S tou umělou inteligencí se to v poslední době době docela "rozjelo". Každý používá termín "umělá inteligence", ale ještě jsem nikde neslyšel ani nečetl definici kdy už ta konkrétní věc má umělou inteligenci a kdy ještě nemá. Připadá mi to stejné, jak před nedávnou dobou, kdy vše začíno být "smart". Mobily smart, ledničky smart, hodinky smart...všechno začalo být smart. Jen lidi nejsou stále ještě smart. Termín "smart" se opotřeboval, tak marketingoví chytrolíni přišli s termínem "umělá inteligence". Časem přijdou zase s jiným termínem, Co já vím, třeba to bude "mimozemská inteligence" nebo "kosmická inteligence" nebo něco jiného vysoce "inteligentního". Tak v prvé řadě si prosím ujasněte, hranici kdy začíná ta umělá inteligence.
K té RS232C a mému modulu:
1/ Komunice je po RS232C a stačí Tx a GND. Z LCD zpět se nečte, nemá to význam.
2/ s obvody řady 4000 a 4500 toto udělat nelze, nejsou tam vhodné obvody.
3/ s TTL ano, na desce jsou jen tři obvody U1, U2 a U3. Je to jasně vidět na fotce, že tam více obvodů není. Ten U4 je MAX232 v SMD. V DIPu se tam nevešel. Lze to udělat celé v SMD, bude to menší, ale pak začne spousta lidí povykovat, že to je "blbé", protože SMD se blbě ručně letuje.
Nicméně, bude další verze s bezdrátovým přijímačem na 860 MHz a bude celá v SMD :)
4/ s mikropočítačem lze udělat modul, který přijme sériově data a paralelně je vyšle na porty. Automatické přizpůsobení se jakékoliv sériové rychlosti MCU neudělá.
5/ závislost na LCD není, protože všechny LCD s 44780 (kterých je většina) mají stejně zapojené vývody a ty ostatní,které mají jinak zapojené vývody, např VFD se prostě jen jinak prodrátují. Displeje mají shodně vždy D0 až D7 + 2 řídící bity.
6/ na programování mého modulu nedojde není třeba nic programovat. Posílají se data , která má displej zobrazit. Na odesílací straně stačí mít nějaký terminálový program. Data tak lze odeslat třeba z domácího počítače Didaktik nebo Atari nebo ZX Spectrum a podobně. Jinak řečeno, přes modul lze na primitivní starý počítač napojit LCD displej.
Příklad, má se zobrazit "Halo tady ZX Spectrum". Odešle se pozice kde začne text a pak se znak po znaku odesílá text. Terminál dokáže obsloužit každý blb. Lidí, kteří mají staré domácí počítače je mnoho, vtip je v tom, že naprostá většina z nich není schopna pro ně napsat program a všichni společně teoretizují, jak a čím nahradit mizející televizky, které k těm jejich domácím počítačům potřebují. Tihle lidé se houfují na jiných diskuzních forech a jiných částech sockových sítí. Stačí si je vygůglit. Vedle toho, na netu je spousta návodů na konstrukci replik těchto starých domácích počítačů a je dost lidí, kteří si ty repliky také vyrábějí.
7/ ano k Arduinu je mraky řešení, kdy je na arduino napojen LCD displej, buď 4-bitový nebo 8-bitový a vstup do aduina je přes I2C nebo SPI nebo jiný sériový modul. V Arduinu je pak patřičný software. Nedostatek toho je v tom, že když se ta věc s Arduinem porouchá, letí to celé do odpadu, protože nikdo neví jak to opravit. Do Arduina na software není vidět. Výměna displeje za jiný typ obvykle dá jiný výsledek ... Naproti tomu, elektroniku bez mikropočítačů lze opravit ještě po desetiletích. Běžně opravuju stolní kalkulačky nebo měřící přístroje postavené na TTL obvodech koncem 60-tých let minulého století. Většina jich je bez schemat, bez dokumentace. Naopak moderní přístroje s mikropočítači jsou v podstatě neopravitelné. Například na Bazoši někdo ze Slovenska nabízí moderní porouchaný laboratorní zdroj za 15 tisíc (nový stojí 24 tisíc). Zdroj hlásí chybu. Zdroj má uvnitř mikroprocesor.
8/ schema tam není a kvůli číňanům nebude. Ostatně, máte mobil? A máte od něj schema? Ne, nemáte schema od vašeho mobilu? A proč jste si ho teda koupili?
9/ do inzerce to není, protože modul není na prodej. Dal jsem to sem, jako ukázku, že se třemi TTL obvody lze udělat věc bez programování. Dnešní nadějní mladí elektronici, když mají udělat jednoduchou konstrukci, třeba blikač na bicykl, musí mít Arduino. S dvěmi tranzistory to neumí. Ve škole je to nenaučili (pan učitel elektroniky na průmyslové škole elektro také neumí astabilní klopný obvod). Tak se učí blikání LEDkou na Arduinu. Tím znalosti elektroniky mladých nadějných elektroniků začínají a končí sestavováním webů ze souborů v knihovnách dodaných Googlem, které do cizích počítačů ukládají kukíky (to aby Google všechno věděl).
Když mají tito mladí nadějní elektronici vytvořit digitální hodiny s digitrony, potřebují ATMega, kterým multiplexují digitrony s pulzy se 170V amplitudou. Sestavit několik digitálních obvodů neumí. Pan učeitel na půmyslové škole elektro také neumí digitální obvody. Natož aby uměl analogové obvody, za ty peníze co bere po něm nikdo nemůže nic víc chtít.
10/ Vlákno uzavírám a otevřete si nové vklákno k diskuzi, kdy vaše náramkové hodinky nebo mobil nebo lednička ještě není smart a kdy už je smart a kdy už není smart ale už má umělou inteligenci.