Pravděpodobnost – Matematika – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Pravděpodobnost – Matematika – Fórum – Programujte.comPravděpodobnost – Matematika – Fórum – Programujte.com

 

Jana
~ Anonymní uživatel
29 příspěvků
6. 9. 2018   #1
-
0
-

Potřebovala bych pomoct s následujícím příkladem, za každou radu budu ráda :) Hmotnost výrobku je náhodná veličina X s normálním rozložením s EX= 20 kg, var (X)= 0,16. Jaká je pravděpodobnost, že hmotnost výrobku překročí 20,5 kg ?

Nahlásit jako SPAM
IP: 188.134.207.–
peter
~ Anonymní uživatel
3985 příspěvků
7. 9. 2018   #2
-
0
-

google = normální rozložení priklady ?
goog = pravděpodobnost a statistika řešené příklady
http://homen.vsb.cz/…05/prav5.htm
forum.matematika.cz ?

krivka = normální rozložení
https://cs.wikipedia.org/…%9Blen%C3%AD

EX = 20 kg
Na wiki je to asi bod X uprostred krivky.

var (X) = 0,16
Tohle mi nedava smysl. Ledaze by to byl nejaky pomer ku 1, jakoze 16%. Nevim, jake cisla se u te krivky sleduji. Smerodatna odchylka?

Jaká je pravděpodobnost, že hmotnost výrobku překročí 20,5 kg ?
Podle toho vsb.cz by to bylo
NORMDIST(20,5;0;neco;neco)
A to by mel vypocitat nejaky program. Vic se mi googlovat nechce dalsi priklady :)

OT: Ja to rikam porad, ze by se v matice mel udelat konecne poradek. Mame latinku a oni jsou lini napsat jmeno funkce aspon 3-4 pismeny, pouzit pismena a cislice. Misto toho tam pletou cinske znaky (rectinu) a jakesi nesrozumitelne alchymisticke znacky (symboly pro integraly a pod) :) A to nemluvim o nazvech (integral, smerodatna odchylka, median... normalni clovek nema zdani, co si pod tim predstavit a jak to pocitat). Az se nauci vyjadrovat jako lidi, tak stoupne pocet jedincu, kteri matice porozumi.

Nahlásit jako SPAM
IP: 2001:718:2601:258:4dbc:3838:5a25:f2e0...–
MilanL+1
Grafoman
7. 9. 2018   #3
-
0
-

#2 pete

Vše je krásně vysvětleno v tom prvním odkazu od Petra jsem to pochopil i já co jsem se to ve škole neučil.

myslím že EX má být E(X)  - střední hodnota

var X bude nejspíš směrodatná odchylka

jestli můžete používat programy je v excelu funkce NORMDIST stačí doplnit údaje a správně nastavit zbytek vzorečku pro > než

případně posunout na normované normálové rozložení a použít tabulky podle vzorečků P(X>20,5) viz počítané příklady, vyšlo mi to skoro stejně jako v excelu , měl jsem tam chybu 0,00001 způsobenou tím, že vypočítané Φ nebylo v tabulce a musel jsem to vzít ze sousedních hodnot.

Nahlásit jako SPAM
IP: 91.139.9.–
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 6 hostů

Podobná vlákna

Pravděpodobnost — založil ciscoo

Pravdepodobnost — založil ukulele

Pravděpodobnost — založil janysek_

Pravdepodobnost — založil ukulele

Pravdepodobnost — založil Nik

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý