E-občanka kdo ji zaplatí? – Chytré telefony, komunikátory a jejich OS – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

E-občanka kdo ji zaplatí? – Chytré telefony, komunikátory a jejich OS – Fórum – Programujte.comE-občanka kdo ji zaplatí? – Chytré telefony, komunikátory a jejich OS – Fórum – Programujte.com

 

remmidemmi0
Věrný člen
20. 8. 2024   #1
-
0
-

Četl jsem nedavno na českým rozhlasu, že prý po Novém roce má odstartovat e-občanka. Má to prý být aplikace do smart mobilů. Tak mne v souvislosti s tím napadlo několik otázek, na které ale nikde není odpověď.

Až doteď mají občani plastikovou občanku. Jejím majitelem je stát, teda ČR. Paradoxně ale občani platí za její vydání a přesto jim nepatří. No dejme tomu. Jenže v případě e-občanky je plastová kartička nahražena mobilním telefonem. To už je výrazně dražší legrace než kousek plastu. Teda by ten mobil měl dodat občanovi stát. Ne každý má smart mobil a ne každý je ochoten a schopen v dnešní době dát 10 tisíc za nový smart mobil, který často ani nepotřebuje a to jen kvůli tomu, aby mu stát mohl nahrát aplikaci e-občanka.  Typicky na venkově. Spousta starších lidí má mobilní telefon starý 10 let a používá ho občas jen na volání.

Ze zákona nelze občanům nařídit povinnost vlastnit smart mobil. Podle Ústavy máte právo vlastnit majetek, ale nikoliv povinnost vlastnit majetek. Toto je zásadní věc. Někdo ve státní správě si zjevně plete pojem právo a povinnost.

Takže otázka č.1: Bude stát půjčovat lidem také smart mobilní telefon? Měl by... Ale kde na to vezme prachy, vyjde to docela draho.

Další úvaha: v mobilním telefonu je SIM karta. Někdo musí tu SIM kartu každý měsíc platit. Když nezaplatím operátorovi, tak mne odpojí. Otázka č. 2: Bude stát platit občanům provoz mobilního telefonu?

Další úvaha: každý operátor ví, kde se právě nachází zalogovaný (zapnutý) mobil. Nyní bude každá SIM karta přiřazená aplikaci e-občanka. Teda, stát bude sledovat pohyb občanů. No jo, ale co když občané ten mobil jednoduše vypnou a nechají ho doma a budou dál používat vlastní, druhý na telefonování? Přece každý den nepotřebuju občanku. Já ji třeba použiju tak 1x za 2 měsíce, když jdu na poštu vyzvednout dopis.

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.37.–
BDS+3
Věrný člen
24. 8. 2024   #2
-
+1
-
Zajímavé
Kit +

#1 remmidemmi
E-občanku si můžeš pořídit, ale nemusíš...

Je to jako s platební kartou. V bance dostaneš plastovou, můžeš ji používat v mobilu přes NFC, nebo budeš používat plastovou...

Nahlásit jako SPAM
IP: 185.69.68.–
W11 :)
remmidemmi0
Věrný člen
26. 8. 2024   #3
-
0
-

To platí nyní, v srpnu 2024. Ale od ledna 2025 se mají vydávat již jen e-občanky. Takže dřív nebo později dojde na každého.

Nahlásit jako SPAM
IP: 194.212.163.–
BDS+3
Věrný člen
29. 8. 2024   #4
-
0
-

#3 remmidemmi
O tom nevím. Vím jen, že úřady budou mít povinnost od roku 2025 e-občanky přijmout.

Nahlásit jako SPAM
IP: 185.69.68.–
W11 :)
Kit+15
Guru
31. 8. 2024   #5
-
0
-

Všechny občanské průkazy vydané po 1. 7. 2018 obsahují čip, tedy jsou zároveň e-občankami.

Nahlásit jako SPAM
IP: 37.188.189.–
Komentáře označují místa, kde programátor udělal chybu nebo něco nedodělal.
remmidemmi0
Věrný člen
před 9 hodinami   #6
-
0
-

občanka s čipen je občanka s čipem. nic víc, nic míň. To není e-občanka.

Připravovaná e-občanka je aplikace do chytrého telefonu. Psal jsem to hned na počátku. Postuponě ji mají mít všichni. Jenže ne všichni mají chytrý telefon a zdaleka ne všichni v Česku umí chytrý telefon používat.

Nahlásit jako SPAM
IP: 37.48.10.–
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 1 host

Podobná vlákna

Kdo mi pomůže — založil Hugo

Kdo mi pomůže — založil Hugo

Kdo mi pomůže — založil Hugo

000webhost, kdo zná? :) — založil pawlik

Kdo programuje v Objective-C? — založil Tomáš

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý