Normální formy – Offtopic – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Normální formy – Offtopic – Fórum – Programujte.comNormální formy – Offtopic – Fórum – Programujte.com

 

petr.satka0
Newbie
30. 10. 2010   #1
-
0
-

Nenašel jsem vhodnou kategorii, tak to dávám sem a zároveň prosím moderátory o přesunutí do vhodnější sekce, pokud tu je.
Čtu si teď jednu knížku (UML srozumitelně) a narazil jsem na popis normálních forem. Hledím na to, říkám si, to je nějaké divné a postupně jsem přišel na to, že to nebude asi úplně správně. Jak jsem zjišťoval, jak to s těmi normálními formami vlastně je, tak jsem si uvědomil, že vlastně pořádně nevím jaký je rozdíl mezi druhou a třetí normální formou. Podle toho co jsem našel na webu, tak nejsem jediný, kdo v tom nemá jasno. Každý autor píše něco jiného - tedy definice je vždy stejná, ale jinak vysvětlená. Někde je něco v 2.NF, jinde obdobná tabulka v 2.NF není a 3.NF vypadá stejně jako 2.NF...

Zkusím tedy popsat jak to vidím já a vy můžete napsat, jestli se vám to zdá, nebo nezdá, případně jak to chápete vy.

1.NF
Tabulka má sloupce obsahující pouze atomické hodnoty
Zaměstnanci na oddělení
Oddělení
Popis oddělení
Jméno zaměstnance
Pracovní funkce
Platová třída

2.NF
Tabulku rozdělím na dvě tak, že v jedné tabulce budou atributy závislé na klíči Oddělení a ve druhé na klíči Jméno zaměstnance (Pro zjednodušení, nepředpokládejme dva zaměstnance se stejným jménem. :))
Oddělení
PK Oddělení
Popis oddělení

Zaměstnanec
PK Jméno
FK Oddělení
Pracovní funkce
Platová třída

Tabulka zaměstnanec sice lze dále rozdělit, ale protože mezi PK Jméno, Pracovní funkcí a Platovou třídou existuje tranzitivní závislost (Každá pracovní funkce patří do právě jedné platové třídy), tak to můžu nechat tak.

3.NF
A převod do 3.NF tedy spočívá právě v tom, že tabulku zaměstnanec rozdělím na dvě tabulky.
Zaměstnanec
PK Jméno
FK Oddělení
FKPracovní funkce

Pracovní funkce
PK Pracovní funkce
Platová třída


Je to tak, nebo úplně jinak? :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 217.112.175.–
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 6 hostů

Podobná vlákna

Normální formy — založil Jan

Normální filehosting? — založil file

Je C# normální jazyk? — založil Lukyx

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý