A je to tady. Začíná přituhovat. Cena plynu ani elektřiny neklesá. NordStream 1 a 2 sou mrtvý a česká republika se potápí. Co teď ? A co potom ? Máte někdo nápad, jak si něčim přitopit ?
Fórum › Offtopic
Cena elektřiny :)
Česká republika se nepotápí, to jen tak na okraj. A základní poučka vždy byla: nejlepší topení je zateplení. Kdo má zatepleno, tak teď topit ještě nemusí (bez topení máme aktuálně doma kolem 21°). A kdo má dobře zatepleno, tak nebude muset topit ještě dlouho. Máš zatepleno? Ne? Tak nakup termoprádlo :)
- Jj, zatepleni sama sebe funguje. Si predstav, ze nekteri na podzim a v zime chodi doma ve spodnim pradle. v Zime, v mrazech. To nepochopis. Ti musi protopit... A pritom chodit ve svetru neni tak omezujici,
- pak tu mas zatepleni baraku z venku? Nekdo pouzival polystyren.
- pak tu mas nakladani s teplem uvnitr. Vytvoreni tepelnych komor. Spousta lidi nema prahy, nema dovrena okna, Ma stale otevrene dvere, idealne do pruvanu. Ma sice dvojite dvere u vchodu, ale jedny jsou trvale otevrene. Ma treba ve velke budove dvere uprostred, ale jsou otevrene. Resp, u nas je casty pripad, ze uklizecky namoci rano podlahu, otevrou okna a takhle je to treba az ho 8 vecer. Je to siroka budova s dlouhou lomenou chodbou, nekolik pater, cele je to propojene. Jen v jednom kridle jsou prekazkove dvere, ale jinak nic. Cili, kdyz nechas vsechno propojene, tak se vsude snazi teplotu dorovnat. A kdyz nechas otevrene okno na ventilacku nebo dlouho dokoran, ochladis stenu. V kanclu nam trva asi 6h nez se ohrejou steny po vikendu a konecne je citit teplicko.
- pak tu mas vetrani. Spravne se vetra tak, ze v mistnosti otevres okno dokoran, nechas to, podle uvazeni, tak 1-5 minut. Zavres, hotovo. Vymeni se vzduch. steny se tolik neochladi jako u ventilacky a delsim case. Vetrani na ventilacku se pouziva v lete, kdyz nefouka, jinak hrozi, ze vznikne nekde pruvan a trisknou dvere.
Cili, mozna by bylo dobre, nejdriv si nastudovat, jak takovy barak ma fungovat ohledne tepla a dodrzovat predpoklady stavebnich architektu a nikoliv se ridit spatnymi navyky odkoukanymi od jinych.
A zajimavy byl dokument Bear Gryls na prima zoom, preziti v divocine. Delal iglu a udelal v nem jamu, resp vyvysenou postel. Vysvetlil to tak, ze studeny vzduch tece dolu, takze, oni budou spat v teple. Coz odpovida na otazku, proc mame postele vys nad zemi. Abychom nedychali prach a nemrzli. A tez dulezitost prahu.
Treba, spousta lidi ma otevreny zachod. Koupelnu tez, ale tam nekdy musis vetrat paru. Komoru s lednickou. Dvere do chodby z kuchyne, obyvaku. Dvere mezi kuchyni a obyvakem... Vsude pak mas stejne chladno jako u nejslabsiho clanku celeho toho otevreneho komplexu, cili, jako u vchodovych dverich (kdyz bys nezatopil). Proste se musis zacit chovat tak, abys teplo shromazdoval.
Muzes usporit az 95% energie vydavane na teplo. A mit v baraku utulne, ikdyz je venku -20.
Proto je tak snadne kseftovat s teplem. Cokoliv ti tam firma prida, do omezi prunik chladu, tak dramaticky snizi naklady. Ale totez, lepe, muzes delat sam zadarmo :)
Kuprikladu dneska se schodiste dela uzavrene, se zaviracimi dvermi dole a na kazdem patre. Uz jen to omezi hodne chlad.
od podzimu roku 2016 intenzivne zatepluji. Ve starém domě jsem vyměnil vstpní dveře a všechna okna. Nová okna mají trojsklo. V jedné místnosti v podkroví o objemu 36 metrů kubických jsem zrušil topení, které mělo přívod přes půdu. Na co topit na půdě? Místo toho jsem podkrovní místnost izoloval 8 cm tlustým polystyrenem, na kterém je dřevěné obložení. Izolovány jsou stěny a strop. V té místnosti topím elektrikou, takovou odporovou foukací kostkou. Má příkon 1000 Watt, je napojená přes termostat . V místnosti mám stabilní teplotu 20°C. Při venkovní teplotě v noci -2°C a přes den v poledne +3°C, běží odporová kostka za 24 hodin jen 30-40 minut. Tedy spotřeba necelou 0.5 až 0.7 kWh za den.
To jen příklad. Nejdůležitější je dát si do pořádku okna, dveře, zateplit stěny, stropy, aby teplo neutíkalo.
#5 remmidemmi
když si tam pečlivě utěsnil dům tak co se stane když si někdo u vás doma prdne ? :) ... chápeš jo ? tak to pak jako ten metan taky nějak sbíráte ? ... hm teď mě napadá ... ženský prděj víc než chlapy co ? :) :) :) :)
#6 JerryM
Jako humor dobrý, ale v případě zateplení/utěsnění není tvůj nepřítel metan, ale vlhkost.
Když si představíš, že žiješ v kostce z polystyrenu (žádná zeď, jen polystyren, žádná okna), tak jak to bude vypadat? Jenom svojí přítomností ohřeješ vzduch, že ti tam za chvíli bude vedro (samozřejmě záleží, jak velký to bude prostor). Kdyby ti nedošel kyslík, tak tam bude za chvíli i strašně velká vlhkost.
Bez zdí (ve smyslu cihla) není tepelná kapacita, tj. rychle ohřeješ vzduch, ale ten taky rychle vychladne. Bez větrání se nezbavíš vlhkosti. A jak říká poučka: vlhkost se sráží na nejstudenějším místě. Kdo nemá zatepleno, tak ten má plíseň na zdech (zejména v rozích a za nábytkem, kde to nevětrá). Kdo má, tak mu "teče voda" z oken. A pak jsou tu ty slavné tepelné mosty. Každý o nich mluví, ale pak nechá obložit barák jen do úrovni sklepa, protože teplo se přeci šíří ve zdi jen kolmo, ne? :o)
Prostě dalším krokem v nízkoenergetickém bydlení je řízení větrání s rekuperací. Zbavit se vlhkosti, CO2 a metanu :) a zachovat co nejvíc tepla.
to je moc hezké, ale to bych pak potřeboval 25 mega na uplně novej domeček a dalších 100K každej rok na opravy toho co se posere .... a nejčastějc se posere elektronika a mechanický věci ... třeba drahej scroll kompresor ... až doteď mě vytápění stálo cca 35K ročně plynem a nic víc. ten muj plynovej kotel je litinovej nemá skoro žádný pohyblivý součástky a skoro žádnou elektroniku ... takže se ani nemuže nic posrat a na litinový těleso výrobce udává životnost 100 let ... no a teď si musim pořídit tepelný čerpadlo za 350 litrů co vydrží max. 10 let a pak de do šrotu a budu muset zateplit za 600K ... na elektroniku je záruka jen 2 roky a frekvenční měnič nevydrží dýl jak 8-10 let ale spíš se posere dřív ... jo .. to aby byl člověk miliardář .... navrhuju vrátit se k ruskýmu plynu a ten ten připosranej greenday odložit až budu minimálně 3 dny po smrti :) :) :) :) :)
S tim polystyrenem a vlhkost, na tom neco je..I lednicka je vylozena polystyrenem a ma odsavani vlhkosti. Ale, ja myslim, ze narazove vetrani, treba 30-60s jednou za cas by mohlo stacit.
Tepelne cerpadlo je fajn vec, premistuje teplo z nemrznouci hloubky k tobe do domu.
Ale, ono by mozna stacilo mit tu cast, ktera ridi vetrani. Jakoze, kdyz vetras, tak ti jde o vymenu vzduchu. To je ok. Ale, jde to i tak, ze vzduch proudici ven ohriva nejake teleso, ktere predava teplo vzduchu proudicimu dovnitr jinou trubkou. Takze, treba misto -10 se ti do domu dostava vzduch predehraty na 5 stupnu a ten tolik neochladi interier.
Take muzes topit kompostem. To bylo nekde v telce, ze tim vytapel sklenik. Mel hromadu kompostu (2m vyska, 5m sirka), ktery ma obvykle teplotu kolem 60 stupnu a propojil to medenou izolovanou trubkou do skleniku. Blbe je, ze sklenik mel houby izolovany a tak 1 vrstva skla to moc neudrzela. Ale, prej mu to dobre sklenik vytapelo. No, mohl tam mit saunu :)
Take existuje system pece, ktera ma sklony vybuchovat, kdyz to spatne ridis. Klasickou pec mas 1 vrstvu, treba trubku. Ale je mozne dat treba 3 vrstvy (s trubky do sebe) a funguje to podobne jako u te klimatizace s predehrivanim vzduchu. Prohanis teplo postupne z vrstvy na vrstvu. Plus je, ze ti teplo uvnitr pece dramaticky vzroste. Minus, kdyz to neregulujes spravne, tak tlak a teplo ti ceky kotel muzou roztrhat vybuchem na kusy :) Podobny system by slo mozna pouzit na predehrivani vzduchu. Nebo, pro klimatizace.
Nebo, je to pomerne zname, ze, kdyz mas pruvan, tak se dvere zaviraji pomalu a az nakonec trisknou. To je tim, ze vzduch zvysuje proudeni, cim uzsim musi jit otvorem, kdyz jde ze sirsiho. Pouziva se to v indii ke chlazeni obydli. Urizne se PET flaska a ta je jako trychtyr. Z siroke casti proudi vzduch na uzsi a pritom se vzduch ochlazuje. Do te siroke casti by slo dat neco jako obraceny chladic. Vetsi rozpaleny objem rozehreje vice vzduchu. Neco takoveho.
https://pctuning.cz/…astni-vodnik
Nebo tycova varianta by mohla byl lepsi. Snadneji projde vice vzduchu.
https://res.cloudinary.com/…/F6744838-01?…
nárazový větrání ??????? to jako že se vycucne uplně všechen ohřátej vzduch ze všech místností ? a napumpuje se novej ? no to asi vyjde hodně draho co ?
ano tak jako malej sem jezdil k babičce na statek a tam když byla někomu zima tak se moch schovat do hnoje a pak mu bylo teplo .. to je fakt, ale má to háček ten hnuj neni teplej pořád, jenom když ho kráva vysere :) :) :) :) takže to je pak už lepší schovat se krávě do řiti protože tam je teplo pořád .. teda když má krává co žrát protože chcíplá kráva je taky studená ... chápete to jo ?
tak sem slyšel že asi 1km pod zemí už je tálá teplota +30 stupňů takže si asi na zimu budu muset vykopat hodně hlubokou díru
Kabely se zakopavaji do nemrznouci hloubky, to je kolem 2 metru, ne? Takze, v podstate ti staci jit na 3-5. Ty nepotrebujes extremni teploty. Jen tolik, aby to dokazalo ohrat vzduch pod nulou rekneme o 5-10 stupnu. Dalsich 10 ziskas ohrevem pri vypousteni tepla zevnitr. A zbytek treba pres cerny panel na strese (ktery dodava tak 50 stupnu)
Kompost. V kompostu, asi 50 cm pod povrchem probiha hnilobny proces (pokud ho nezastavis vapnem nebo jinym svinstvem). Ten probiha pri teplotech 50 stupnu, kterou generuji ruzni zivocichove a bakterie.. A probiha tam celou zimu! Jo, jeste doporucoval, castecne to prikryt, od stredy nahoru (cili, z hora nejaky igelit) Ale, zas to nemuzes uplne, kompost potrebuje dychat.
Zkus si nechat v kosi, tak 10 cm silnou vrstvicku bioodpadu 7-14 dni a trochu to prikryt, aby to lepe drzelo teplo. Budes mozna nemile prekvapen, kdyz na kos sahnes a bude rozpaleny.
Nárazový větrání. Vis, zalezi na tom, jak moc jsi daval pozor v hodinach fyziky na ZS. U domu se jedna o vzduchove kapsy, komory, ktere drzi vlastni teplotu. Jako treba cihla slozena z vrstev. Nebo dvojite okno. Takova cihla, kdyz se rozehreje, vzduchove kapsy v ni, tak drzi teplotu uvnitr.
Ted, co se stane pri narazovem vetrani? Otevres dokoran okno. Vzduch mrknutim okna se vyvali ven. Studeny dovnitr. Co se stane, kdyz to okno zavres? Rozehrata cihla ohreje vzduch uvnitr.
Pruvanove vetrani, ventilacka. To mas trvale otevrenou malou skviru. Dneska uz delaji na 1-2 prsty, drive 10 cm. Cim mensi mas otvor, tim rychleji jim proudi vzduch, pruvan, a tim vice se pri pruchodu ochlazuje.Takze se zatazenymi zaluziemi a 1-2 cm skvirou muzes snadno docilit v baraku nizkou teplotu i pri 40 ve stinu.
Navic, trvale otevrene okno a chladny vzduch, trvale ochlazuji vnitrek, steny, cihly. Cili, docilis presne opacneho efektu jako v zime. V zime mas teplou stranu cihly uvnitr, v lete venku.
Nevim, zda si uplne rozumime, s tou fyzikou, ale, snad neco najdes googlem.
https://cs.wikipedia.org/…9estup_tepla
Je o tom cela veda, ktera zkouma ruzne materialy. Jiste znas polystyren, ktery ma mnoho vzduchovych bublinek a sam je pomerne slusny izolant tepla.
Pruvanove vetrani, ventilacka.
Takhle, co se stane v zime, kdyz to mas na ventilacku treba 30 minut? Ty 30 minut chladis steny, ktere pak budes muset rozehrat topenim. Cili, po 30 min. zacnes vnimat chlad a zaviras ventilacku. Ok. Ale, ochladil jsi stenu treba o 10 stupnu. Budes mit vzduch o 10 stupnu chladnejsi jeste dalsi hodinu.
Kdyz to otevres narazove, vnimas teplotu o 15 stupnu chladnejsi. Ale, po 1-5 minutach okno zaviras, steny jsou rozehrate a do 10 minut se ti vzduch ohreje zhruba na puvodni teplotu. A dalsi hodinu budes prihrivat asi jen o 5 stupnu.
Asi si nerozumime. Nevadi. Fyziku jsem nesnasel, pac to neumeli spravne popsat a musel jsem si najit vlastni cestu :) Delej si to jak chces.
Vis, treba kolegyne, ktera ma phd titul z fyziky (ja jsem ajtak), tak ta ma otevrenou ventilacku v zime A v podstate uplne zatahuje topeni, kdyz jede na vikend pryc. Nebo jde do prace. A mam pocit, ze rikala, ze, kdyz odchazi do prace, ze nechava ventilacku, aby se ji to vyvetralo.
Negativum je, ze celou dobu sousedi poslouchaji kraval jezdicich aut z ulice. Ze ochladi cihly v celem jejim pokoji a sousedi musi vytapet o to vic. A riskuje, ze ji popraskaji trubky topeni, radiator, ktere jsou plne vody. a ta nesnasi mraz. A take, litinovy radiator nesnasi prudke vykyvy teplot. Litina se pouziva take na poklopy kanalu. Kdyz s ni trisknes, praskne. Ale, do radiatoru netriskas. Ale, ma tu druhou vlastnost, ze nesnasi rozdily teplot (neco, jako, kdyz ochladis zelezo na tekutym dusikem, take se stava krehkym).
Cili, dum by mel temperovat, nemel by uplne netopit, v zime. Energie tolik nestoji, abys chtel riskovat popraskane trubky a promaceny barak, koberec, skody treba za 50.000. Nebo si priplatis na 14 dni, co jsi na horach asi 500-1000 na topeni na 5-10 stupnu.
#8 JerryM
Děláš z toho slušnou bramboračku a házíš hausnumera, jak v diskuzi na stránkách SPD.
Když máš plynový kotel, tak co tě nutí ho měnit, když funguje a vyhovuje ti?
Když evidentně nemáš zatepleno, tak proč chceš přejít na tepelné čerpadlo, které je pro nezateplený objekt ekonomická sebevražda (pojedeš v režimu elektrokotle).
My barák máme na hypotéku. Od první minuty, co ho vlastníme, tak se snažím vylepšit zateplení. A bez dotací. Píšeš 600tisíc. Ano, je to možné. Ale nikde není napsáno, že je to jednorázová položka, navíc teď ty dotační peníze leží vyloženě na chodníku.
Zateplení střechy/půdy? Foukaná izolace pokud to jde. Vedle IP Polná to dělají i menší firmy za levněji (třeba Machstav). Cena? Podle velikosti, tak třeba 30tisíc. A efekt samozřejmě v zimě i v létě.
Co dál? Ostění oken. To je vyloženě za pár korun, když si s tím vyhraješ a efekt je maximální (tam je největší ztráta na velikost plochy). Chce to samozřejmě okna, co když je zavřeš, tak alespoň trochu těsní :).
Máš sklep? Tak strop ve sklepě. To můžeš dělat po večerech sám. Což můžeš i fasádu po kouskách, ale třeba se bojiš, že to bude ošklivé.
A jen tak mimochodem Green Day je kapela. Asi si myslel Green Deal. Většinou na to nadávájí lidi, co ani neví, o co jde, ale někdo jim řekl, že je to špatně a budou mít něco dražšího. Agrese těch stepních barbarů, co nám prodávali plyn, ukazuje, že snížení závislosti na dovozu těchto surovin, je dobře. FVE na každou střechu! Škoda, že nemáme lepší možnosti skladování elektriky. Baterky moc nepokročily. A Dlouhé stráně taky nejdou kopírovat na každý kopec. Jenže před X lety taky každý hejhula říkal, jak je zákaz žárovek v EU špatně.
Máš barák, tak se musíš starat. Být baračníkem sebou nese i náklady. Kdo zateploval před 10 lety, byl podivín. Kdo teď nezatepluje (a může), tak je ..... doplň si sám :).
A ještě k tomu větrání. Vzduch má samozřejmě menší tepelnou kapacitu než cihla/zeď. Intenzivní větrání (ve smyslu průvanu) je tak samozřejmě mnohem lepší. Rychle se zbavíš nežádoucího a dostaneš nový vzduch. Sice studený, ale zdi zůstanou na stejné teplotě. Otevřená ventilace delší dobu znamená, že v místě ochlazuješ zeď, takže pak se spotřebuje více energie na její opětovný ohřev na pokojovou teplotu. Navíc je tu zase ta vlhkost, protože to bude nejstudenější místo, takže .... atd.
z vaší argumentace ohledně topení a zateplování sem dostal depku :( teď nevim ci mám dělat :(
... no vzal sem lopatu a šel vyhrabat tu kupičku hnoje co mám z léta na zahradě .. a .. uprostřed nebylo +50°C, bylo tam jen +9°C. :( a venkovní teplota je tady u nás +6°C.
eště to promyslim ... asi pořídim kondenzační plynovej kotel ... ten postranej GreenDeal mě fakt sere :(
když sem bral plyn od stepních barbarů měl sem jistotu, že je levnej a že v zimě nezmrznu ... teď sem v prdeli ...
Ty si pletes stale kupicku hnoje s kompostem :) Hnuj se da koupit i v pytlich. Kdyby pytle kompostovali, tak vyleti cela prodejna do povetri. Ale, to muze i tak, dojdi tam s cigaretou :) S tim kompostem v kybliku, to jsem zazil na vlastni kuzi, na kolejich. Jsme meli malo odpadku, tak jsme vynaseli jednou za 14 dni. A ja konzumoval dost jablicka. Spolubydlici mi jednou oznamil, ze ten kos vynesl driv, ze byl cely rozzhaveny. Ale nenasel tam nic zapaleneho. Takze to typoval na kompostovaci proces. A od te doby jsme ho brali pravidelne jednou za tyden.
Jj, na tu aferku s obyc zarovkami si take vzpominam. Jako, ledky maji urcite nevyhody, musi tam byt ta pridavna elektronika na prevod napeti. Ale, jinak, maji same vyhody. Treba, ze neprodukuji teplo. Kdyz zapomenes zhasnou, nehrozi, ze pres noc vyhoris. Ale, samozrejme, kazde el. zarizeni doporucuji vytahovat ze zasuvky a vypinat, kdyz ho nemas pod kontrolou. Treba se snazim zoufale presvedcovat lidi, ze konvicka v zasuvce je pozar, jak vysity. Spousta z nich ma laxni pristup a nebezpeci si neuvedomuji.
ok...kompost... takže bych každý rok potřeboval kupičku kompostu o rozměrech asi tak 10 x 10 x 10 metrů. Abych si vytopil domeček. To je bomba .. to budu jak veverka... celej rok budu sbírat trávu a dávat ji na kupičku abych přežil zimu :) Kolik tepla a plynu asi tak vyprodukuje 1000 metrů krychlových biohmoty ? 50 megavat ročně ? víc ?
#16 JerryM
Opět moc nechápu to spojení na Green Deal a kondenzační kotel.
Plynové kotle nikdo nezakazuje. Klidně napíšu zatím, protože co bude za 20 let, nikdo teď neví. Zatím jsme E=mc2 nedosáhli, takže nějaký prostor pro zlepšení tu je :)
Kondenzační kotel je na tom podobně jako tepelné čerpadlo. Špatně jsem někdy minule napsal, že to není vhodné do nezatepleného domu, protože jsem samozřejmě předpokládal (a nenapsal), že v domě je existující klasické radiátorové vytápění. Pokud by bylo v domě podlahové vytápění, tj. nahnalo by se to topnou plochou, tak je možné použít obé.
S klasický radiátorem pouze po zateplení.
Problém obou technologií je v tom, že nejlepší výsledky mají (mimo jiné) při teplotě výstupu nějakých 40°C. Topit na víc u kondenzačního kotle znamená, že ho člověk provozuje vlastně v režimu obyčejného plynového kotle.
Ovšem provozovat obyčejný plynový kotel v režimu obyčejného plynové kotle není žádný hřích, protože ta účinnost není zase tak malá (přes 80%). Když pak člověk hledá možnosti další úspory, tak kondenzační kotel je samozřejmě další krok (a zůstat u plynu).
No a ještě poznámka. Cena plynu od stepních barbarů stoupala dávno před válkou. Proto zhebla Bohemia Energy (a další). V tuto chvíli je cena nižší než před válkou a samozřejmě výhledově půjde dolů, protože se celá Evropa rozhodla udělat správný krok a nebýt závislá na jednom pomateném dodaveteli. Zhruba od léta k nám v podstatě žádný ruský plyn neproudí a přitom nemrzneme, průmysl funguje. Ve výsledku se dostane na nějakou nižší úroveň než je teď, ale o něco více než když nám ten vrahou prodával klidně i "pod cenou", protože zabezepčení dodávek něco stojí (jako mít doma zálohované připojení k internetu, člověk musí platit obě, ale jenom jedno využije).
Velice dobré informace o tomto najde člověk třeba na twitterové účtu pana Bartušky. Kde je mimo jiné zásadní informace o tom, že i následující zima už bude zvládnutelná (ve smyslu dostatku plynu na pokrytí spotřeby).
Takže znovu. Nech si plynový kotel, zkus nějakou dotaci ze Zelené úsporám a začni zateplovat.
#19 JerryM
Ono, Mozna by slo pouzit seno. Stava se, ze posbiraji biohmotu, svazou ji na ty velke kupky a ono jim to zplesnivy. Takze to jako krmivo pro dobytek neni pouzitelne. Ale pro kompost asi jo. Nerikal jsem, ze to nic nestoji :) Ale, pokud bys zvladl sikovne kompostovani, mohl bys mit teplo uplne zadarmo a navic urodnou pudu. Mozna by se dalo vyuzit nemrznouci hloubky a proste kompost zakopat. Mozna by slo vyuzit kremen pro akumulaci tepla, lavove kameny, akumulacni cihly. Pres den to nahrejes slunickem v necem jako sklenik a dalsich par hodin ti to prihriva dum. Nemusi to topit 50 stupnu, staci, kdyz to dokaze ohrivat barak. Zbytek dodas odjinud. Nevim, zda kremeny v kompostu by byl dobry napad nebo ne. On kompost spravne funguje pri teplotach od-do. A kremen by to mohl vysusovat.
No, proste to byl napad, jak levne ziskat teplo. Treba by to slo nejak vylepsit a stacil by ti maly komposter, jako ma ted kazdy na vesnici, 1x1x1 metr.
Proste je to jedna z moznosti.
Kompostér 1x1x1 metr mám, dávám do něj posekanou trávu celý léto, taky šlupky od vajíček a veškerej bioodpad z kuchyně, ale bohužel když je venku -10°C tak vevnitř kompostéru neni +50°C, měřil sem to a komposter byl totálně zamrzlej ... jo prostě by to asi chtělo ten vélkej kompostér 10x10x10 metrů co pojme 3000 tun bioodpadu ... takže když tam každej den nanesu 100Kg bioodpadu jako je třeba tráva, šlupky, piliny, zbytky jídla a podobně tak potrvá jenom 82 let než ho naplnim :) to je v pohodě ... to stihnu ...
Zks si najit dil receptare, kde o tom mluvili. Neco jako toto, co jsem nasel googlem https://www.ireceptar.cz/…0001105.html
ahááá už tomu začínám rozumět, takže vlastně budu musim si vykopat zemljanku 10x10x10 metrů a stěny zaizolovat 30cm pěnovým polystyrenem :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) jo ... tak na to budu potřebovat dotaci to je jasný
Dyt to delat nemusis. Jen ti to pisu jako moznost, jak ziskat teplo. Nekdo treba ma velky pozemek nebo pristup k biomaterialu, je zemedelec, treba. Ty nejses, smula, vydej se jinou cestou.
Ted to tu resi kolega s nejakym panem a tiskne mu materialy na tepelna cerpadla a fotovoltaiku. Grafy, jak moc mesicu se panely daji pouzivat a tak.
Najednou vsechny zacalo zajimat, jak setrit teplem :) Ale, driv to nikoho nebolelo, jak omezit spotrebu tepla a elektriny. Zda se, ze blokace ropy a plynu ma pozitivni ucinky na mysleni lidi a prestavaji byt tak rozmazleni a trochu vic zodpovedni k sobe nebo zivotnimu prostredi.
#7 liborb
mám tu na stole teploměr s vlhkoměrem. Od rána tu běží 2 počítače, jinak netopím. Topení tu není. Stabilně tu je 22°C a vlhkost 31% A to tu mám dost kytek, třeba pomerančovník a Jemenskou Adélu, které si žádá min. 18°C. Kytky zalévám, takže zvyšují vlhkost. V neděli tu bylo dokonce 45% vlhkost. Okno samozřejmě mám, v něm trojsklo. Stěny jsou dřevěné, celé patro je dřevěné. Když můžou mít ve Skandinávii a v Kanadě dřevěné domy, proč Češi staví betonové domy? Beton promrzá, známá věc... postavějí si betonové domy a hned je oblepují polystyrenem. To nemá hlavu ani patu. Přitom dřevěný dům vyjde levněji než betonový.
#28 remmidemmi
Protoze mame sousedy, kteri radi griluji u baraku nebo si hraji s ohnostrojem. Pripadne plyn, konvicka nebo jine zapalne zarizeni doma :) A nebo, cihla byla kdysi levna. Ono take mozna kvuli vychrici :)
Ja s tebou treba plne souhlasim. Klidne bych resil barak tak, ze prvni patro mam beton + cihla a druhe a vyssi ze dreva.
#29 hlucheucho
Adéla je toto: https://www.google.com/search?q=adenium+arabicum&client=firefox-b-d&tbm=isch&source=iu&ictx=1&vet=1&fir=onoXDp4UmKOywM%252CotU8L5eavtq2uM%252C%252Fm%252F03wfzkd%253B2fdLQFR2pzVg9M%252CbKMZAOr90nJMLM%252C_%253B1_LEPS1StbSKKM%252CvXnHpLepMLT8wM%252C_%253BKtU__212QF85AM%252ChH_h6zfb5Va2GM%252C_%253Bgx8pgQxsxhRh5M%252CPrLweT77mLZphM%252C_%253B8xyZS4--s3NXmM%252CWWBAFoO0nNgHGM%252C_%253BojV92j5FBYzlJM%252C5cewc9EBGKGdFM%252C_&usg=AI4_-kRozk74G2O3tppaiKmKrnp0q162fA&sa=X&ved=2ahUKEwiXsezKodT8AhWBl4sKHVfCD-EQ_B16BAhjEAE#imgrc=onoXDp4UmKOywM
#31 JerryM
moje babička nechala stavět v roce 1930 dům, který tvoří základ domu, v kterém dnes bydlím. To co tenkrát nechala zhotovit, dnes staví málokdo. Dům má sklep, dosti velký. Zdi jsou dvojité, 15cm cihla, pak 20cm mezera a zase 15 cm cihla. Celková tlouštka nosné zdi je 50cm. V místnostech téměř netopím. Bez topení je tam 18°C stabilně. Mám okna s trojsklem, žádný polystyrén. Topili jsme kdysi, v 70-tých letech, když v lednu bývalo -15°C , to bývaly také tzv. "uhelné prázdniny ve škole".
Předloni a vloni jsem pozoroval jak nedaleko staví dva "moderní" rodinné domky. Postup byl v obou případech stejný, stavbu realizovali metodou "žaves". Nejprve se shrnula hlína stranou. Pak se navezl štěrk. Na štěrk se nalil beton z auta. Tak to byla základová deska. Sklep žádný. Na základové desce postavili z ytongu zdi. Hned je oblepili 20cm polystyrenem. V přízemí mají dvougaráž. Ta je strašně důležitá. Sedlová střecha je otočená na jih. Projektant myslel kdoví čím, když to kreslil. V zimě v tom domě bude zima, v létě vedro, bude potřebovat klimatizaci.
Ono zalezi na okolnostech. Treba u domu ve svahu davaji ted sklepy na uroven vchodovych dveri, garaz, nejake dalsi mistnosti. Pak je nad tim obytne patro a v dalsim patre byvaji loznice.
Ale, jinak, co popisujes, je dost nepromyslene :) Bezne potrebujes v prizemi 2-3 mistnosti (sekacky, kytky, hnojiva, barvy, material pro dilnu, dilnu asi v garazi) jako skladovaci prostory a 1 jako sklep pro brambory, mozna kompoty a jine veci, co potrebuji tmu a chladno.
#34 JerryM
kdyby bylo venku -10°C, musel bych také přitopit. Ale taková zima, -10°C tu bývala naposledy v roce 1978 nebo 1979. Myslím, že za 10 let se už v zimě ve střední Evropě vůbec topit nebude, snad leda v horských oblastech. Místo topení v zimě se bude řešit chlazení v létě. Ale to už někteří řeší nyní.
Soused si nechal postavit v roce 2000 dům. Projektant, který projektoval myslel Bůh ví čím :), hlavou teda určitě ne. Dům není podsklepený, má sedlovou střechu z černých tašek natočenou na jih. Takže v létě na tu střechu kolmo páli Slunce. Výsledek, v celém podkroví mu leze teplota přes 40°C. To podkroví je taková pec. Tak musel instalovat dvě dodatečné klimatizační skříně, které běží od konce dubna do konce září. Má enormní náklady. Přitom, to vůbec není ekologické, protože ty klima skříně statečně vyfukují horký vzduch ven. A ta spotřeba energie ...
Přitom úplně stačilo natočit celý dům na pozemku o 90°, tak aby sedlová střecha směřovala na východ nebo západ. Nojo, ale to by musel někdo myslet, když to projektoval.
hm já mám v létě v podkroví i +50°C :) :) :) :) a klimatizaci neřešim protože tam nic neni na tý půdě ale musim vymyslet jak ten teplej vzduch z léta přesunout do zimy :) na to sem eště nepřišel ...
#39 hlucheucho
To mne tak napadá, jsem si vzpomenul, kdyby jste tak tušili a věděli jaké šílené projekty se v rámci globálního oteplování a úspor energie řeší v Bruselu , tak by vám vstávaly nebo vypadávaly vlasy hrůzou. Neviděl jsem, že by se v Česku o tom psalo, tedy například, protože při globálním oteplerní roztají ledovce a zvýší se hladiny moří a oceánů, dojde k zaplavení rozsáhlých pobřežních území. Zejména Holandsko, Belgie, Severozápadní pobřeží Německa, ale také východní Anglie. A tak jeden z šílených projektů je, že mezi Norskem a východní Anglií vzníkne přehradní hráz a další přehradní hráz vznikne napříč Lamanšským průlivem. Tyto dvě hráze uzavřou Severní moře a prý zabrání zvýšení hladiny Severního moře a tím zaplavení pobřežních území. Řeší se jak rychle evakuovat obyvatelstvo pobřežních oblastí v případě, kdyby se tyto hráze protrhly a přílivová vlna smetla pobřežní oblasti. Stavět by se mělo nejpozději v roce 2040, aby se vše stihlo včas. Ze Severního moře se tak stane jakýsi vnitrozemský, velký zasmrádající rybník, protože nebude moci proudit voda ze Severního moře do Atlantiku.
Jiný šílený nápad: Z Maroka a Alžíru povede do Evropy obrovská roura, kterou se bude fouksat vzduch. V létě z jihu na sever a bude se tak uměle oteplovat Evropa a v létě naopak ze severu na jih a bude se tak uměle ochlazovat severní Afrika. Turbíny má pohánět solární elektrárna v Africe.
Další šílený nápad:
Z moře v západní Africe se bude čerpat voda. Ta se má odsolit a potrubím vést do Lybie na Saharu. Tam se bude elektrolýzou rozkládat na vodík a kyslík za použití solárních panelů. Vodík se bude stlačovat, zkapalňovat a potrubím se požene do Francie, kde se bude skladovat a distribuovat na vodíkové čerpací stanice k pohonu aut. Zkuste si spočítat energetické náklady na takto vyrobený vodík dopravený na čerpací stanici v Paříži na jedné straně a energetickou účinnost vodíku v Paříži na straně druhé. Dojdete k zajimavým číslům.
Přidej příspěvek
Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku
×Vložení zdrojáku
×Vložení obrázku
×Vložení videa
Uživatelé prohlížející si toto vlákno
Podobná vlákna
Cena a značení — založil Michal
Cena eshopu — založil Zelenáč
Satelit - cena — založil Trebor
Cena stránky — založil yaqwsx
TVORBA WEBU - CENA? — založil grabmaster
Moderátoři diskuze