šachový program – Assembler – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

šachový program – Assembler – Fórum – Programujte.comšachový program – Assembler – Fórum – Programujte.com

 

remmidemmi0
Věrný člen
7. 12. 2024   #1
-
0
-

existuje počítač HP9825A... Mladé generaci to nic neříká. Počítač vznikl v roce 1976 , teda fakt, to není překlep. Popis počítače najdete zde: http://hp9825.com/html/the_9825_projects.html

Počítač má hybridní 16-bitový procesor s taktem 8 Mhz a standardně 24 kB paměti. Displej alfanumerický sestavený z maticových LED, celkem 32 pozic. K počítači jsem vymyslel a zhotovil barevný 7" LCD monitor a připojil jej na sběrnici procesoru. Naprogramoval jsem šachový program který běží na HP9825A a zobrazuje šachovnici s figurkami a historii tahů:

http://www.jplabs.co.uk/projects/9825a-monitor.html

Program má zatím, po kompilaci 12.6 kByte.Počítám s rozšířením, které umožní připojení jiných počítačů po CAN busu nebo přes RS232C s protokolem MODBUS a počítače spolu budou moci hrát šachy. Princip komunikace je jednoduchý. Každý počítač má svůj šachový program. Bílý táhne jako první třeba pěšcem z D1 na D2. Odešle na počítač protivníka zprávu D1-D2 a čeká. Protější počítač (černý) zprávu přijme posune si bílého pěšce a vymyslí protitah. Odešle jeho tah. Počítač (bílý) přijme zprávu, pohne černou figurkou a vymýšlí další tah. A tak dále.

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.80.20.–
peter
~ Anonymní uživatel
4022 příspěvků
11. 12. 2024   #2
-
0
-

Asi nikdo nechape dotaz, proto ti na to nikdo nereaguje :)
Jaky ma smysl delat si mini-pc, ktera hraji sachy, kdyz totez umi raps-pi, pustis tam nekolik programu, ktere budou vzajemne hrat. Leda mozna jako skolni ulohu, udelat si server, se kterym budou hraci na tech mini-pc komunikovat a je pak na studentech, aby vytvorili co nej sachovy program a spravne zpracovali data ze serveru. Pouzil bych JSON pro prenos dat.

Nahlásit jako SPAM
IP: 2001:718:2601:258:fd60:8c2d:8f1e:c95...–
remmidemmi0
Věrný člen
11. 12. 2024   #3
-
0
-

Zjevně jsi nepochopil podstatu celého příspěvku. Takže:

1/

Rasp-pi si koupíš hotové ... výsledek: nemusíš se nic učit o hardwaru.

Šachový programy pro Rasp-pi jsou hotové, netřeba nic programovat ... výsledek, netřeba se učit programovat šachový program.

Několik šachových programů si bude hrát vzájemně ... výsledek: netřeba se učit šachy.

Celkový výsledek: lze i nadále zůstat mentálně zaostalým alkoholikem.   

2/

Rozdíl mezi HP9825A a Rasberry je dost značný.

Raspberry Pi je hračka "Made in China", čínská hračka pro děcka. Za pár let bude tato čínská hračka pro děcka překonaná, nezajímavá. Nebude jak jí programovat. Děcka dostanou novou čínskou hračku. Čínský hračky nelze updatovat, nijak upravit, dokonce ani opravit při poruše. Čínské hračky se vyhazují. Cena čínské hračky je pár USD.

Systém HP9825A se od svého vzniku až do konce 80-tých let používal v US armádě. Nebyla to nikdy a není ani dnes žádná hračka. Z dnes již uvolněných zpráv ze 70-tých let je zřejmé, že HP9825A byly palubách strategických bombardérů a zřejmě i leckde jinde v US armádě. HP9825A je obecně dodnes neprozkoumaný. O jeho CPU se neví v podstatě nic. Pouze to, že je hybridní, uvnitř sestavený zřejmě ze třech bloků a používá krystal 8MHz. Instrukce CPU nejsou známé, nebyly nikdy publikovány. Jazyk HPL je známý jen zčásti. Postupně se objevují nové funkce, které Hewlett Packard nikdy nezveřejnil. A nejde o chyby CPU. Jde o záměrné utajení. Počítači HP9825A je dnes 49 let. Kdepak bude čínská hračka RSP-Pi za 49 let, v roce 2073? Snadná odpověď: v křemíkovém nebi.  Kde bude HP9825A v roce 2073? Nejspíše u dalších uživatelů, stále v chodu.

Cena HP9825A je podle vybavení od 1000 Euro výše. Pokud se vůbec podaří najít někoho, kdo je ochoten stroj prodat.

Proč se zabývám HP9825A a nezabývám se čínskou hračkou? Protože od HP9825A se stále dozvídám, jak mistrně konstruktéři Hewlett Packard před 50 lety vymysleli hardware s tehdejší technologií. Jazyk HPL dodnes nepřekonaný. Kam se na něj hrabe C++ , Java, Go a další.

Několik lidí v US a v Německu už v minulosti zkoušelo napsat simulátor HP9825A který by běžel na PC. Dosud se to nepovedlo. Dokonce ani samotný kompilátor HPL, který by běžel na PC se ještě nepovedlo zhotovit. Problém je  jak HPL vlastně pro dnešní PCčkovské CPU naprogramovat. Jediné co existuje je překladač z PHP do HPL. Zdaleka však neumí vše. Je to dáno omezeními v PHP.

Další cíl: nahradit páskové kazety používané v HP9825A zásuvnou jednotkou obsahující EEPROM v řádech desítek GByte.  Znamená to prozkoumat a rozšifrovat funkce druhého hybridního CPU uvnitř HP9825A, který řídí páskovou jednotku, tiskárnu a klávesnici. O tomto CPU se neví vůbec nic.

Pro nadšence čínských hraček RSP-pi: zkuste si pro vaši hračku napsat kompilátor, jazyka HPL, tak, aby jste na čínské hračce dokázali použít funkce, které umí HP9825A , zhotovený před 50 léty. Budu se těšit na výsledky.

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.80.20.–
peter
~ Anonymní uživatel
4022 příspěvků
11. 12. 2024   #4
-
0
-

nahlasil jsem to jako spam

Nahlásit jako SPAM
IP: 2001:718:2601:258:18fd:3958:f0ce:f291...–
MilanL+1
Grafoman
12. 12. 2024   #5
-
0
-

#4 peter
no spam to není, ale patří to spše do OFFTOPICku případně Hardware.

Je to spíš historická zajímavost pro určitou skupinku lidí, co mají čas se tím zabývat.

Jinak ten stroj a HPL jako takové jsou specifické HP close Know-how.

Já se občas na takové věci pokud najdu i podívám, ale na zjišťování speciálních detailů jak se to programuje apod nemám čas a náladu.

Mám dojem, že něco takového viděl, když jsem náhodou narazil na stránky k nějakým letadlům F-15 nebo F-16, že tam byl nějaký takový hybridní systém z několika specializovaaných cooprocesorů, ani už si nevzpomínám co jsem tehdá vlastně hledal.

Nahlásit jako SPAM
IP: 91.139.9.–
remmidemmi0
Věrný člen
13. 12. 2024   #6
-
0
-

A ještě taková poznámka k JSON:  to čemu se dnes říká "JSON", to se před 50 roky nazývalo "string". U počítače HP9825A z roku 1976 to bylo již velmi propracované. Poprvé se JSON tehdy pod názvem "string" objevil někdy v první polovině 70-tých let.

Jiná věc: nadšenci do čínských hraček Raspberry atp., zkuste si napsat program, který bude mít výpočetní schopnosti, to jest výpočetní přesnost, matematické funkce a bude pracovat s čísly v takovém rozsahu jako má HP9825A. Zjistíte, že to fakt problém. On je to totiž problém i pro dnešní PCčka. Ty jsou sice mnohem rychlejší, ale možnosti nějakých výpočtů jsou docela chabé. To je jeden z vícero důvodů, proč se dodnes nikomu nepovedlo vytvořit na PCčku simulátor HP9825A. Další potíž je, jaký jazyk a kompilátor vlastně pro vytvoření takového simulátoru použít.

Můj šachový program má pouhých 12 kB (po kompilaci). Není ale přenositelný na PCčko, protože pro PCčko není jak, čím ho zkompilovat a sestavit. Problém jsou multidimenzionální vnořené matice. Dá se to pochopitelně obejít, za cenu nárustu velikosti programu. Už to nebude 12 kB, ale bude to třeba 120 Mbyte ...

Příklad:

naprogramujte si matici která má 8x8x3. Každé pole této matice obsahuje samostatnou matici 8x8x2x6 a každé pole z této vnořené matice obsahuje další matici, která má velikost 8x8x2x2.

Všechny tyto pole těchto matic obsahují stringy, tedy popisy situace na šachovnici. Obsah každého pole v každé matici se mění s každým tahem figurky. Čím vzdálenější strategii vývoje hry chcete dosáhnout, tím více vnořených multidimenzionálních matic nutno deklarovat. Počítač si může matice deklarovat sám, podle potřeby. Jediným omezením je však paměť. Ta je u HP9825A pouze 24 kB.

Zkuste si to naprogramovat pro Raspberry.

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.58.–
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 28 hostů

Podobná vlákna

Program — založil Jan Burant

C# program — založil Tomas.P

Program — založil dakine

C# program — založil xpiii

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032025 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý