K příležitosti 30. výročí založení World Wide Webu se více než 11 000 respondentů z Evropy, Středního východu a Afriky podělilo o to, v čem jim internet pomohl, co jim umožnil dokázat a k čemu předpokládají, že bude internet používat budoucí generace. Web přinesl mnoho „poprvé“ - od první stránky (info.cern.ch - 1990), přes první on-line objednávku pizzy (1994), až po první připojení na internet z vesmíru (Cisco - 2010).
Průzkum představil ambice lidí v oblasti využívání internetu a ukázal, jaké možnosti může internet ještě naší společnosti nabídnout. Propojení lidí, lepší komunikace a nové způsoby učení jsou zatím považovány za největší přínosy webu.
Průzkum napříč 13 zeměmi v Evropě, na Středním východě a v Africe ukázal obrovský dopad World Wide Webu, jakožto největší aplikace na internetu. Ta má na svědomí propojování lidí a sdílení informací již 30 let. Nejčastější odpovědí respondentů na otázku, jaké možnosti nabídne internet budoucnosti, byla poskytnutí lepšího přístupu ke vzdělání (63 %). Na druhém místě se umístil lepší přístup ke zdravotní péči (57 %).
Hlavní zjištění o vlivu internetu na naše životy:
- Posledních 30 let: Z průzkumu vyplývá, že nejčastějšími důvody používání internetu je potřeba nepřetržité informovanosti o aktuálním dění (74 %), zábava (71 %) a kontakt s rodinou a přáteli (70 %). Zábavní průmysl (39 %) a odvětví financí (31 %) podle respondentů dokázaly nejlépe využít možností, které světová webová síť nabízí.
- Následujících 30 let: 63 % respondentů počítá s tím, že internet během příštích 30 let umožní snadnější přístup ke vzdělávání. 57 % respondentů odhaduje, že bude dostupnější i zdravotní péče. Podle respondentů budou z technologického pokroku nejvíce těžit právě oblasti vzdělávání a zdravotnictví (34 % a 32 %)
- Nejpozitivnější dopad: Mezi nejpozitivnější přínosy webu podle respondentů patří propojení lidí (39 %), vylepšená komunikace (35 %) a nové způsoby učení (35 %).
- Nemůžeme žít bez: Více než třetina (39 %) respondentů je přesvědčena, že by nedokázali v osobním životě bez internetu fungovat. Další třetina lidí (33 %) si nedovede představit, že by byli schopni bez internetu pracovat.