Jak začít? – Assembler – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Jak začít? – Assembler – Fórum – Programujte.comJak začít? – Assembler – Fórum – Programujte.com

 

Dworkin0
Duch
25. 2. 2006   #1
-
0
-

Chtěl bych se začít učit Assembler, takže bych potřeboval poradit, jak začít. Mám již zkušenosti s C, C++, HTML. Zaregistroval jsem se do kurzu, ale netuším, jakým způsobem bude probíhat (e-mailem... ?).

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Matěj Pácha0
Super člen
25. 2. 2006   #2
-
0
-

Assembler pro mikroprocesory (spr?vn?: mikropo??ta?e) s j?drem 8051 nebo 8052 (= x51 = MCS51) vy?aduje jen n?co jako "cit pro algoritmus", proto?e p??stup k registr?m jako nositel?m prom?nn?ch dat je ?pln? jin? ne? u jazyka C nebo C++. Nejd?le?it?j?? je pochopit, ?e v?echno se d?je jen a jen na z?klad? obsah? registr?.
A abych to nebyl j?, nem??u si odpustit pozn?mku o jin?ch, levn?j??ch a rychlej??ch j?drech ne? je x51, kde se syntaxe assembleru li?? (AVR, PIC,...). Ka?dop?dn? tu ale plat? v?eobecn? principy z x51, tak?e tento kurz nic nepokaz?. V mikropo??ta??ch s RISC (redukovanou instruk?n? sadou) jsou pak sp?? usnadn?n? a vylep?en?, v?ce instrukc? pro podm?n?n? skoky, kter? by m?ly uleh?it program?torovi pr?ci p?i psan? b??n?ch k?d?.
Btw pro v?echny zm?n?n? mikropo??ta?e lze ps?t k?d i v C, ale p?eklada? jazyka C b?v? obvykle za pen?zky...

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Ajem tíčr, andrgraund tíčr!
Martin Morawiec0
Stálý člen
26. 2. 2006   #3
-
0
-

Kurz probíhá tak, že si přečtete lekci kurzu a na konci bývá úkol, který můžete i nemusíte odevzdat. Úkoly se odevzdávají tak, že musíte být zde registrován a po přihlášení nahoře v pravé části je odkaz: "Odevzdat úkol".

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Michal Blažek0
Stálý člen
9. 11. 2006   #4
-
0
-

To Dworkin:
Assembler je jazyk ve kterém se dá napsat cokoliv. To je právě jeho výhoda. V Assembleru programuješ krok po kroku za to vyšší programovací jazyky postupujou mílovými kroky. Myslím, že můj názor na tohle je vidět ze seriálu o Crackingu.

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. (Albert Einstein)
eMan0
Stálý člen
9. 11. 2006   #5
-
0
-

mik2 píše:#
# To Dworkin:#
#Assembler je jazyk ve kter?m se d? napsat cokoliv. To je pr?v? jeho v?hoda. V Assembleru programuje? krok po kroku za to vy??? programovac? jazyky postupujou m?lov?mi kroky. Mysl?m, ?e m?j n?zor na tohle je vid?t ze seri?lu o Crackingu.



ale za cenu nep?ehlednosti zdrojaku, casove narocnejsiho programovani, nep?enostitelnosti, ...

Dworkin:
Pokud se ucit "Asm" tak teda nejspis pro pou?it? pr?ce s hardware nebo pro pou?it? ji? v zminovanem crackingu.

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
myth
~ Anonymní uživatel
55 příspěvků
10. 11. 2006   #6
-
0
-

Predtym som sa assembleru venoval len - mov,add,inc,dec,org,end,jmp,djnz .. pomocou emulatora 8051

Ale teraz by som potreboval napisat program normalny .EXE, alebo pod linuxom ktory vyzve uzivatela na zadanie retazca a zpbrazi ho.
Cely den som vcera hladal na nete informacie, ale nic som nenasiel az s vynimkov na zobrazenie zetazca.

- myslel som si, ze to bude jednoduchsie. Nikde na nete nie je poriadny tutorial k assembleru.

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Matěj Pácha0
Super člen
10. 11. 2006   #7
-
0
-

To myth: Kdyby sis cht?l naprogramovat v?echno s?m, to bys u toho ze?ediv?l. Na PC je assembler ot?zkou opera?n?ho syst?mu - prost? vol?? k?d jeho slu?eb, nap?. ulo?en? souboru nebo zobrazen? znaku na obrazovce, s t?m, ?e parametry operace ukl?d?? do registr?. J? assembler pro PC neovl?d?m, proto?e ho nepot?ebuju, ale m?m doma docela dobrou knihu Assembler pro PC od CPress (autor: Rudolf Marek). Assembler, a? u? pro PC nebo mikropo??ta?e, je podle m? jen na ?asov? kritick? aplikace, kdy zat??uju procesor bl?zko 100% a v?sledky chci v co nejkrat??m ?ase (real-time OS, estim?tory). Na ostatn? aplikace je vhodn?j?? C?ko, i na mikropo??ta?e, a?koliv tam je to s p?enositelnost? hor?

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Ajem tíčr, andrgraund tíčr!
myth
~ Anonymní uživatel
55 příspěvků
10. 11. 2006   #8
-
0
-

nie kebyze to potrebujem v C, tak to nie je problem najst na nete. Ale mne ide o assembler.

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Honza0
Stálý člen
10. 11. 2006   #9
-
0
-

Já zase nevím nic o mikropočítačích, trochu ovládám assembler pro klasické x86 a chystám se přepsat si pár důležitejch fcí (goniometrické, odmocnina...) do asm, no a budu doufat, že si tim trochu urychlim 3d engine. Tohle je podle mě asi jedinej případ, kdy programátor neznalý elektrotechniky využije assembler.

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
-- ian
eMan0
Stálý člen
11. 11. 2006   #10
-
0
-

ian píše:#
# J? zase nevím nic o mikropo??ta??ch, trochu ovl?d?m assembler pro klasick? x86 a chyst?m se p?epsat si p?r d?le?itejch fc? (goniometrick?, odmocnina...) do asm, no a budu doufat, ?e si tim trochu urychlim 3d engine. Tohle je podle m? asi jedinej p??pad, kdy program?tor neznal? elektrotechniky vyu?ije assembler.



prave ze to uz neni nejspis tak docela pravda..goniometrick? funkce bych urcite neprepisoval...

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Matěj Pácha0
Super člen
12. 11. 2006   #11
-
0
-

Pokud chceš rychlejší goniometrickou funkci, vytvoř si tabulku s požadovanou přesností. Tabulka je vždy rychlejší než výpočet.

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Ajem tíčr, andrgraund tíčr!
Michal Blažek0
Stálý člen
13. 11. 2006   #12
-
0
-

eMan píše:#
#

mik2 píše:#
# To Dworkin:#
#Assembler je jazyk ve kterém se dá napsat cokoliv. To je právě jeho výhoda. V Assembleru programuješ krok po kroku za to vyšší programovací jazyky postupujou mílovými kroky. Myslím, že můj názor na tohle je vidět ze seriálu o Crackingu.

#
##
#ale za cenu nepřehlednosti zdrojáku, časově náročnějšího programováni, nepřenostitelnosti, ...#
##
#Dworkin:#
#Pokud se učit "Asm" tak teda nejspíš pro použití práce s hardware nebo pro použití již v zmiňovaném crackingu.


Časově náročnější - pravda, nepřehlednost zdrojáku - s poznámkama to není tak hrozné, nepřenositelnost - pravda, já jsem se kuriózně naučil Assembler jako první programovací jazyk, prostě se mi dostala knížka o Assembleru do ruky (rok vydání 1985) no a potom mi ten Assembler nějak zůstal.

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. (Albert Einstein)
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 89 hostů

Podobná vlákna

Jak začít — založil bohetik

Jak začít s c — založil bohetik

Jak začít — založil bohetik

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý