Digitální váha – Číslicová technika – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Digitální váha – Číslicová technika – Fórum – Programujte.comDigitální váha – Číslicová technika – Fórum – Programujte.com

 

Jakub Kotek
~ Anonymní uživatel
11 příspěvků
2. 3. 2010   #1
-
0
-

Chtěl bych požádat o pomoc či radu s návrhem digitální váhy

Váha se skládá s tenzometrického čidla a samotného číslicového zapojení ( u nás ve škole RC souprava : http://www.rcdidactic.cz/cz/ ). Tenzometr má citlivost 2mV/V a má maximální zatížení 5 KG. Výstupní napětí z něj je tedy 0mV při nulovém zatížení a 10mV při maximální zatížení 5 KG.

Potřeboval bych toto napětí zesílit, převést na digitální signál a zobrazit na displej. Stačí s citlivostí na dekagramy ( např: 3.25 .. může být bez tečky )

Děkuji všem za pomoc

blaztar@gmail.com
ICQ: 286090185

Nahlásit jako SPAM
IP: 84.21.110.–
Jakub Kotek
~ Anonymní uživatel
11 příspěvků
5. 3. 2010   #2
-
0
-

potřeboval bych jen nějakej základ s kterým pak budu dále pracovat.. akorát se nemůžu pohnout z místa..

Nahlásit jako SPAM
IP: 62.204.234.–
liborb
~ Redaktor
+18
Guru
5. 3. 2010   #3
-
0
-
Nahlásit jako SPAM
IP: 85.207.166.–
Jakub Kotek
~ Anonymní uživatel
11 příspěvků
5. 3. 2010   #4
-
0
-

JJ todle jsem si našel také už dávno ale mám s tím problém. Mám to jako školní projekt navrhnout na RC 2000 soustavě kde není microprosesor.. Mam jen zesilovače, převodníky, čítače, multiplexory,děliče a takový věci. Samozřejmě, že né vše mám použít ale prosté si s tim neumím asi poradit no.
Ale i tak dik.

Nahlásit jako SPAM
IP: 62.204.234.–
liborb
~ Redaktor
+18
Guru
5. 3. 2010   #5
-
0
-

Už je to dlouho, co jsem něco bastil, ale když do toho návodu koukám, tak tam minimálně půlka je:


Výstupní napětí z čidla je řádově v mV, proto je potřeba jej pro další zpracování zesílit, k tomu jsem využil přístrojový zesilovač AD620. Zesílení je nastaveno na hodnotu 150. Zesílený signál je již možno převést na digitální hodnotu pomocí 8-bitového sériového A/D převodníku.



Procesor se tam používá "jen" na zobrazení údaje, ale když budeš mít "číslo", tak zobrazit ho na segmentech už není takový problém, ne?

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.207.166.–
Jakub Kotek
~ Anonymní uživatel
11 příspěvků
5. 3. 2010   #6
-
0
-

Asi na tom něco je no.. Mate mě ten 8-bitový seriový AD převodník.. . 8 bitů je jen 256 možností ne? Taktže když budu mit váhu do 5 KG tak to bude citlivost 20g .. další problém u mě je že jsem zatím měl jen paralelní AD převodník a z něj jde 8 drátu což je max pro 2 displey... Ja bych ale potřeboval 3 nebo 4..

Ale máš pravdu že to asi nějak půjde. Jsme v tomto úplný začátečník a z návrhem čehokoli nemám zkušenosti.

Nahlásit jako SPAM
IP: 62.204.234.–
liborb
~ Redaktor
+18
Guru
5. 3. 2010   #7
-
0
-

Jednak přesnost 20g není zase tak málo. A za druhé to "číslo" z převodníku musíš převést přes "něco" tak, aby se to zobrazilo na displeji (číslo převést (přepočítat) na platnou hodnotu, rozdělit na cifry a zobrazit). Ovládání segmentů je i v tom projektu.

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.207.166.–
Jakub Kotek
~ Anonymní uživatel
11 příspěvků
5. 3. 2010   #8
-
0
-

jj ale to mi právě vrtá hlavou jak to udělat.. vím že tam nějaký schéma je ale obsahuje i věci které nepotřebuju, ale nevím co s toho potřebuju a co ne.. jak říkam jsem začátečník..

Proto jsem sem psal o pomoc, zapojeni tenzometru zesilovace a AD převodníku už mám vyřešnou.. jde mi právě o tu cást mezi AD převodník a displajem.

Nahlásit jako SPAM
IP: 62.204.234.–
liborb
~ Redaktor
+18
Guru
5. 3. 2010   #9
-
0
-

Bohužel tady moje "znalosti" končí. Už je to opravdu moc dlouho. Prostě mezi A/D převodník a displej musíš vložit něco jako 74LS247N.

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.207.166.–
Jakub Kotek
~ Anonymní uživatel
11 příspěvků
5. 3. 2010   #10
-
0
-

jj.. i tak moc dik za pomoc

Nahlásit jako SPAM
IP: 62.204.234.–
Jakub Kotek
~ Anonymní uživatel
11 příspěvků
5. 3. 2010   #11
-
0
-

Kdyby se tu našla dobrá duše a nějak zjednodušeně mi schématicky nakreslila zapojeni výstupy 8- bitového AD převodníku přes všechny ty vyhodnocovaci krabičky až na dispej (bez použití procesoru nebo microprocesoru) , byl bych moc rad. :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 62.204.234.–
Jakub Kotek
~ Anonymní uživatel
11 příspěvků
12. 3. 2010   #12
-
0
-

blíží se už konečný termín a já jsem s tím furt nepohnul.. pomůžete mi s tím trošku někdo prosím :)

Jak jsem psal .. mám tenzometr který je připojený na zesilovač a poté na 8-bitový AD převodník ... teď jsem potřebuji nějakou krabičku která mi to vyhodnotí a zobrazí na sedmi segmentový displej

případnou odpověď jsem nebo dyštak na Icq: 286090185 nebo na e-mail : blaztar@gmail.com

děkuji za případnou pomoc..

Nahlásit jako SPAM
IP: 84.21.110.–
illioner0
Stálý člen
12. 3. 2010   #13
-
0
-

můžeš použít DM74185?
určitý zapojení s pár takovýma za sebou IO binárního převodníku 8bitů na BCD stav
http://www.utm.edu/~leeb/DM74185.pdf
a pak připojit BCD - konvertor na displej je 74LS47, tam už se vedou defakto jen přímo propojky/spoje..

osobně bych to řešil (sice protože ho mám doma) přes C520D (3x4bity) ten má přesnost na 0..999 a výhodu toho
že se dá pohodlně připojit 74LS47.

trochu složitěji odcituji .návod. od crutschow doporučuje vypořádat se tímto řešením, CITACE:
Another method uses counters. You need a binary up/down counter with jam inputs, a BCD up counter, a BCD to 7-segment LED readout decoder, and a clock (plus some timing logic). The BCD counter and BCD to 7-segment decoder can be combined in one unit if devices such as the CD4026B or CD4033B are used

In operation the binary word is parallel transferred (jammed) to the binary up/down counter (configured to count down). The two counters then start with the same clock
input, the binary counter counting down and the BCD counter counting up from zero. When the down counter reaches zero, the counting is stopped. The BCD counter now contains the value of the binary word in BCD format. This BCD signal drives the BCD to 7-segment LED
drivers to display the output in decimal format.

The number of chips for 8 bits would be one 8-bit counter (or two 4-bit counters), three decade BCD counters, and three BCD to 7-segment converters for the three digit readout, plus the timing logic circuits.

The timing consists of a single pulse (such as generated by a Flip-Flop) to load the data into the binary counter and start the sequence, and logic to detect the zero count and stop the count.

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.71.152.–
Nechápu softwarové firmy, ktere utrácejí za čim dál těžkopádnější DRM ochranu!! Vidět kolem snahu o free2play model je jako příjemné připomenutí časů shareware (jen ten Microsoft stále nic nepochopil)
Jakub Kotek
~ Anonymní uživatel
11 příspěvků
12. 3. 2010   #14
-
0
-

Díky moc zkusím na to kouknout.

Jsem "dost" limitovaný součástkami stavebnice kterou ve škole máme. ( http://www.rcdidactic.cz/cz/ ) , máme tam jen 8-bitový AD převodník. Snad tam bude to co si poslal a nějak se tím prokoušu.

Nahlásit jako SPAM
IP: 84.21.110.–
Jakub Kotek
~ Anonymní uživatel
11 příspěvků
16. 3. 2010   #15
-
0
-

Chtěl bych poprosit. Vím že jste se mi tu věnovali už víc než dost, ale já jsem si s tím stále neporadil.

Připojil jsem soubor kde mám vyobrazený výstupy z AD převodníku, který musím nějak upravit na vstup do tří displejů ( každý displej má 4 vstupy )

Vůbec si s tím nevím rady. Barevně jsem vyobrazil segmenty, který už se pravidelně opakují (nevím jestli to je k něčemu dobré :) )

Za případné návrhy řešení děkuji.


Nahlásit jako SPAM
IP: 84.21.110.–
Jakub Kotek
~ Anonymní uživatel
11 příspěvků
16. 3. 2010   #16
-
0
-

ještě dodám že 1 bit = 20 gramů

Nahlásit jako SPAM
IP: 84.21.110.–
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 1 host

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý