Má to nějaký smysl – Příkazový řádek – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Má to nějaký smysl – Příkazový řádek – Fórum – Programujte.comMá to nějaký smysl – Příkazový řádek – Fórum – Programujte.com

 

nery
~ Anonymní uživatel
19 příspěvků
26. 7. 2010   #1
-
0
-

Zajímalo by mě, zda má vůbec příkazový řádek ve windows vůbec ještě nějaký smysl? Dá se to vůbec nějak smysluplně využít nebo je úplně zbytečné se jej učit ovládat?

Stejně vše je většinou pohodlnější, jednodušší a rychlejší ovládat klikáním (tedy pokud neznám všechny příkazy jak básničku a neumím psát všemi deseti).

Nic extra se v tom stejně vytvořit a ani naprogramovat asi nedá. Nemám moc velké zkušenosti s linuxem, ale předpokládám že jeho terminál má daleko větší možnosti.

K čemu je to tedy dobré? Dá se to nějak využít? Není to zbytečné? Má cenu se to učit?


P.S.: nebo je nějaká možnost jak jej rozšířit např. o nějaké další funkce a příkazy?

Díky

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.189.–
z_moravec
~ Redaktor
+3
Posthunter
26. 7. 2010   #2
-
0
-

Ono záleží co považuješ za příkazový řádek a hlavně co chceš s windowsama dělat. Pokud budeš někdy adminovat např. 200 (nebo jakoukoliv větší skupinu) počítačů zapojených do AD, tak se ti znalost powershellu (vylepšený příkazový řádek) bude určitě hodit. Pokud budeš spravovat jen win na svém domácím počítači, tak se bez toho obejdeš.

Nahlásit jako SPAM
IP: 83.240.110.–
Spát lze čtyři hodiny denně, spát déle je nemístný přepych.
Thomas Alva Edison
asdasd
~ Anonymní uživatel
30 příspěvků
26. 7. 2010   #3
-
0
-
Nahlásit jako SPAM
IP: 83.240.95.–
nery
~ Anonymní uživatel
19 příspěvků
26. 7. 2010   #4
-
0
-

...jako běžného uživatele tě neznalost příkazového řádku trápit nemusí.



No mě spíše jde o to, že jsem se tak nějak chystal o to zajímat a chtěl jsem si přečíst pár zdejších návodů a popřípadě si pořídit knížku ohledně tohoto (cpress něco má).
Jen nevím jestli to má cenu, nebo jestli to nebude jen zbytečně vynaložená práce a pak mi to k ničemu stejně nebude...

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.189.–
z_moravec
~ Redaktor
+3
Posthunter
26. 7. 2010   #5
-
0
-

To nery : Určitě to k něčemu je, otázka zní, čím se chceš zabývat v budoucnu. Pokud administrací windowsovských stanic, tak se to určitě vyplatí.

Nahlásit jako SPAM
IP: 83.240.110.–
Spát lze čtyři hodiny denně, spát déle je nemístný přepych.
Thomas Alva Edison
Earl Cash0
Věrný člen
26. 7. 2010   #6
-
0
-

Kdyz budu presny, tak k hovnu, protoze cmd.exe, ktery je bezne dostupny v XP a Vistach se neda vyuzit k nicemu slozitejsimu nez je ping/tracert/ipconfig... Psani slozitejsich batchovych scriptu je prisernost a 99% procent casu budes uvazovat jak danou vec obejit, nikoliv vyresit...

Nahlásit jako SPAM
IP: 193.85.177.–
Oh my goodness, shut me down! Machines making machines. How perverse. (C-3PO)
z_moravec
~ Redaktor
+3
Posthunter
26. 7. 2010   #7
-
0
-

To Earl Cash : cmd.exe ale naštěstí není jediná možnost. Ovšem na bash widle nemají :D

Nahlásit jako SPAM
IP: 83.240.110.–
Spát lze čtyři hodiny denně, spát déle je nemístný přepych.
Thomas Alva Edison
liborb
~ Redaktor
+18
Guru
26. 7. 2010   #8
-
0
-

Tak ještě mezi dva extrémy (200 PC vs. na nic) přidám svoji osobní zkušenost. Příkazový řádek jsem považoval za zbytečnost. Pak jsem začal využívat aplikace, které nemají ekvivalent v klikací verzi a potřeboval jsem jim předat parametry. Následně se úloha trochu rozrostla a byla zralá na trochu té automatizace. Dneska to řeší jedna batka cca 100 řádek. A další využití následovalo. Takže můj názor je: projít seriály, vyzkoušet, ale peníze za knihu jsou už zbytečné.

Nahlásit jako SPAM
IP: 91.203.96.–
liborb
~ Redaktor
+18
Guru
26. 7. 2010   #9
-
0
-

Tak ještě mezi dva extrémy (200 PC vs. na nic) přidám svoji osobní zkušenost. Příkazový řádek jsem považoval za zbytečnost. Pak jsem začal využívat aplikace, které nemají ekvivalent v klikací verzi a potřeboval jsem jim předat parametry. Následně se úloha trochu rozrostla a byla zralá na trochu té automatizace. Dneska to řeší jedna batka cca 100 řádek. A další využití následovalo. Takže můj názor je: projít seriály, vyzkoušet, ale peníze za knihu jsou už zbytečné.

Nahlásit jako SPAM
IP: 91.203.96.–
filippop0
Návštěvník
27. 7. 2010   #10
-
0
-

Podle mě to smysl má...
Ano, cmd.exe samo o sobě neumí skoro nic, všechno ostatní jsou samostatně spustitelné soubory, jako třeba ty ping/tracert/ipconfig od Earl Cash. Windowsy obsahují takových prográmků hodně a v cmd / batovém souboru se dají poměrně snadno spouštět a kombinovat. Největší výhodu vidím v možnosti využívat na windows portované utility z unixu, jako třeba uniq, sort, sed, awk a další a další.

Když to ze svého pohledu porovnám třeba s Pythonem, tak základy se naučíš u obou snadno, Python má nějaké základní moduly v každé distribuci a cmd má několik desítek utilit v každém windows. Když chceš něco extra, tak u windows hledáš jestli někdo nenapsal nějakou utilitku které by to uměla, třeba na stajhování stráněk je wget, nebo curl a na Pythonu si většinou stáhneš modul httplib2 (základní modul httplib pomíjím). Takže bych to neviděl jako hledání jak něco obejít, ale spíše v čem to udělat snadno.

Jasně, každý to nevyužije (ostatně jako 95% všecho na windows) ale jsou situace, kdy to prostě ušetří čas.
A pak jsou zase situace, kdy se mořit s něčím v příkazové řádce oproti využití jiného jazyka je masochismus.

Ale i v základním cmd se dají dělat krásné věci, od složitých programů, jednoduchých her až třeba řešitelem sudoku konče.

Nahlásit jako SPAM
IP: 77.78.86.–
Mikyn
~ Anonymní uživatel
2 příspěvky
30. 7. 2010   #11
-
0
-

Zdravím panstvo... potřebuji do dávkáče do příkazu format.. zadat příkaz.. abych nemusel potvrzovat odpověď.. chci abych to spustil a hned to jelo.. bez dotazu.. :D nevíte někdo jaký je ten kód.. a nebo jak to napsat.. aby mne to hned potvrdilo a jel format.. :D dikec.. Pište prosím na Mikisek007@seznam.cz

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.34.–
KIIV
~ Moderátor
+43
God of flame
30. 7. 2010   #12
-
0
-

To Mikyn : nevim jak ted ale driv bylo: /y

Nahlásit jako SPAM
IP: 62.168.56.–
Program vždy dělá to co naprogramujete, ne to co chcete...
Mikyn
~ Anonymní uživatel
2 příspěvky
31. 7. 2010   #13
-
0
-

To KIIV : dikec.. vyzkouším to..

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.34.–
kiki
~ Anonymní uživatel
2 příspěvky
19. 10. 2010   #14
-
0
-

Momentálně jsem si na netbooku hrál s předinstalovanýma w7 starter a narazil jsem na powershell. Nevím jestli bývá ve všech w7 automaticky nebo jej tam doinstaloval výrobce, ale celkem mě to zaujalo. Trochu jsem mrknul na net, o co jde atd...
Zajímalo by mě, co si mýslíte o tom powershell? Je ten nějak užitečný a má nějaké větší možnosti?

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.161.146.–
z_moravec
~ Redaktor
+3
Posthunter
19. 10. 2010   #15
-
0
-

To kiki : powershell má určitě větší možnosti jako cmd. Pro správu počítačů je neocenitelný, ale na bash pořád ještě nemá.

Nahlásit jako SPAM
IP: 83.240.110.–
Spát lze čtyři hodiny denně, spát déle je nemístný přepych.
Thomas Alva Edison
kiki
~ Anonymní uživatel
2 příspěvky
23. 12. 2010   #16
-
0
-

Zdravím, hledám nějaký dobrý návod pro powershell pro začátečníky, ale nikde nic pořádného. Víte o něčem? Můžete poradit?
Hodně toho je asi v AJ, ale to není nic pro mě. V češtině nic...

Díky.

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.189.–
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 2 hosté

Podobná vlákna

Lazarus - má to smysl? — založil Jan16

Má smysl učit se C++? — založil Tazatel

Smysl podtržítka — založil Váchyč

Má smysl se učit JavaScript? — založil Piskar10110010

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý