Lazarus - Programy – Pascal – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Lazarus - Programy – Pascal – Fórum – Programujte.comLazarus - Programy – Pascal – Fórum – Programujte.com

 

doma22
~ Anonymní uživatel
94 příspěvků
10. 2. 2021   #1
-
0
-

Môže mi niekto vysvetliť základný rozdiel medzi Aplikáciou, Programom, Jednoduchý program ( Simple Program ), Konzolová aplikácia a okamžitým FPC ( InstantFPC program ). Rozdiel medzi týmito vecmi a knižnicou je mi jasný. Pýtam sa na to preto, že ak programujete iba v čistom paskale, toto riešiť nemusíte, proste tam si na začiatku nič nevyberáte, avšak už v Lazaruse pri otvorení nového projektu si už musíte vybrať, okrem toho niektoré veci sú aj pri Cčku, takže by som povedal, že to nie je iba záležitosť Lazarusu.

Nahlásit jako SPAM
IP: 178.143.117.–
gna
~ Anonymní uživatel
1849 příspěvků
12. 2. 2021   #2
-
0
-

Prostě abys to nemusel všechno vytvářet a nastavovat sám, tak ti to vývojové prostředí umožňuje si vybrat a automaticky ti připraví projekt. Používej to, co dělá to, co chceš a víc tím se tím zatím nezabývej.

Nahlásit jako SPAM
IP: 213.211.51.–
doma22
~ Anonymní uživatel
94 příspěvků
12. 2. 2021   #3
-
0
-

#2 gna
Veď to aj chcem, používať to, čo je môj cieľ, ale ako si mám vybrať správnu možnosť, ak neviem aké sú to možnosti, ja nechcem žiadne detajlné vysvetlenie, ide mi o to, aby som vedel, keď napríklad mám rád orechovník, že to je práve tá možnosť, čo mi ten orechovník poskytne, preto sa pýtam na tie pojmy

Nahlásit jako SPAM
IP: 178.143.117.–
gna
~ Anonymní uživatel
1849 příspěvků
13. 2. 2021   #4
-
0
-

Application je GUI aplikace s formulářem; Simple program jsou věci, co jsi dělal doteď. Co víc potřebuješ?

U každé položky je popis a můžeš si ty projekty vytvořit a podívat se, co to udělá a vybrat si svůj ořechovník ;-)

Nahlásit jako SPAM
IP: 213.211.51.–
doma22
~ Anonymní uživatel
94 příspěvků
14. 2. 2021   #5
-
0
-

#4 gna
HMMMM budem odpovedať Vašim štýlom, no je pekné, že viete čo je GUI aplikácia, ale ja keďže s it nemám nič, tak viem veľké h.... , čo je GUI aplikácia, ale dobre diky za vysvetlenie a pomoc.

Nahlásit jako SPAM
IP: 178.143.117.–
15. 2. 2021   #6
-
0
-

GUI = Graphical User interface, aplikace má tedy grafické rozhraní. Dalo by se řící klikací vokno. Naproti tomu konzolová aplikace vypadá jako za éry DOSu. Ještě existuje Služba Windows (Windows Service) - pracuje na pozadí a nemá žádné uživatelské rozhraní.

hu

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.178.67.–
Mircosoft+1
Věrný člen
15. 2. 2021   #7
-
0
-

Rozdíl mezi GUI a konzolí je v úplně jiném principu funkce. Konzolový program spustíš a jede stylem "začátek - práce - konec". GUI program je řízený událostmi, tj. je to hromada obslužných procedur navěšených na tlačítka formuláře, které se vyvolají až podle toho, na co uživatel klikne (zjednodušeně řečeno), a ne hned při spuštění programu. Nevím přesně, kdy se tomu má říkat program a kdy aplikace.

Nahlásit jako SPAM
IP: 213.192.56.–
Chceš-li lepší odpověď, polož lepší otázku.
Moje stránka.
doma22
~ Anonymní uživatel
94 příspěvků
16. 2. 2021   #8
-
0
-

#6 hlucheucho
No tomu sa hovorí koštruktívny dialóg a som rád, že sme sa k nemu zase vrátili ako na začiatku. Takže diky za vysvetlenie. Presne o toto mi išlo. Žiadne detajly, iba zhruba vysvetlenie pojmov, ktoré by pochopil i človek, čo do teraz bol iba bežný užívateľ, ktorý si inštaluje hry, op, či aplikácie, ale neprogramuje. Takže chápem už, čo je zhruba program, čo je zhruba aplikácia a čo je konzolová aplikácia. Bol by som rád ak by ste mi presne takto jednoducho iba zhruba povedali, čo si mám cca predstaviť pod pojmom symple program a instantFPC program. Len pre úplnosť, knižnicu chápem ako súbor funkcii a procedúr, ktoré môže využívať iný program, aby tieto funkcie a procedúry nezaberali zbytočné miesto v programe, keďže funkcie a procedúry môžem aktivovať aj odkazom?

Nahlásit jako SPAM
IP: 178.143.117.–
doma22
~ Anonymní uživatel
94 příspěvků
16. 2. 2021   #9
-
0
-

#7 Mircosoft
No tomu sa hovorí koštruktívny dialóg a som rád, že sme sa k nemu zase vrátili ako na začiatku. Takže diky za vysvetlenie. Presne o toto mi išlo. Žiadne detajly, iba zhruba vysvetlenie pojmov, ktoré by pochopil i človek, čo do teraz bol iba bežný užívateľ, ktorý si inštaluje hry, op, či aplikácie, ale neprogramuje. Takže chápem už, čo je zhruba program, čo je zhruba aplikácia a čo je konzolová aplikácia. Bol by som rád ak by ste mi presne takto jednoducho iba zhruba povedali, čo si mám cca predstaviť pod pojmom symple program a instantFPC program. Len pre úplnosť, knižnicu chápem ako súbor funkcii a procedúr, ktoré môže využívať iný program, aby tieto funkcie a procedúry nezaberali zbytočné miesto v programe, keďže funkcie a procedúry môžem aktivovať aj odkazom?

Nahlásit jako SPAM
IP: 178.143.117.–
Mircosoft+1
Věrný člen
17. 2. 2021   #10
-
0
-

Co je simple a instant program nevím.

Knihoven je víc typů. Statické (v pascalu se jim říká jednotky - units) využívá překladač a funkce z nich vkládá do programů, které překládá. Z pohledu programátora stačí napsat Uses něco a všechny funkce z jednotky jsou dostupné úplně stejně, jako kdyby byly definované přímo v tom programu. Stejnou jednotku může využívat víc programů, po zkompilování bude mít každý z nich všechny použité funkce zkopírované přímo v sobě a žádný externí soubor nepotřebuje (na jednu stranu výhoda v soběstačnosti, na druhou zbytečná duplikace dat).

Dynamické knihovny se kompilují zvlášť, vznikne tím samostatný soubor s koncovkou DLL. Z pohledu programátora je potřeba ve zdrojáku vypsat hlavičku každé funkce, která se má z knihovny použít (jméno a parametry), a u ní slovo External a jméno toho DLL souboru. Potom už jdou volat stejně jako kdyby byly definované přímo v tom programu, i když ve skutečnosti zůstávají venku ve svém DLL. Stejnou dynamickou knihovnu může používat víc programů (na jednu stranu výhoda v šetření místem, na druhou problémy s existencí a verzemi knihoven).

Nahlásit jako SPAM
IP: 213.192.56.–
Chceš-li lepší odpověď, polož lepší otázku.
Moje stránka.
doma22
~ Anonymní uživatel
94 příspěvků
18. 2. 2021   #11
-
0
-

#10 Mircosoft
Ok diky za dovysvetlenie. Takže tým vysvetlením som už pre mňa uzavrel tému. Tie dve veci asi budú špecifikum Lazarusa

Nahlásit jako SPAM
IP: 178.143.117.–
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 1 host

Podobná vlákna

Programy v C++ — založil Kajik

Programy — založil Tomáš

Lazarus — založil Rampa

Lazarus — založil ProgDan

Lazarus help — založil kardon

Moderátoři diskuze

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý