Mobilní operátoři využívají digitální modely terénů a kvůli stavebnímu boomu i 3D modely budov
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Mobilní operátoři využívají digitální modely terénů a kvůli stavebnímu boomu i 3D modely budovMobilní operátoři využívají digitální modely terénů a kvůli stavebnímu boomu i 3D modely budov

 

Mobilní operátoři využívají digitální modely terénů a kvůli stavebnímu boomu i 3D modely budov

Google       6. 6. 2019       8 613×

Mít pokrytí co nejširšího území Česka a nabízet svým zákazníkům co nejlepší signál je společným cílem všech mobilních operátorů. Při plánování sítí proto využívají aktualizovaných digitálních modelů terénu, jež jim umožňují přesně si vypočítat pokrytí a šíření signálu. V hustě zastavěných oblastech a s ohledem na stavební boom jim pak pomáhají také 3D modely budov, které by jim při nesprávném umístění vysílače mohly signál blokovat.

Kvalita mobilních sítí – jejich pokrytí a síla signálu – je pro zákazníky vedle ceny stěžejním argumentem při volbě operátora. Kvalitu služeb jednotlivých operátorů si mohou lidé ověřit například v aplikaci qos.ctu.cz, kterou připravil Český telekomunikační úřad.„Na jednom místě ukazujeme výsledky profesionálních měření i uživatelských dat získaných v rámci aplikace NetMetr a teoretické výpočty,“ vyzdvihuje předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák.

Důležitosti zmíněných parametrů jsou si dobře vědomi i samotní operátoři. Do rozvoje, údržby a modernizace sítě proto dávají miliardy korun ročně. Při plánování rozvoje svých sítí přitom musejí počítat se změnami v terénu i novou výstavbou v obcích, a zejména velkých aglomeracích.

„Operátoři tak pro plánování sítí obecně potřebují a využívají digitální modely terénu, které jim dají přesnou představu o šíření signálu. Tyto modely se musejí kvůli změnám v krajině, jako je rozšiřování lesních porostů a podobně, i nové výstavbě v obcích a městech pravidelně aktualizovat,“říká Drahomíra Zedníčkováze společnosti TopGis, která se specializuje na mobilní a letecké mapování Česka.

To potvrzují i samotní operátoři. „Model terénu využíváme v našich predikčních nástrojích, ve kterých modelujeme pokrytí pro nové vysílače, optimalizujeme konfigurace antén a nastavení parametrů. Z výsledků simulací počítáme i mapy pokrytí, které prezentujeme na našich stránkách,“ popisuje Ondřej Luštinec, mluvčí Vodafone.

Vedle digitálních modelů terénu se podle Drahomíry Zedníčkové stávají žádanější i 3D modely budov či větší zástavby. „Zejména v hustě zastavěných oblastech je důležité pracovat s detailním 3D vektorovým modelem, protože šíření signálu je zásadně ovlivněno typem a velikostí překážek. Kromě modelu terénu proto potřebujeme co nejvěrnější model toho, co na tom terénu leží, tedy budov, silnic, železnice, porostů a podobně,“vysvětluje Ondřej Luštinec.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Tomáš ČadaAutor se zajímá o moderní technologie, internet věcí a vlastně jakoukoliv technologii, která dokáže v dnešním životě pomoci anebo i pobavit.

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý