Verilog a simulace digitálních obvodů – Digitální zpracování signálů – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Verilog a simulace digitálních obvodů – Digitální zpracování signálů – Fórum – Programujte.comVerilog a simulace digitálních obvodů – Digitální zpracování signálů – Fórum – Programujte.com

 
Hledat
Vybavení pro Laser Game
Spuštěn Filmový magazín
Laser Game Brno
Pergoly a střechy Brno

remmidemmi0
Věrný člen
Včera   #1
-
0
-

na portále programujte .com chybí programování ve Verilogu a VHDL.  Už jsem to tu psal několikrát, též majlem panu majiteli.  Tak kdopak z vás znáte Verilog a VHDL?

Můžete si vyzkoušet vaše programátorské znalosti a schopnosti na některém z on-line simulátorů elektronických obvodů na stránce EDA Playground ( www.edaplayground.com ) . Prostě ve verilogu, případně v C++ nebo Pythonu popíšete elektronický digitální obvod, vyberete simulátor a spustíte a uvidíte. Třeba si můžete navrhnout vlastní 32-bitový mikropočítač, anebo celý ZX Spectrum popsat ve Verilogu, odsimulovat.... a pak už zbývá jen syntéza a převod do FPGA. Je to jiná programátorská liga než dělat weby. Uvidíte, že vás to chytne :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 37.48.52.–
JerryM0
Věrný člen
Včera   #2
-
0
-

kdysi sem v práci dělal s GALem ale už je to dávno to už by se dneska asi nepoužilo

jde o to že on to nikdo moc nechce ... pokud teda nejde o nějaký vysokofrekvenční obchodování na burze

Nahlásit jako SPAM
IP: 2a00:1028:83bc:e52a:c58b:9c0a:6df4:12e1...–
remmidemmi0
Věrný člen
před 23 hodinami   #3
-
0
-

Můj Bože, Žeryku, to je zase odpověď :)

GAL, a jejich nereprogramovatelné verze PAL se používaly hojně v 90-tých lech. K vývoji se používal PALASM nad DOSem. Ještě ho někde mám. Dá se stahnout myslím na vetusware.  Postupně jak rostla integrace se od GAL a PAL upustilo, došlo k náhradě obvody MACH, nyní jsou ve velmi pokročilém stavu, řada MACH 4000. Tyto obvody  zahrnují desítky tradičních GAL obvodů. Vedle toho se objevily CPLD obvody od Xilinxu.

Že je nikdo nechce? Tak to leda v Česku. Proč je v Česku nikdo nechce? Protože Česko je mnoho desetiletí opožděné ve vývoji za Západem. Stačí si projít české portály hledající zaměstnance. Zjistíte pozoruhodnou věc. Na portálech chybí kategorie "elektronika". Fakt tam není. Na portálech je kategorie  "IT/informační technologie", narvaná inzeráty hledajícími programátory webových aplikací. Následuje kategorie "elektrotechnika", kde se hledají zaměstnanci pro projekty rozvaděčů, energetických rozvodů. Najdete dále kategorii "energetika", kde jsou pracovní příležitosti od distributorů energí, třeba ČEZ, PRE. Ale kategorie "elektronika" se nám jaksi vytratila. Nikdo v Česku dnes, až na vzácné vyjímky (Vsetín, ERA Pardubice), nehledá vývojáře elektronických obvodů, programátory hradlových polí.

Proč nehledá? Každá firma na Západě dnes ví, že v Česku elektronici vymřeli. Dnešní absolventi eletroprůmyslovek umí rozblikat LEDku na Arduinu, ale navrhnout nízkofrekvenční zesilovač třídy B, to po nich nemůžete chtít. Z matematiky tolik nezbytné pro programování ve Verilogu a VHDL neznají dnešní absolventi nic. Znalost trojčlenky je nepostačující.  A tak firmy ze Západu dělají vývoj doma a v Česku mají jen montovny. Prostě dodají do Česka komponenty a zaostalí Češi pracují jak otroci za práci ve mzdě. Jsou to takoví "roboti". Nakonec, slovo "robot" vymyslel Karel Čapek.

Třeba v Cisco routrech, montovaných mimochodem českými roboty v českých montovnách je mraky obvodů CPLD a FPGA. Pro ně musel někdo vymyslet obsah, napsat rovnice, popis ve Verilogu nebo VHDL, provést syntézu, naprogramovat. Pak hotové naprogramované obvody doveze do Česka, kde je čeští roboti namontují na plošný spoj. Podobné tomu je v digitálních osciloskopech. Digitální osciloskop je v podstatě mnohem jednodušší než klasický analogový. Digitální osciloskop spočívá v FPGA obvodu. Jestliže znáte Verilog nebo VHDL a podaří se vám koupit si u Mousera Xilinx FPGA, uděláte si digitální osciloskop doma v bastlkoutku. Jenže bez znalosti Verilogu nebo VHDL je vám Xilinx FPGA k ničemu a digitální osciloskop si neuděláte.

Proč se digitální osciloskopy nevyrábí v Česku, proč je vyrábí garážové firmy a političtí vězni v Číně? Odpověď je snadná, protože lidí schopných programovat ve Verilogu je v Česku jak vzácného šafránu, zatímco v Číně se Verilog učí povinně na každé střední technické škole. Dokonce i na školách, které s elektronikou nemají nic společného, protože ve Verilogu lze psát simulátory chování nejrůznějších systémů. Viděl jsem program ve Verilogu, který popisoval děj na čínském železničním nádraží. Bylo to úchvatné.

Mimochodem znáte firmu ALDEC Inc? A její systém ActiveHDL? Že neznáte, že jste o něm neslyšeli?  Firma ALDEC vznikla v sousedním Polsku na počátku 90-tých let, rychle se přemístila do USA. Její systém Active-HDL slouží k návrhu, simulaci a syntéze VHDL obvodů. V 90-tých letech jsem od ředitele ALDECu vyžebral dvě plné licence Active-HHDL, za odměnu, že jednu, třetí licenci jsem prodal do ERA Pradubice. Tam ji tehdá používali pro vývoj FPGA pro pasivní radary. Ty dvě licence Active HDL byly určeny pro ČVUT elektrofakultu v Praze a  to zadarmo. Nebude věřit, jak to dopadlo. Nikdo na ČVUT FEL ty licence nechtěl ani jako dar, protože by museli chudáčci zaplatit české DPH. Obě licence tak skončili ve Švédsku na středních školách. Češi utřeli rypáky.

Žeryku, a prosím tě, co to je "vysokofrekvenční obchodování na burze" ? Obchodování na burze lze jistě popsat Verilogem, ale co to má společného s vysokými frekvencemi?

Nahlásit jako SPAM
IP: 37.48.52.–
JerryM0
Věrný člen
před 22 hodinami   #4
-
0
-

klid ten název "vysokofrekvenční obchodování na burze" si vymysleli češi ...

https://www.tradesmart.cz/co-to-je-vysokofrekvencni-obchodovani-hft-trading-terminologie/

Nahlásit jako SPAM
IP: 2a00:1028:83bc:e52a:c58b:9c0a:6df4:12e1...–
remmidemmi0
Věrný člen
před 15 hodinami   #5
-
0
-

To nevymysleli Češi, celý ten článek je automatizovaný překlad strýčka Googla z angličtiny do češtiny. stačí si pozorně článek přečíst.  Třeba hned zkraje:

velmi rychlých rychlostech  žádný Čech neřekne velmi rychlá rychlost.  Nebo obchodníci s rychlejšími prováděcími rychlostmi  to je teda věta typická pro strejdu Googla. Krásná je věta:

HFT používá matematické modely a algoritmy k rozhodování, přičemž rozhodování a interakce mezi lidmi z rovnice.

Hlavně ty "lidi z rovnice". Stejda Google je také z rovnice...   

Nahlásit jako SPAM
IP: 37.48.52.–
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 1 host

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032023 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý