DS1302 - krystal – Mikrokontroléry – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

DS1302 - krystal – Mikrokontroléry – Fórum – Programujte.comDS1302 - krystal – Mikrokontroléry – Fórum – Programujte.com

 

morganzd0
Newbie
15. 3. 2011   #1
-
0
-

Zdravím,
možná, že to sem moc nepatří, ale nemohl by mi někdo dát tip, kde sehnat krystal 32,768kHz 6pF (pro připojení k DS1302)? Nejlépe v Brně...
Mám připojený krystal nejspíš s Cl=12,5pF a RTC se zpožďuje o cca 30s/den. Krystal 6pF nemůžu najít v nabídkách obchodů.
Díky,
Zdenek

Nahlásit jako SPAM
IP: 91.213.10.–
z_moravec
~ Redaktor
+3
Posthunter
15. 3. 2011   #2
-
0
-

Já bych ti ho dokázal sehnat, ale musel bych koupit 1000 ks a obávám se, že bych to asi neudal. Teoreticky by ale mělo stačit zapojit k tomu krystalu s vyšším Cl kondenzátor.

Nahlásit jako SPAM
IP: 83.240.110.–
Spát lze čtyři hodiny denně, spát déle je nemístný přepych.
Thomas Alva Edison
morganzd0
Newbie
15. 3. 2011   #3
-
0
-

To z_moravec : tak nemusis jich udat 1000, zbylo by ti jen 999 ;-)
No ne, diky, ale to uz muzu koupit na eBay "jen" 50ks. S tim kondikem se obavam ze to tak neni, nekde jsem cetl v diskusi...

edit: tak jsem ted narazil na jinou diskusi, kde presne resi muj problem (nepresnost RTC kvuli krystalu s jinou kapacitanci) a jdou na to prave pres kondenzator, jak psal z_moravec. Takze to prubnu. Diky

Nahlásit jako SPAM
IP: 94.112.228.–
remmidemmi0
Věrný člen
16. 3. 2011   #4
-
0
-

V GEM elektronik prodejnách je mají za Kč 4.- Viz zde: http://www.gme.cz/cz/q-32-768khz-p131-036.html

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.80.23.–
remmidemmi0
Věrný člen
16. 3. 2011   #5
-
0
-

A\ propo, kdyz to chces presne, tak si tam dej lepsi oscilůator TCKO a delicku na kyzenych 32.768 kHz.

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.80.23.–
z_moravec
~ Redaktor
+3
Posthunter
16. 3. 2011   #6
-
0
-

To remmidemmi : On shání krystaly s CL 6 pF, tyto jsou klasické 12,5 pF

Nahlásit jako SPAM
IP: 83.240.110.–
Spát lze čtyři hodiny denně, spát déle je nemístný přepych.
Thomas Alva Edison
remmidemmi0
Věrný člen
16. 3. 2011   #7
-
0
-

to je fuk, courat mu to bude stejně i s C=6pF, ono to není jen o kapacitě krystalu. Ty krystaly jsou prťavé a teplotně závislé.
By ho musel dát do krabičky, vyhřívat tak na 50 stupňů a tu teplotu stabilizovat, ale ani to není nic moc, protože se mu krystal rozjede a oscilátor v Dallasu nejde doladit. Úplně nejlepší je tam dát externí dolaďovaný TCXO a na 32,768 kHz to podělit. V tom případě jde signál 32.768 na X1 a X2 je v luftě.

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.80.23.–
remmidemmi0
Věrný člen
16. 3. 2011   #8
-
0
-

ještě dodatek, ten DS1302 je mimochodem celkem pitomej obvod, protože z vnitřního oscilátoru pouští do RTC čítače 1 Hz a měří nejmenší úsek 1 sekundu (protože má vnitřní děličku 2^15 ), tak to mohli ty moulové mu udělat také vstup na 1Hz a pak by se tam dal pouštět alternativně místo krystalu signál z GPSky a bylo by to super přesný. U pouzdra SOIC16 maji hafo NC pinů a také nechápu proč mají dvoje Vcc, když bateriový backup lze sloučit s napájením.... Skoro mi to přijde jak obvod od Tesla státní podnik.

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.80.23.–
morganzd0
Newbie
16. 3. 2011   #9
-
0
-

To remmidemmi : Co si představit pod "...tak přesně..."? 30s za den se ti (Vám?) zdá dostačující? :-/

Nahlásit jako SPAM
IP: 94.112.228.–
remmidemmi0
Věrný člen
17. 3. 2011   #10
-
0
-

"presne" u mne znamena tak presne jak to lze jen udelat. Je to kompromis mezi cenou a vysledkem. Pokud mam jen Kc 4.- na krystal , pak se musim spokojit s presnosti 30 sec / den. Pokud pouziju prijimac GPS a MCU, tak mam garantovanou presnost Cesioveho normalu s tim, ze mam zpozdeni v RTC dane dobou prenosu signalu. Za tuhle presnost ale musim zaplatit naklady nekolik tisic Kc. O neco levnejsi a o malo horsi presnost dosahnu s TCXO. Jeste levnejsi bude doladovaci kapacitni trimr u toho prtaveho krystalku. Tam treba dosahnes presnosti 10 sec / den. Bude zalezet na kvalite toho trimru, stabilite oscilatoruv Dallasu, kvalite a stabilite napajeni, stabilite teploty v okoli krystalu a trimru.

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.80.23.–
morganzd0
Newbie
17. 3. 2011   #11
-
0
-

To remmidemmi : :) Beru to jako ponauceni - kdo se moc pta, moc se dozvi. Z puvodniho jednoducheho dotazu se vyklube prednaska o pouzitelnych technologiich a v podtextu si muzu odvodit ze dallas 1302 je prakticky to nejhorsi co lze najit. :)
Mam doma X ruznych neznackovych lacinych hodin a hodinek rizenych krystalem (nepocitam DCF hodiny) a zadne se nespletou vic jak 2s za mesic. Nechce se mi verit, ze by vsecky ty smejdy z lidlu nebo ikee mely termoregulaci na krystalu apod. :)
No nic ve zlym, chapu ze vis o cem mluvis a mas i pravdu, ale ja si ted proste sezenu krystal doporucovanej vyrobcem 1302, zapojim ho tak jak je v datasheetu a uvidim. Mozna pridam i ten kapacitni trimr kdyz bude potreba. V jinych diskusich jsem cetl ze se s 1302 te presnosti v radech jednotek sekund za mesic takto dosahnout da, je to vyzkouseny.
Cus a dik

Nahlásit jako SPAM
IP: 94.112.228.–
remmidemmi0
Věrný člen
18. 3. 2011   #12
-
0
-

Hele Morgane, a jak tu odchylku budeš měřit?

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.80.23.–
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 3 hosté

Podobná vlákna

DS1302 — založil Jarin

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý