× Aktuálně z oboru

Programátoři po celém světě dnes slaví Den programátorů [ clanek/2018091300-programatori-po-celem-svete-dnes-slavi-den-programatoru/ ]
Celá zprávička [ clanek/2018091300-programatori-po-celem-svete-dnes-slavi-den-programatoru/ ]

Coding Bootcamp Praha: Obor IT krize nepoznamenala, žádaní jsou weboví vývojáři

[ http://programujte.com/profil/24875-tomas-cada/ ]Google [ ?rel=author ]       18. 8. 2020       5 171×

Pandemie Covid-19 otřásla trhem práce v základech. Dopady krize pocítilo celkově až 45 % zaměstnanců. Není divu, že čím dál větší jistotu přináší obor IT. Ten zůstal krizí téměř nepoznamenán a při nutnosti začít dělat věci na dálku se ještě více ukázalo, jak moc mnohé firmy kvalitní IT potřebují. Do IT nyní přicházejí začátečníci, kteří v něm vidí lukrativní budoucnost a jistotu, ale i freelanceři a zaměstnanci z oborů zasažených krizí

Zaměstnanci dříve perspektivních pozic výrobního průmyslu byli najednou nuceni zůstat doma, bez práce. Živnostníkům klesly příjmy, řada zaměstnanců musela být propuštěna, pozastavily se nábory. V tuto dobu prošel mírným ochlazením i IT trh. „Došlo ke změnám i na IT trhu, kdy některé, zejména větší firmy, dočasně odložily rozhodnutí o přijímání nových členů týmu.

Tato situace poskytla výhodu menším firmám, které v minulých letech měly na IT trhu práce velmi složitou pozici. Ty menší firmy či startupy, které dokázaly zareagovat pružněji, měly po určitý čas daleko menší konkurenci, tudíž se jim podařilo obsadit i dlouho prázdné pozice šikovnými lidmi,“ popisuje světlejší stránku Jana Večerková z Coding Bootcamp Praha, Codingbootcamp.cz [ https://codingbootcamp.cz ].

IT jako sázka na jistotu 

Uplynulé měsíce daly bezpochyby mnohým spoustu volného času k přehodnocení své kariéry a zájmu o nové obory. Tento jev potvrzuje i Jana Večerková: „Mimo nadšence o programování je nyní i větší zájem o kurzy od dvou skupin. První jsou úplní začátečníci, kteří vnímají nedostatek IT dovedností jako překážku pro jejich budoucí kariéru. Druhá skupina jsou zaměstnanci či freelanceři pracující v oborech, o kterých se mluví jako o nejvíce zasažených Covid-19 krizí, například turismus či oborech, kterým Covid-19 uspíšil i tak blížící se sníženou poptávku jako je automotive.“

Změna kariéry ze dne na den 

S nejrůznějšími online kurzy se roztrhl pytel, avšak změna kariéry je velké rozhodnutí, do kterého se vyplatí investovat nejen finance, ale i čas. Ideální cestou jsou právě několikatýdenní intenzivní bootcampy. Efektivní je využít možnosti takzvaného pre-bootcamp studia a zjistit, jestli je to pro uchazeče opravdu to pravé. „Studenti, kteří jsou přijati do našeho fulltime coding bootcampu, se minimálně několik týdnů před zahájením studia u nás věnují také tzv. prebootcamp studies. Jedná se o ucelený soubor materiálů, cvičení a informací, které studenta připravují na intenzivní způsob studia s námi a umožňují našim studentům efektivněji vstřebávat nové informace,“ popisuje zakladatelka Coding Bootcamp Praha [ https://codingbootcamp.cz/cz ].

Po kom je největší poptávka?

V posledních deseti letech se neustále zvyšovala poptávka po IT odbornících a tento trend nadále pokračuje. „Nejlepší přehled máme o situaci ve webovém vývoji, kde je po několikaměsíčním ochlazení poptáván srovnatelný počet pozic jako před Covid-19. Mezi nejpoptávanější programovací jazyky na českém trhu pro webové vývojáře nadále patří JavaScript, PHP a Python,“ dává tip pro uplatnění na trhu Jana Večerková z Coding Bootcamp Praha.


Článek stažen z webu Programujte.com [ http://programujte.com/clanek/2020081301-coding-bootcamp-praha-obor-it-krize-nepoznamenala-zadani-jsou-webovi-vyvojari/ ].