Linux – Offtopic – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Linux – Offtopic – Fórum – Programujte.comLinux – Offtopic – Fórum – Programujte.com

 

bbtrash0
Stálý člen
20. 9. 2006   #1
-
0
-

Ahoj chtel bych se zeptat jakou distribuci linuxy mi doporucite.
Az budu mit new PC tak bych chtel mit soucasne win + linux a casem prejit na cistej linux. Takze zakladam mam nekde stahnout nebo nejak jinak si opatrit linux .. problem je kde a jaky.
Takze bych vas chtel poprosit abyste mi nejaky doporucili a popr. napsali kde se necha opatrit.
diky moc
btw: napiste sem plz hlasky typu : linux je na h*v*o a podobne diky
edit : taky byste mi sem mohli napsat jestli byste byly ochotni mi nejak ten linux pomoct uvyst do chodu (vyhledove do 2 mesicu) .. diky

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Příspěvek nebyl psán Češtinou !
Jarda0
Stálý člen
20. 9. 2006   #2
-
0
-

Doporučuji Slax, ten se mi zatím líbil nejvíc.

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Hehe :D
Ondrej Karas
~ Redaktor
0
Věrný člen
20. 9. 2006   #3
-
0
-
Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Nejhorší není nemít práci. Nejhorší je nechtít práci...
geon0
Grafoman
20. 9. 2006   #4
-
0
-

Doporučuji Ubuntu.

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
geon. volume doprava.
Jarda0
Stálý člen
20. 9. 2006   #5
-
0
-

Na stránkách Ubuntu je na stáhnutí Full nebo jen Live CD?

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Hehe :D
Ondrej Karas
~ Redaktor
0
Věrný člen
20. 9. 2006   #6
-
0
-

Oboje...

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Nejhorší není nemít práci. Nejhorší je nechtít práci...
Farundel0
Super člen
20. 9. 2006   #7
-
0
-

Zkus treba Ubuntu, jak uz ti tady doporucovali ostatni. Ja osobne bych ti doporucil treba [url=http://www.zenwalk.org]Zenwalk Linux[/url], se kterym mam velmi dobre zkusenosti. Vychazi ze Slackware Linuxu, coz je nejstarsi a zrejme i nejcistsi distribuce Linuxu, drzici se opravdu hodne unixoveho dedictvi. Je jak velice prijemna pro zacatecniky, protoze se ridi filozofii one application per task, cili nebudes oslnem miliardou aplikaci pro jeden jediny ucel, jak tomu byva u velkych distribuci, kdy opravdu nevis, jestli pouzivat editor1, editor2, editor3, ..., editorn a tak dale pro ostatni aplikace (diky tomu ma instalacni CD pouze 400 MB)... a zaroven si zachovava krasnou prehlednost a cistotu puvodniho Slackwaru, cimz ti dava moznost se ucit z tech kristalove pruhlednych konfiguraku a vubec celkove si ponechava vse kladne ze sveho predchudce. Komunita Zenwalku je mala a prijemna, nehrozi ti, ze by ses ztratil v anonymite velkych for. Opravdu ti vsichni radi pomohou. Jednu dobu jsem se tam objevoval i ja (zen_disciple), ale uz jsem tam bohuzel asi dva mesice kvuli nedostatku casu nebyl...

No, to jsem se pokusil nabidnout ti i jinou alternativu, nez jednu z tech gigantickych distribuci. Muzes jich vyzkouset vic a pak se rozhodnes, ktera ti vice sedne.

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
To follow the path:
look to the master,
follow the master,
walk with the master,
see through the master,
become the master.
20. 9. 2006   #8
-
0
-

No pokud jsi začátečník tak doporučuju *buntu (jestli U nebo Ku zalezi na tom jaky rozhrani chces jestli Gnome nebo Kde), jinak neni od veci vyzkouset si vic distrububi, zjistis tak aspon co ti vyhovuje nejvic, ja osobne jsem zacal i skoncil u Gentoo (kompilovana distribuce) proc? proste se mi libi ta absolutni kontrola nad celym systemem a portage mi prijde jako neprekonatelna...

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
JID: eiffel@jabber.cz
bbtrash0
Stálý člen
21. 9. 2006   #9
-
0
-

diky vsem za vycerpavajici odpovedi :)
zacnu stahovat :) a instalovat (teda az budu mit new PC :? )
a napisu jak sem dopadl :pche:
thx all a zatim se mejte

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Příspěvek nebyl psán Češtinou !
Farundel0
Super člen
21. 9. 2006   #10
-
0
-

Jo a zapomnel jsem: kdyz uz bys chtel zkouset Ubuntu, tak zkus jeho kamarada Xubuntu... je to prakticky stejna distribuce, jen postavena na prostredi XFCE. Gnome ani KDE nemam vubec rad, takze kdyz uz, tak XFCE.

Tak preju hodne stesti, zabavy a hlavne trpelivosti.

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
To follow the path:
look to the master,
follow the master,
walk with the master,
see through the master,
become the master.
Michal Zima0
Super člen
21. 9. 2006   #11
-
0
-

Já osobně ti můžu doporučit Mandrivu Linux (konkrétně verzi 2005 LE, protože ty novější (2006) mi přijdou už moc Mandrivovské (prostě mi nevyhovují), kdežto 2005 LE si ještě zachovává mnoho z původního Mandraku, na kterým jsem začínal (10.1)). Je to docela pěkná distribuce, umožní ti pohodlně začít Linux používat, aniž by ses musel hned z počátku topit v konfiguračních souborech (na ty můžeš přejít, až sám budeš chtít se ještě víc v G/L (GNU/Linuxu) zlepšit). Pro začátečníky to je dobrá distribuce. Obsahuje v základ KDE, GNOME + ještě nějaké další grafické prostředí (sám mám pouze KDE - ostatní jsem ani neinstaloval).

Můžeš si stáhnout 3 CD nebo 1 DVD (to doporučuji - máš pak většinu potřebného software na 1 médiu). Instalace je jednoduchá.

A proč ti ji ještě doporučuji? Protože instalace počítá i s tím, že bys na tom samém PC provozoval Winy. Např. Fedora (jak vím) s tímhle nepočítá a přepisuje MBR sektor (podobně jako Winy), kdežto Mandriva ti dá vybrat, kam si chceš zavaděč naistalovat (pokud vůvec chceš).

Když bys potřeboval pomoct nebo poradit, tak se na mě můžeš bez obav obrátit - v G/L se docela vyznám. :ok:

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Mandriva Linux 2007.1, KDE 3.5, Opera 9.22, vim 7.0...
Jarda0
Stálý člen
21. 9. 2006   #12
-
0
-

Mě se právě KDE líbí nejvíc

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Hehe :D
bbtrash0
Stálý člen
21. 9. 2006   #13
-
0
-

Kdyz si necham poslat cd s ubuntu na kolik to tak vyde? :?

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Příspěvek nebyl psán Češtinou !
Farundel0
Super člen
21. 9. 2006   #14
-
0
-

Rozesilaj je snad zadarmo, ale paklize mas moznost si to stahnout z netu, tak si to stahni. Duvody:
1) Nebudes muset cekat kdo vi jak dlouho.
2) Pokud mas moznost si to stahnout a ty si to objednas, bude to od tebe krajne nefer vuci tem, kdo doma tak slusny internet nemaji.

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
To follow the path:
look to the master,
follow the master,
walk with the master,
see through the master,
become the master.
21. 9. 2006   #15
-
0
-

[url=http://www.linuxos.sk/index2.php?id=objednavka]http://www.linuxos.sk/index2.php?id=objednavka[/url] ale ceskej shop jsem nenasel

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
JID: eiffel@jabber.cz
bbtrash0
Stálý člen
22. 9. 2006   #16
-
0
-

Jo jasny... stazeno. Akorat nevim, jestli se mi to vyplati instalovat ted nebo pockat az na new PC :D
Edit: Jeste jsem si vsimnul ze se delaji ruzne verze podle procesoru, k cemu to je? Mam si vybirat verzi pro 64-bit systemy nebo si mam vzit pro vsechny, je v tom ubec nejaka vyhoda?

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Příspěvek nebyl psán Češtinou !
Farundel0
Super člen
22. 9. 2006   #17
-
0
-

Pokud mas chut a moznost, tak si klidne nejakou distribuci vyzkousej hned ted. Ublizit ti to rozhodne nemuze :o)

Instalacni iso soubor si stahni samozrejme podle architektury tveho procesoru... napriklad u 64 bitoveho AMD to bude neco jako amd64, pro intely to byva x86.

A pak napis, ktery distro se ti libi nejvic ;o) Ja uvazuju o tom, ze si na svuj novy laptop dam Arch Linux. Planuju to uz hodne dlouho, ale jelikoz mam tyden pred zahajenim VS, tak bych nerad travil veskery cas ladenim a nastavovanim konfiguraku (i kdyz je to to, co me bavi a co je v Archu nezbytne nutne - jinak se ten systam konfigurovat neda) :o) Prinejhorsim zvolim bud mnou zmineny Zenwalk nebo *ubuntu (ale s nejakym odlehcenym window managerem - pekwm nebo openboxem). Tam bych totiz mohl uz rovnou pracovat bez nutnosti nejakyho velkyho nastavovani... No, jeste se uvidi... stejne bych tam ten Arch hodil hned jak by bylo trosku vice volna :o)

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
To follow the path:
look to the master,
follow the master,
walk with the master,
see through the master,
become the master.
bbtrash0
Stálý člen
23. 9. 2006   #18
-
0
-

Jak to se s linuxama necha se streba po vizualni strance lehce upravovat k obrazu memu ?? vcem se tam ubec pisou prikazy ? a jaky prog. jazyk se musim naucit chcili si neco ve unixech neco menit ?
dik :D

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Příspěvek nebyl psán Češtinou !
Farundel0
Super člen
23. 9. 2006   #19
-
0
-

Linux se da upravit k obrazu tvemu snad naprosto uplne ve vsem. I co se vzhledu tyce. Jestli lehce nebo tezce, to se neda presne rict, protoze to, co je pro jednoho brnkacka, muze jinemu pripadat tezke :o) Neco jineho je pouzivat KDE, Gnome a neco uplne jineho je pouzivat pekwm, ratpoison, evilwm. Jelikoz ty asi budes pouzivat nekterou z nejmasovejsich variant (KDE, Gnome, XFCE), pro ktere existuje opravdu spousta skinu a temat (pro ty mensi window managery jich je ale taky dost).

Spousta skriptu systemu je v linuxu psana v jazyce shellu (nejcasteji BASHi). Ale ty se takovymi vecmi zabyvat nebudes muset ;o) Umet programovat v cemkoli neni podminkou pro to, kdyz chces 100% vyuzivat linux. Kor navic kdyz budes pouzivat nektere z vyse uvedenych tri (nebo spise prvnich dvou) prostredi. Tam se da naklikat snad uplne vsechno...

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
To follow the path:
look to the master,
follow the master,
walk with the master,
see through the master,
become the master.
1. 10. 2006   #20
-
0
-

arch linux je hodne rychla distribuce, hodne aktualni
co se tyka moznosti uprav GNU/Linuxu jak je spravny nazev tak prikladam screen [url=http://eiffel.ic.cz/screen/screen53.png]http://eiffel.ic.cz/screen/screen53.png[/url] a muzete hadat co je to za system rozhrani atd... i kdyz rozhrani poznate na prvni pohled...

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
JID: eiffel@jabber.cz
bbtrash0
Stálý člen
3. 10. 2006   #21
-
0
-

hmm diky o tomhle vikendu asi budu preinstalovavat win. takze se urcite ozvu a napisu problemy atd... jinak linux se asi nenecha instalovat z windows co ? :))
takze klasika mam to jak sem to stahnul vypalit a nabootovat ?

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Příspěvek nebyl psán Češtinou !
Michal Zima0
Super člen
3. 10. 2006   #22
-
0
-

Přesně tak. V BIOSu nastavit booting z CD-ROM a je to. Jen by mě zajímalo, jakou jsi si nakonec vybral distribuci? Měl's tu docela dost na výběr.?:))?

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Mandriva Linux 2007.1, KDE 3.5, Opera 9.22, vim 7.0...
bbtrash0
Stálý člen
4. 10. 2006   #23
-
0
-

takze mam zenwalk 4.0 otestuju ho :) a kdzy se mi nebude libit tak ubuntu ne xubuntu a takhle pojedu dal dokud nenajdu tu distribuci pro me :)) diy vsem za rady uz sem si je vsechny precetl aspon 10x :))
edit: vlastne bych chtel asi odzkouset vsechno co ste mi sem napsali protoze kazda distribuce ma nejaky + a - a taky jak komu sedne urcite ale budu rad ze se mi povede nainstalovat aspon neco

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Příspěvek nebyl psán Češtinou !
Roman0
Newbie
4. 10. 2006   #24
-
0
-

ja take doporucuji Ubuntu

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Michal Zima0
Super člen
4. 10. 2006   #25
-
0
-

S?m v?m, ?e naprost? laik ?i začátečník jen zt??? pozn? +/- dan? distribuce, v ?em je ten ?i onen lep?? apod. Zkr?tka proto, proto?e se v GNU/Linuxu je?t? nevyzn?, nev?, co m? hodnotit, kde co hledat apod. S?m jsem si to uv?domil a? kdy? jsem s?m r?zn? distra zkou?el (ne v?ak jako za??te?n?k, ale u? zna?n? pokro?il?). Je proto velmi dobr?, pokud m?? n?jak?ho k?mo?e, zn?m?ho apod., kter? by t? dok?zal GNU/Linuxem prov?st a n?co ti na n?m uk?zat. (I kdy? pochybuji, ?e n?koho takov?ho m??, kdy? sem p??e? u? s takovouhle v?c? ;c)).

Pro za??tek doporu?uji nest??dat hned distribuce, ale grafick? prost?ed?. V tom pr?v? m??e b?t to nejd?le?it?j??. Distro samo o sob? m??e b?t mimo??dn? vynikaj?c?, ale ve ?patn?m grafick?m prost?ed? to prost? nepozn?? a zbyte?n? t? odrad?.

Mn? osobn? odrazuje GNOME. Proto bych nedok?zal b??el na Ubuntu. Jedin? na Kubuntu (dal?? v?tve jsem nezkou?el), proto?e je zalo?en? na KDE. P?esto ale Ubuntu vyu??v?m, kv?li jeho live-cd. ?asto je to to jedin?, co m?m u sebe a co mi m??e pomoct z bryndy. :c)

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Mandriva Linux 2007.1, KDE 3.5, Opera 9.22, vim 7.0...
bbtrash0
Stálý člen
6. 10. 2006   #26
-
0
-

mas pravdu jinak este uvidime tenhle week snad zacnu reinstal. win. protoze uz se hrouti sami do sebe :)) :?
btw: bohuzel mas pravdu ve svem okoli nemam nikoho kdo by se unixem zabyval ba dokonce ve svem okoli nemam ani nikoho kdo by se zabyval programovanim :((
takze fakticky mam akorat programujte.com :pche:
podle me ale v nasem meste nejaka IT duse je ale zatim sem ji nepotkal.
PS: jo o jednej vim muj bejvalej spoluzak ze zakladky ale toho uz sem asi rok nevidel :error:

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Příspěvek nebyl psán Češtinou !
7. 10. 2006   #27
-
0
-

ja prosel pres SuSE, Fedoru, Debian, (K)Ubuntu, Gentoo, Arch a zustal jsem u Gentoo, protoze portage je neprekonatelnej balickovaci system...

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
JID: eiffel@jabber.cz
bbtrash0
Stálý člen
8. 10. 2006   #28
-
0
-

mam zenwalk 3.0 uz se to blizi kdo ho nainstaluju? :))
jinak diky vsem za odpovedi klidne piste dal :)

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Příspěvek nebyl psán Češtinou !
8. 10. 2006   #29
-
0
-

Jakou ti doporučím? No Linux Vista a jestli nic takového na bázi unixu není, tak běž ke konkurenci :D

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
New Media Enthusiast[br] http://about.me/lukaschadraba
Farundel0
Super člen
9. 10. 2006   #30
-
0
-

2bbtrash: Tak preju hodne stesti... Zenwalk je opravdu pro zacatecniky fajn, protoze (jak rika sam jeho autor) "tries to be more operation system than distribution" - coz, jak uz jsem rekl, znamena, ze clovek neni zahlcen tunami ruznych aplikaci, ktere ale slouzi ke stejnemu ukolu...pri instalaci nemusis vybirat zadne balicky, temer nic nastavovat...zkratka na vyzkouseni je opravdu bezva. Pokud se s defaultnimi aplikacemi zkamaradis, pak je to super, muzes si treba trosku upravit vzhled prostredi XFCE a hned zacit netit, programovat, chatovat... ale i kdybys chtel nejakou specifictejsi aplikaci, kterou Zenwalk po instalaci neobsahuje, mozna najdes jeji balicek na foru v sekci contributed packages.

No a kdyz by se ti Zenwalk nezamlouval, porad je tady Ubuntu, ktere je podle me taky pro zacatecniky velmi vhodne. Vsechno je to o moznosti volby a (hlavne) o trpelivosti. Je dulezite pripravit se na to, ze problemy se nevyresi samy ;o)

Jinak ja mam momentalne na notebooku Arch Linux, ktery mam ale stale ve fazi konfigurace (u Archu muzes zacinat jenom s nejnutnejsim zakladem a system si pak vystavet podle sebe). A jelikoz uz mi zacal semestr, tak v pripade, ze bych nemel dostatek casu, tak mam na stole pripravene CD s Xubuntu, abych mohl kdyz tak zacit bez problemu pracovat s hotovym a pripravenym systemem :o) Stejne mam v planu si nekdy poradne odzkouset i klikaci distribuce jako Suse a Mandriva. Takove jsem totiz jeste nikdy nezkousel a neverim, ze by byly nejak hodne spatne, jak nekteri pubertaci casto vykrikuji ;o)

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
To follow the path:
look to the master,
follow the master,
walk with the master,
see through the master,
become the master.
Tomáš Belada0
Návštěvník
9. 10. 2006   #31
-
0
-

kdybych si chtel vytvaret vlastni linux distribuci, vyuziju pritom znalosti jazyka c++, nebo se vsude pouziva BASH?

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Kdyz mas chut, dej si rtut
10. 10. 2006   #32
-
0
-

Farundel napsal:
Jinak ja mam momentalne na notebooku Arch Linux, ktery mam ale stale ve fazi konfigurace (u Archu muzes zacinat jenom s nejnutnejsim zakladem a system si pak vystavet podle sebe)



tak treba Gentoo mas 40M liveCD a musis si postavet jak chces nikdo ti nic nenuti... akorat je to casove narocnejsi kvuli kompilaci...

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
JID: eiffel@jabber.cz
Marek0
Návštěvník
14. 10. 2006   #33
-
0
-

Nikde som tu nevidel distribuciu REDHAT && FEDORA, je v niecom problem?

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
14. 10. 2006   #34
-
0
-
Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
New Media Enthusiast[br] http://about.me/lukaschadraba
Alan0
Věrný člen
14. 10. 2006   #35
-
0
-

Redhat už se myslím neaktualizuje, a proto jeho verze jsou už dost zastaralé..

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
PSP user|Web developer|C4D user||Maya Lamer|Photoshop User|Guitar player
Drak0
Duch
26. 10. 2006   #36
-
0
-

Mám takový problém, ať už chci nainstalovat jakýkoli OS, který je jiný než Wokna tak mi to prostě nejde...
Zkoušel jsem Mindravu free (nejnovější) ta mi naběhne zmačknu enter změní se obrazovka tam to nabíhá a asi v 1/5 se to zasekne...
OpenSuse 10.1 Spustim téměř nainstaluju, ale pak mi spadne obraz a někdy se ozve hláška...
A ReactOS hodí mi to úvodní okno a něco to furt loaduje...
Nevěděl by někdo co s tim je?

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Je tu nové fórum !!! http://web-forum.ic.cz (ale zatim se to rozjiždí)
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 4 hosté

Podobná vlákna

Na co linux? — založil liskX

Linux — založil kak

Co vy a Linux? — založil Zelenáč

Linux — založil kadakk

Linux — založil 700

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý