % mobilních dat bude tvořit video obsah.
  • V regionu střední a východní Evropy bude mít mobilní zařízení 79 % populace. Měsíčně dosáhne průměrný internetový provoz na jednom zařízení 11,1 GB.
  • Průměrná rychlost 5G sítí bude 170 Mb/s.

V roce 2022 budou fanoušci fotbalu sledovat mistrovství světa v Kataru, Česká republika se ujme předsednictví Rady EU a podle studie OSN se Indie stane nejlidnatější zemí a předežene tak Čínu. Z hlediska mobilních technologií to ale bude velmi odlišný svět. Svoji roli v něm budou hrát 5G sítě, obrovský vzestup zaznamená virtuální a rozšířená realita, jejíž využívání se oproti roku 2019 zpětinásobí. Konkrétní podobu těchto trendů zkoumala studie Cisco Mobile Visual Networking Index.

Ta dále zjistila, že obliba připojení přes Wi-Fi bude narůstat rychleji než využívání mobilních dat. Zatímco v roce 2017 tvořila přenesená data přes Wi-Fi 54 % mobilních dat, v roce 2022 to už bude 59 %. I proto se počet Wi-Fi hotspotů zvýší z 214 milionů v roce 2018 na 549 milionů v roce 2022.  

Až 36 000 let HD videa za rok

Již v roce 2022 se přiblíží globální roční objem mobilních dat jednomu zettabytu. Tuto kapacitu má zhruba 250 miliard DVD, na které by se vešlo 36 000 let videa v HD kvalitě. A je to právě video, které bude nejčastěji přenášeným typem obsahu, neboť bude tvořit 79 % z  přenesených dat. Celkově budou za tři roky data přenesená mobilními zařízeními představovat 20 % celkového internetového provozu a dosáhnou hodnoty 930 exabytů.

V roce 2022 tak naroste mobilní internetový provoz 113násobně oproti roku 2012. Výrazně se také zvýší rychlost mobilního internetu. Zatímco v roce 2017 dosahovala průměrná rychlost mobilního připojení 8,7 Mb/s, v roce 2022 se zvýší více než trojnásobně na 28,5 Mb/s. Tento dynamický rozvoj bude výrazně ovlivněn nasazením nových 5G sítí.

5G sítě na vzestupu

V roce 2022 budeme s nasazováním 5G sítí stále na začátku. Připojená zařízení k 5G sítím budou tvořit tři procenta z celkového počtu mobilních připojených zařízení (422 milionů zařízení). Nicméně bude přes ně přeneseno 12 % všech mobilních dat. Jedno 5G zařízení tak bude generovat průměrně třikrát více dat než průměrné 4G zařízení (22 GB za měsíc vs. 8 GB za měsíc). Studie také očekává výrazně vyšší průměrnou rychlost připojení. Zatímco průměrné 4G připojení dosáhne v roce 2022 rychlosti 44 Mb/s, u 5G počítá předpověď s rychlostí 170 Mb/s.

Střední a východní Evropa

V globálním srovnání se region střední a východní Evropy (CEE), kam spadá i Česká republika, bude pohybovat okolo světového průměru. Větší procento populace bude využívat přístup k internetu (71 % svět vs. 79 % CEE), nicméně průměrná rychlost bude nižší než ve zbytku světa (28,5 Mb/s svět vs. 28,1 Mb/s CEE). I přesto však v našem regionu průměrný uživatel měsíčně spotřebuje více mobilních dat než je globální průměr (9,7 GB svět vs. 11,1 GB v CEE).

Mezi další předpovědi studie Cisco Mobile Visual Networking Index pro rok 2022 patří:

  • Na jednoho uživatele připadne 1,5 zařízení.
  • 4G připojení budou reprezentovat 54 % z celkového počtu připojení, proteče jimi však 71 % světového mobilního provozu. Jde o mírný pokles, neboť v roce 2017 to bylo 72 %.
  • 76 % mobilních zařízení se bude moci připojit na mobilní sítě s protokolem IPv6.
  • Oproti roku 2017 naroste objem videa přeneseného přes mobilní zařízení devítinásobně.
  • Průměrným chytrým telefonem proteče 11 GB dat měsíčně. V roce 2017 to byly „jen“ 2 GB.
  • Nejrychleji poroste objem mobilního datového provozu na Středním východě a v Africe.

Celou studii naleznete v anglickém jazyce zde.

Interaktivní nástroj pro porovnání jednotlivých světových regionů naleznete zde.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

1 názor  —  1 nový  
Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Tomáš ČadaAutor se zajímá o moderní technologie, internet věcí a vlastně jakoukoliv technologii, která dokáže v dnešním životě pomoci anebo i pobavit.

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý