Práce programátora – Offtopic – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Práce programátora – Offtopic – Fórum – Programujte.comPráce programátora – Offtopic – Fórum – Programujte.com

 

Andriel0
Stálý člen
7. 12. 2008   #1
-
0
-

Omlouvám se, nevím, jestli se to tu už řešilo, ale docela by mě zajímala jedna věc. Na tohle fórum chodí poměrně dost zkušených (nebo aspoň zkušenějších) programátorů, kteří nemají s programováním problémy. Zajímalo by mě, kolik z vás se živí, nebo si třeba i přivydělává jakýmkoliv programováním? Pokud ne programováním, tak třeba prací s tím spojenou. A pokud se tím živíte, jak vypadá vaše rutinní práce? Popř. váš pracovní den? Pracujete z domu, musíte chodit do práce, pracovní doba...? Záměrně se neptám na plat, protože to se prostě nedělá, ale jsem zvědavý, jak to s tím programováním, kór u nás, v ČR, je...

PS: Pokud pracujete jako programátor, nebylo by na škodu říct, v jakém jazyce a co konkrétněji programujete.

Nahlásit jako SPAM
IP: 83.208.241.–
Nevíš jak na to? Pomůžu... http://www.googleforidiots.com/ Jstlž jst schpn přčst tt, mžt njt dbr zmstnn jk prgrmtr.
KIIV
~ Moderátor
+43
God of flame
7. 12. 2008   #2
-
0
-

pracovni doba je ruzna... podle potreby...
nejhorsi je ze se neda ani nachvili soustredit na jednu vec... furt nekdo otravuje
je to v perlu... sms aplikace, wapy a tak...

+ sem tam privydelky v php a podobne...

EDIT: jo a pro zabavu v C programovani jednocipu prevazne AVR... nekdy i starsi AT89S52 a v asm PIC

Nahlásit jako SPAM
IP: 77.237.136.–
Program vždy dělá to co naprogramujete, ne to co chcete...
Quiark0
Věrný člen
7. 12. 2008   #3
-
0
-

Já během studia na VŠ dělám pro jednu menší firmu externě. Dělám doma a jsem placenej od hodiny, takže je to docela flexibilní. Pracuju tak 3 hodiny denně, víc se moc nedá stíhat. Plat.. no, nevim, slyšel jsem, že někde maj i víc :)

Jo a programujem v C++/COM, informační systémy, případně nějaké GUI pro ně.

Nahlásit jako SPAM
IP: 147.251.68.–
netman920
Super člen
7. 12. 2008   #4
-
0
-

Ja sa venujem programovaniu webov teda JS/ajax/, PHP, MYSQL,XHTML, CSS

pracujem "iba na zakazku" ked niekto proste chce stranku
popri skole sa toho stihat vela neda

To KIIV :
ake sms aplkacie? pls upresni

Nahlásit jako SPAM
IP: 87.244.226.–
KIIV
~ Moderátor
+43
God of flame
8. 12. 2008   #5
-
0
-

To netman92 : viz: atspraha.cz
souteze, hlasovani, objednavky, MMS, ....

Nahlásit jako SPAM
IP: 80.188.94.–
Program vždy dělá to co naprogramujete, ne to co chcete...
Mihulik0
Návštěvník
8. 12. 2008   #6
-
0
-

Pracuji jako externista, tzn. jen občas musím absolvovat případné schůze a porady, ale pracuji hezky z domu.
Má primární doména je J2EE platforma. Tzn. mou nejčastější prácí je pročítání dokumentace tuny technologií (je to samozřejmě nadsázka, ale kdo má zkušenost s J2EE, tak ví :-D). V současnosti je to asi opravdu tak-celý víkend, dnešek sháním po internetu jednu velmi důležitou informaci a stále nic:-D
Co se týče práce na jiných platformách, případně jazycích, tak ta je jen velmi občasná a rozhodně nemá ani cenu to zmiňovat.

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.13.98.–
Jura
~ Anonymní uživatel
637 příspěvků
8. 12. 2008   #7
-
0
-

Zdravím,

já jsem na tom podobně jako většina zatím zmíněných. Taky studuju na VŠ a přivydělávám si jako externista. Co se času týče, tak momentálně(blíží se termín odevzdání) musím pracovat dost, jak doma, tak ve firmě. A pokud jde o jazyk, tak je to C++ a pro GUI pod windows používám framework MFC, nicméně si občas přičichnu k COM technologii(ale jen okrajově).

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.207.192.–
Andriel0
Stálý člen
8. 12. 2008   #8
-
0
-

Koukám, že těch programátorů tady je docela dost :-). I když jsem čekal více. Pracovat jako externista, kór při VŠ nemusí být tak špatné hádám :-). Každopádně co si představit pod prací externího programátora? Někdo vám zadá projekt a vy jej musíte sestavit? Nebo jen určitou část, nebo něco takového?

Mihulik: To ti docela závidím :). Kdybych sháněl práci já, představoval bych si práci jako člověk, který kontroluje a upravuje chyby v programech, co už byly napsány. Takže sednout si k tomu, opravit, napsat dokumentaci, UML vývojáky a odevzdat.. Vím, že to může být vyčerpávající práce a i když Ty děláš něco jiného, tím, že musíš číst hodně dokumentace se mé "vysněné" práci přibližuješ :). Tedy aspoň mi to tak přijde :). Každopádně Javu bych dělat nechtěl, máme ji teď ve škole a nepřijde mi ideální (oproti mému C# :-)) ).


Nahlásit jako SPAM
IP: 83.208.241.–
Nevíš jak na to? Pomůžu... http://www.googleforidiots.com/ Jstlž jst schpn přčst tt, mžt njt dbr zmstnn jk prgrmtr.
Santas0
Věrný člen
8. 12. 2008   #9
-
0
-

2Andriel: len aby z toho nebol flame.

Ja som tiez externista vo firme na tvorbu weboviek.

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.91.79.–
http://psandtner.sk/blog
Andriel0
Stálý člen
8. 12. 2008   #10
-
0
-

Proč flame? =-O jestli jsem někoho urazil, nebo nějak naznačil něco urážlivého, tak se omlouvám, opravdu si toho nejsem vědom. Čestné skautské :-)

2Santas: Tvorba webovek, to dělá i pár lidí od nás, ze třídy, jednomu člověku to docela slušně vynáší :). Uvažoval jsem, že se taky dám na tuhle cestu, ale na webovky moc nejsem, nemám oko na to, aby byl design příjemný (sladit stránky není problém, ale udělat je takové, aby byly decentní, přehledné a ještě k tomu pěkné, to už je nad mé síly)

Nahlásit jako SPAM
IP: 83.208.241.–
Nevíš jak na to? Pomůžu... http://www.googleforidiots.com/ Jstlž jst schpn přčst tt, mžt njt dbr zmstnn jk prgrmtr.
8. 12. 2008   #11
-
0
-

Delam PHP pri skole, interne ve firme.

Nekolik let jsem take delal freelance weby, ale pak se mi do toho postavily dve veci:
1) Pochopil jsem, ze neumim delat grafiku na dostatecne urovni (s Photoshopem nebo Illustratorem umim dobre, problem je v tom, ze nemam to graficke "strevo").
2) Nechtelo se mi delat zakazky za 5000 a tak. tak jsem miril vys. No a dopad jsem tak, ze me diky ne uplne idealne napsane smlouve jeden clovek okradl o 40000 (ano, neprepsal jsem se). Myslim, ze si dokazete predstavit, co to znamena pro cloveka dokoncujiciho gympl.

A tak jsem si nasel job na pevno a nelituju toho - prijem mam podstatne vyssi nez jsem kdy mel, jsem pravne kryty, nemusim resit obchodni zalezitosti a grafiku atd. Jedina nevyhoda je, ze alespon tech 25hodin tydne musim delat, coz je pri prvaku na vysce opravdu hodne.

Chtel jsem pracovat interne, protoze
1) Chtel jsem o prazdninach delat co nejvic, a uz jsem predtim zazil jedny prazdniny prosezene u zakazky. Pro ty, kdo to nezazili: VARUJU vas pred tim, nebudete pak z nich mit vubec nic (a v mem pripade jsem nemel ani penize :( ). Takhle jsem se dostal do fajn tymu a mel alespon i pri praci nejaky kontakt s lidmi.
2) Vic se tak plati :)
3) Clovek se pravdu nauci delat v tymu, ne jen po ICQ.
4) A jeste jedna vec (ale ta se tyka asi i externistu, i kdyz v mensi mire): Donuti vas ucit se nove veci. Ja jsem se za tu dobu, co makam interne, naucil o dost vic veci nez za posledni treba dva roky - to uz jsem jen piloval to, co uz jsem umel. Tady me donutili zaujmout trochu jiny pohled na vec. A uz se tesim, az zacneme prechazet na Zend Framework, coz je v planu na pristi jaro. K tomu bych se sam nikdy nedokopal.

Nahlásit jako SPAM
IP: 81.30.238.–
Prosím, jestli potřebujete s něčím poradit,zeptejte se na fóru. Jakýkoliv bezdůvodný pokus mě kontaktovat skončí okamžitým přidáním do ignore listu![br][br] Současný počet osob, které to nepochopily: 7
Quiark0
Věrný člen
8. 12. 2008   #12
-
0
-

Vidíš a mě zrovna lákalo zkusit si práci na vlastní pěst ;)

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.102.6.–
8. 12. 2008   #13
-
0
-

Quiark napsal:
Vidíš a mě zrovna lákalo zkusit si práci na vlastní pěst ;)



Priprav se na to, ze jestli nemas reference ani praxi, tak te nikam nevezmou. Me vzali az na nekolikaty pokus a to i se slusnymi referencemi.

Nahlásit jako SPAM
IP: 81.30.238.–
Prosím, jestli potřebujete s něčím poradit,zeptejte se na fóru. Jakýkoliv bezdůvodný pokus mě kontaktovat skončí okamžitým přidáním do ignore listu![br][br] Současný počet osob, které to nepochopily: 7
netman920
Super člen
8. 12. 2008   #14
-
0
-

To CommanderZ :
pochval sa referenciami.... som zvedavy ..

Nahlásit jako SPAM
IP: 87.244.226.–
Curo
~ Šéfredaktor
+8
Hero
9. 12. 2008   #15
-
0
-

Mě nevzali nikam :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 83.240.25.–
Guitar Hero Master, Project führer & zdejší čaroděj.
Sleduj mě na twitteru – @lukaschury.
KIIV
~ Moderátor
+43
God of flame
9. 12. 2008   #16
-
0
-

tak ja sem prvni zakazku mel protoze tata v praci potreboval nejakej inteligentnejsi system pro spravu vyroby plasovejch oken..
tak sem se zacal podrobneji ucit php, mysql etc. a ted tam tu pitomost maji uz 5let :)
letos ale budu asi delat novou verzi... precijen prvotina je furt jen prvotina a clovek mezi tim pobral uz mnoooho a mnoooho
zkusenosti...
pak sem delal sem tam neco pro znamy a podobne... proste programky do skoly... prace tak na par hodin kolem litriku...
a nejlepsi bylo kdyz bylo vice podobnejch projektu... to uz pak dalsi byl za 20minut :) (za stejnou sumu)

taky sem hodne chodil na IRC... tam mi asi 2x nabizel kamos praci u nich... to byly taky sms aplikace... prevazne sem tam zase delal statistiky a weby a podobne... (mimochodem piste <?php ... neumite si predstavit jak je narocny prevest nekolik webu psany pomoci short tagu :D)

pak rok a neco sem delal ucitele a nakonec kdyz sem si rekl ze to neni prave ktera by me aspon trochu delala radost
sem se dal tentokrate do prahy ... ats...

jak uz tu nekdo podotkl.. na vlastni pest bud hoodne dobry reference nebo znamy...

no a casem zacinam docela uvazovat ze bych se mohl dat na osvetlovaci techniku... hlavne LED me tahnou :D
a pripadne mikroprocesorove rizeni... ale to uz je ve hvezdach :D

Nahlásit jako SPAM
IP: 80.188.94.–
Program vždy dělá to co naprogramujete, ne to co chcete...
Quiark0
Věrný člen
9. 12. 2008   #17
-
0
-

Reference nebo guru.com. Ono by se něco sehnalo a mezitím bych hlady nepošel. Ale stejně to je spíš jen taková vidina, když sotva stíhám školu a současnou práci.

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.102.6.–
9. 12. 2008   #18
-
0
-

To Curo : Heh. A divíš se? :D

Nahlásit jako SPAM
IP: 84.21.124.–
Dušan Janošík | web: djanosik.cz, @djanosik
9. 12. 2008   #19
-
0
-

jak uz tu nekdo podotkl.. na vlastni pest bud hoodne dobry reference nebo znamy...



Tak cerne bych to nevidel, treba ja jsem konkretne v PHP nikdy nemel problem sehnat zakazku (a to i bez referenci, ktere by za neco staly) - pres zname jsem mel pouze prvni dva ksefty.

Spis je tu jiny problem - v sektoru "studentu co -umi- PHP a chteji delat weby za prachy" je desivy pretlak a zakaznici jsou si toho vedomi. Muzou tak na cloveka tlacit v temer vsech ohledech - at uz se jedna o cenu, terminy nebo i smluvni podminky s tim, ze kdyz nebudes souhlasit, tak si najdou nekoho jineho. A maji pravdu - ono opravdu neni problem najit "programatora", toho dobreho je opravdu tezke najit a hlavne rozpoznat. Oni to zas tak moc neresi, s trochu nizsi kvalitou pocitaji, jinak by si najali za nekolikanasobek firmu.

Ono to take trochu souvisi s tim, ze naucit se PHP tak, aby se v nem dal udelat jakz takz web se da behem par odpoledni. A po tehle dobe si kazdy mysli, jak je dobry (a tak se prezentuje, coz rovnez shazuje tuhle vrstvu programatoru jako celek) - vzdyt to vidime i tady na foru - meli jsme tu uz nepocitatelne exotu, co se umeli pripojit k databazi a uz se ptali, jak maji delat webovku nebo tak neco.

Nahlásit jako SPAM
IP: 81.30.238.–
Prosím, jestli potřebujete s něčím poradit,zeptejte se na fóru. Jakýkoliv bezdůvodný pokus mě kontaktovat skončí okamžitým přidáním do ignore listu![br][br] Současný počet osob, které to nepochopily: 7
DragonBehemont0
Super člen
10. 12. 2008   #20
-
0
-

To CommanderZ :

Ono to take trochu souvisi s tim, ze naucit se PHP tak, aby se v nem dal udelat jakz takz web se da behem par odpoledni. A po tehle dobe si kazdy mysli, jak je dobry (a tak se prezentuje, coz rovnez shazuje tuhle vrstvu programatoru jako celek) - vzdyt to vidime i tady na foru - meli jsme tu uz nepocitatelne exotu, co se umeli pripojit k databazi a uz se ptali, jak maji delat webovku nebo tak neco.

Taky znám pár takových a obecně jsem k nim taky jednu dobu patřil, než jsem potkal někoho na daleko vyšší úrovni a zjistil, že mu nesahám ani po kotníky :smile11: Od té doby tvrdím, že jsem stále začátečník, případně mírně pokročilý.

ale zajímalo by mě, jaký je Tvůj názor a názor ostatních... kdy by si o sobě člověk mohl říct, že opravdu zvládá PHP? Já osobně mám jedno motto, že člověk vážně nemusí znát všechno, ale znát základy a zbytek se dá najít v dokumentaci (nejlepší je ta originální anglická), akorát to ještě umět použít.

Nahlásit jako SPAM
IP: 212.77.163.–
Nemusíte vědět vše, stačí jen, když víte, kde to najít, a jak to použít. Naučíte se to právě tím používáním ;-)
DragonBehemont0
Super člen
10. 12. 2008   #21
-
0
-

To Andriel : Právě se nacházím v té fázi, že od různých projektů pro kamarády zadarmo přecházím k menším placeným projektům.

To KIIV :

tak ja sem prvni zakazku mel protoze tata v praci potreboval nejakej inteligentnejsi system pro spravu vyroby plasovejch oken..
tak sem se zacal podrobneji ucit php, mysql etc. a ted tam tu pitomost maji uz 5let :)
letos ale budu asi delat novou verzi... precijen prvotina je furt jen prvotina a clovek mezi tim pobral uz mnoooho a mnoooho
zkusenosti...

- ha, to znám moc dobře. taky mám dva "prográmky" na nejmenovaném obecním úřadě jen díky domu, že je tam potřebovali a nechtěli kupovat licenci na nějakou vytvořenou aplikaci. A taky se poměrně dobře ujal :smile1:

Nahlásit jako SPAM
IP: 212.77.163.–
Nemusíte vědět vše, stačí jen, když víte, kde to najít, a jak to použít. Naučíte se to právě tím používáním ;-)
KIIV
~ Moderátor
+43
God of flame
10. 12. 2008   #22
-
0
-

To DragonBehemont : clovek si muze rikat mirne pokrocily jakmile zvladne hledani toho co potrebuje...
tj. zadny zbytecny dotazy na prkotiny na forech ...

pokrocilejsi uz vetsinou i vi jak se takova funkce kterou hleda a ma umet neco muze asi jmenovat...
nemusi znat vsechno nazpamet... proste vi kde a jak to najde...

pak by mohla byt uroven s lidma kteri ovladaji dobre i algoritmizaci... znaji overene zpusoby reseni problemu etc... + dokazou uz odhadnout predem slabiny a potencialni zdroje chyb
ti jeste lepsi umi pouzivat pokrocile nastroje... debuging, valgrind na odhalovani i zaludnejch chyb kterych si hned nevsimli
cisti po sobe pamet, nenechavaj zbytecne smeti, ....


no ne to trochu vagni rozdeleni... ale prvni krok ktery musi programator zvladnout je urcite samostatnost... pak myslet... premyslet nad tim co delaji... (jak me neco rusi tak delam chyby... etc)

Nahlásit jako SPAM
IP: 80.250.27.–
Program vždy dělá to co naprogramujete, ne to co chcete...
10. 12. 2008   #23
-
0
-

ale zajímalo by mě, jaký je Tvůj názor a názor ostatních... kdy by si o sobě člověk mohl říct, že opravdu zvládá PHP? Já osobně mám jedno motto, že člověk vážně nemusí znát všechno, ale znát základy a zbytek se dá najít v dokumentaci (nejlepší je ta originální anglická), akorát to ještě umět použít.


Naucit se jazyk i s ruzymi jeho finesami neznamena ho umet.

Proc ale nenastinit alespon par bodu (bude to castecne zahrnovat obecne programovani a mysql):

1) Umet navrhnout objektovy model, ktery se bude alespon z 95% ridit obecnymi principy OOP.
2) Umet navrhnout databazi plne se ridici pravidly normalizace.
3) Neduplikovat kod.
4) Nepouzivat databazove dotazy v cyklech.
5) Obecne omezit pocet dotazu na databazi na nejnutnejsi minimum.
6) Pouzivat a striktne dodrzovat nejakou konkretni konvenci pojmenovavani veci, vcetne nazvu promennych, konstant, funkci, sloupcu a tabulek v databazi, velkych pismen atd.
7) Komentovat v nezbytne mire.
8) Psat kod tak, aby byl znovupouzitelny.
9) Omezit pouzivani globalnich promennych na nejnutnejsi minimum (tohle je v PHP trochu pase, ale take uz jsem videl kody, kde programator skoro nepouzival predavani parametru a navratove hodnoty a vsechno resil globalnimi promennymi). Obecne my melo platit, ze vse co funkce potrebuje by mela dostat jako parametry nebo mit v objektu.
10) Samozrejme primereny a logicky indenting, to se tyka i MySQL dotazu.
11) Mel by pouzivat inline HTML v co mozna nejnizsi mire (pokud mozno vubec).
12) Mel by adekvatne pouzivat " a '.
13) Mel by omezit pouzivani magickych konstant (tj. ciselnych - a vlastne i jinych - udaju primo v kodu. PHP bohuzel nema enumy, takze je to chce nahrazovat alespon normalnimi konstantami).
14) Mel by pouzivat logicky adresarovy system.
15) Na frontendech by melo byt vse reseno SEO adresami.
16) Obecne optimalizovat pocty prommenych (nesnasim plytvani typu "accumulate and fire" *).

Fuj, jsem se nejak rozepsal :)

Jeste komentar: Tohle je takovy ideal. Sam se ho casto nedrzim, protoze nektere body jsou pomerne casove narocne a nekdy terminy proste tlaci az moc - obzvlast body 7 a 13.

Rozhodne ten, kdo si o sobe alespon neco mysli, by mel tohle umet dodrzovat i po delsi dobu nez velmi kratkou. Nektere ty body jsou velmi obsirne (obzvlast 1 a 2), takze myslim, ze ten, kdo tohle opravdu zvladne, tak muze rict, ze PHP umi dobre. Kdo naopak o nekterych tech terminech ani nevi, co znamenaji, tak by mel svoje sebevedomi trochu prehodnotit (netyka se bodu s *).

Dodatecne cteni: http://en.wikipedia.org/wiki/Antipatterns (konkretne sekce Software design anti-patterns, Object-oriented design anti-patterns, Programming anti-patterns) - opet, pokud se vas nektery z techto bodu tyka, tak byste meli sve sebevedomi prehodnotit.

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.102.164.–
Prosím, jestli potřebujete s něčím poradit,zeptejte se na fóru. Jakýkoliv bezdůvodný pokus mě kontaktovat skončí okamžitým přidáním do ignore listu![br][br] Současný počet osob, které to nepochopily: 7
Quiark0
Věrný člen
10. 12. 2008   #24
-
0
-

Na internetu je jedna velice šikovná tabulka pro posouzení svých schopností:
http://www.indiangeek.net/wp-content/uploads/Programmer%20competency%20matrix.htm

EDIT: Pro nás cizince bych tam ještě přidal řádek "Znalost angličtiny".

Jinak já osobně hodnotím programátora, který začal v PHP, také podle toho, jestli už objevil svět mimo PHP nebo ne :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.102.6.–
KIIV
~ Moderátor
+43
God of flame
10. 12. 2008   #25
-
0
-

To Quiark : tak ja zacinal v pascalu... v nem sem zacal taky experimentovat s paralelnim portem...
pak sem si udelal interface pro EPP (oproti SPP HW potvrzovani a obousmerna sbernice..)
pak sem zacal jeste v PIC assembleru... to sem delal ruzny blikatka...
Pak C a C++ .. to sem dotahl k dokonalosti na vejsce.. a mezi tim sem experimentoval jeste s delphi a ruznejma dalsima ---

Nahlásit jako SPAM
IP: 80.188.94.–
Program vždy dělá to co naprogramujete, ne to co chcete...
gaben0
Stálý člen
10. 12. 2008   #26
-
0
-

Mňa by zaujímalo ako je to s prácou programátora v C++, na akej úrovni musí byť aby sa dokázal niekde zamestnať a podobne...

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.237.14.–
C, C++
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 3 hosté

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý