Zjevně jsi nepochopil podstatu celého příspěvku. Takže:
1/
Rasp-pi si koupíš hotové ... výsledek: nemusíš se nic učit o hardwaru.
Šachový programy pro Rasp-pi jsou hotové, netřeba nic programovat ... výsledek, netřeba se učit programovat šachový program.
Několik šachových programů si bude hrát vzájemně ... výsledek: netřeba se učit šachy.
Celkový výsledek: lze i nadále zůstat mentálně zaostalým alkoholikem.
2/
Rozdíl mezi HP9825A a Rasberry je dost značný.
Raspberry Pi je hračka "Made in China", čínská hračka pro děcka. Za pár let bude tato čínská hračka pro děcka překonaná, nezajímavá. Nebude jak jí programovat. Děcka dostanou novou čínskou hračku. Čínský hračky nelze updatovat, nijak upravit, dokonce ani opravit při poruše. Čínské hračky se vyhazují. Cena čínské hračky je pár USD.
Systém HP9825A se od svého vzniku až do konce 80-tých let používal v US armádě. Nebyla to nikdy a není ani dnes žádná hračka. Z dnes již uvolněných zpráv ze 70-tých let je zřejmé, že HP9825A byly palubách strategických bombardérů a zřejmě i leckde jinde v US armádě. HP9825A je obecně dodnes neprozkoumaný. O jeho CPU se neví v podstatě nic. Pouze to, že je hybridní, uvnitř sestavený zřejmě ze třech bloků a používá krystal 8MHz. Instrukce CPU nejsou známé, nebyly nikdy publikovány. Jazyk HPL je známý jen zčásti. Postupně se objevují nové funkce, které Hewlett Packard nikdy nezveřejnil. A nejde o chyby CPU. Jde o záměrné utajení. Počítači HP9825A je dnes 49 let. Kdepak bude čínská hračka RSP-Pi za 49 let, v roce 2073? Snadná odpověď: v křemíkovém nebi. Kde bude HP9825A v roce 2073? Nejspíše u dalších uživatelů, stále v chodu.
Cena HP9825A je podle vybavení od 1000 Euro výše. Pokud se vůbec podaří najít někoho, kdo je ochoten stroj prodat.
Proč se zabývám HP9825A a nezabývám se čínskou hračkou? Protože od HP9825A se stále dozvídám, jak mistrně konstruktéři Hewlett Packard před 50 lety vymysleli hardware s tehdejší technologií. Jazyk HPL dodnes nepřekonaný. Kam se na něj hrabe C++ , Java, Go a další.
Několik lidí v US a v Německu už v minulosti zkoušelo napsat simulátor HP9825A který by běžel na PC. Dosud se to nepovedlo. Dokonce ani samotný kompilátor HPL, který by běžel na PC se ještě nepovedlo zhotovit. Problém je jak HPL vlastně pro dnešní PCčkovské CPU naprogramovat. Jediné co existuje je překladač z PHP do HPL. Zdaleka však neumí vše. Je to dáno omezeními v PHP.
Další cíl: nahradit páskové kazety používané v HP9825A zásuvnou jednotkou obsahující EEPROM v řádech desítek GByte. Znamená to prozkoumat a rozšifrovat funkce druhého hybridního CPU uvnitř HP9825A, který řídí páskovou jednotku, tiskárnu a klávesnici. O tomto CPU se neví vůbec nic.
Pro nadšence čínských hraček RSP-pi: zkuste si pro vaši hračku napsat kompilátor, jazyka HPL, tak, aby jste na čínské hračce dokázali použít funkce, které umí HP9825A , zhotovený před 50 léty. Budu se těšit na výsledky.