Jak na push notifikace pro backend vývojáře
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Jak na push notifikace pro backend vývojářeJak na push notifikace pro backend vývojáře

 

Jak na push notifikace pro backend vývojáře

Google       Google       6. 2. 2020       15 223×

Obě hlavní mobilní platformy, tedy Android i iOS, podporují posílání zpráv z backendu do mobilního zařízení formou push notifikace. V 99% případů se jedná o jedinou správnou cestu, jak aplikaci ze serveru poslat nějaká data - spolehlivé a rychlé push notifikace optimalizované na spotřebu baterie. Tento článek se věnuje pouze službě Firebase Cloud Messaging, která je vlastněná Googlem

 

Jediná možnost jak push notifikaci do telefonu poslat je přes servery Apple a Google. Existují i jiné služby, ale ty vždy staví nad touto existující infrastrukturou. Firebase Cloud Messaging je tedy nativním řešením pro Android platformu a zároveň podporuje i posílání notifikaci na zařízení s iOS a i na této platformě ušetří spoustu práce.

Pojďme se podívat jak to celé funguje:

Notifikační zprávy - spolehlivé doručení notifikace pro iOS

Zobrazují se přímo v notifikačním centru na obou platformách a aplikace nemá možnost na ně reagovat dokud nedojde ke kliku na notifikaci v notifikačním centru. Používáme na iOS, kde se jedná o jediný spolehlivý způsob doručení notifikace. Nepoužíváme na Androidu, kde je daleko lepší poslat datovou zprávu a na základě ní zobrazit uživateli notifikaci.

Datové zprávy - Android notifikace pod kontrolou

Jde o zprávy zpracovávané aplikací na pozadí, bez zobrazení notifikace v notifikačním centru. Aplikace může notifikaci během zpracování zobrazit do notifikačního centra. Na Androidu používáme jak k posílání notifikací, které chceme zobrazit, tak notifikací pro spuštění procesů na pozadí. K doručení tu dochází okamžitě a spolehlivě a tato cesta umožňuje aplikačnímu vývojáři mít nad notifikacemi plnou kontrolu. Na iOS používáme pouze pro spuštění časově nekritických procesů na pozadí, například synchronizace dat na pozadí. Je nutné počítat s tím, že kvůli optimalizaci baterie tyto notifikace mohou dorazit až za dlouhou dobu, běžné také je, že nedorazí vůbec. Datové a notifikační zprávy jdou také kombinovat, ale to už je mimo rozsah tohoto článku.

Bez registrace zařízení to nepůjde

Než bude možné posílat notifikace na zařízení, musí se nejprve zaregistrovat na Firebase Cloud Messaging serverech. Tuto registraci může udělat při prvním startu aplikace, nebo kdykoliv později. Na iOS musí navíc uživatel povolit přijímání notifikací. Na základě registrace dostane zařízení unikátní token, pomocí kterého lze na toto zařízení cílit ze serveru notifikace. Je tedy třeba mít na serveru endpoint, kterému se tento token předá. Token se může v čase měnit a je tedy třeba podporovat i jeho aktualizaci.

Jak poslat push notifikaci ze serveru

Notifikace se odešle pomocí POST requestu na URL ve tvaru: https://fcm.googleapis.com/v1/projects/{firebase_project_id}/messages:send Kde {firebase_project_id} je identifikátor Firebase projektu, který najdete v nastavení projektu. Obvykle je ve tvaru ‘nazev-vaseho-firebase-projektu’. Pro Android a iOS je potřeba odeslat trochu jiné JSON zprávy, následuje jejich popis. Kompletní dokumentace zde:

iOS

Android

Kompletní dokumentace pro Android


Chceš víc?

Chtěl bys číst více článků nebo se rovnou stát součastí SKOUMAL tímu? Pokud chceš nahlédnout pod pokličku ➤ https://www.skoumal.com/cs/blog/ nebo nám rovnou pošli mail ➤ skoumal@skoumal.com

Nakoukni k nám!

Jak hledáme vývojáře do našeho týmu? Vláďa to prozradil v jedné z jeho přednášek pro xPORT VŠE Business Accelerator!

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

2 názory  —  2 nové  
Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) studio SKOUMALStudio SKOUMAL vytvoří pro vás ještě lepší apku, než jste původně chtěli.
Web     Twitter    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý