"Pěkné adresy" - jak na to? – PHP – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

"Pěkné adresy" - jak na to? – PHP – Fórum – Programujte.com"Pěkné adresy" - jak na to? – PHP – Fórum – Programujte.com

 

Toto vlákno bylo označeno za vyřešené — příspěvek s řešením.
yaqwsx+9
Posthunter
10. 1. 2012   #1
-
0
-

 Okolo webových stránek se moc nepohybuji a v tomto oboru se nevyznám. Když je však něco potřeba vytvořit, tak jsem schopen něco "sesmolit". Proto bude asi můj dotaz hodně banální.

Jak lze na stránkách docílit adresy v "pěkném tvaru" (resp. pro uživatele čitelném)? Mám na mysli adresy ve tvaru http://programujte.com/…e-vs-switch/ místo http://programujte.com/diskuze.php?…

Chvilku jsem už nad tím přemýšlel, ale nějaké lehko použitelné řešení mě nenapadlo.

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.160.108.–
Life is too short to remove USB mass storage safely...
Správný drsňák udělá z konzole cokoliv
Řešení
Chrasty
~ Redaktor
+4
Posthunter
10. 1. 2012   #2
-
0
-
Vyřešeno Nejlepší odpověď

V PHP se na to používá mod_rewrite, v ASP.NET třeba URL Rewrite. Co jsem kdy kde vyzkoumal, tak se těmto pěkným adresám taky někdy říká "cool URL".

Nahlásit jako SPAM
IP: 193.179.196.–
yaqwsx+9
Posthunter
11. 1. 2012   #3
-
0
-

Díky za odpověď. Zase jsem o něco chytřejší.

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.160.101.–
Life is too short to remove USB mass storage safely...
Správný drsňák udělá z konzole cokoliv
Sakalik0
Newbie
11. 1. 2012   #4
-
0
-

Pokud ti jde přímo o adresy, tak u těch si nejdříve musíš udělat sám nějaký algoritmus (nebo použít existující třídy/rozšíření/knihovny) pomocí kterého převedeš řetězec "index.php?a=b&c=d&e=f" na "/b/d/f".

Teprve pomocí mod_rewrite, jak bylo výše zmíněno, docílíš toho, že pokud tuto adresu zadáš do adresního řádku prohlížeče, tak ta adresa dle pravidel, které v tom souboru uvedeš, se zpětně převede na "index.php?a=b&c=d&e=f".

Jinak na zamyšlení - co je vlastně pro uživatele čitelné ? Pokud budeš dělat jednoduché stránky o pár sekcích, tak tam to u uživatele nějaký efekt mít určitě bude, protože je rozdíl, jestli zadá "domena.cz/strana1" či "domena.cz/index.php?page=strana1&xyz=123". Ale pokud se má jednat o něco delšího/rozsáhlejšího, tak žádný uživatel ti nebude přepisovat adresy jaké najdeš třeba zde na tomto fóru ;-).

Důležité spíš je, aby klíčová slova byla obsažena v jakékoliv URL - ať už se jedná o "domena.cz/index.php?kategorie=25-moje-kategorie&page=1-jak-jsem-napsal-clanek"

nebo

"domena.cz/25-moje-kategorie/1-jak-jsem-napsal-clanek"

Je to důležité z jednoho prostého důvodu - když uživatel napíše do adresního řádku nějaké slovo (např. že chce vyhledávat), tak dnešní ptohlížeče mu už nabízejí historii adres, na kterých byl a pokud právě to slovo bude v titulku či adrese té navštívené stránky, tak se právě zobrazí.

Jinak efekt na vyhledávače, jestli máš hnusnou URL nebo pěknou, je minimální - tam jsou důležitější jiný věci.

Nahlásit jako SPAM
IP: 80.188.121.–
Zuben0
Stálý člen
22. 1. 2012   #5
-
0
-

myslím, že zde i článek o tom, myslím že se jmenuje přátelské url ;)

Nahlásit jako SPAM
IP: 90.178.23.–
yaqwsx+9
Posthunter
23. 1. 2012   #6
-
+1
-
Zajímavé
Nahlásit jako SPAM
IP: 85.160.88.–
Life is too short to remove USB mass storage safely...
Správný drsňák udělá z konzole cokoliv
Curo
~ Šéfredaktor
+8
Hero
23. 1. 2012   #7
-
+1
-
Zajímavé

#6 yaqwsx
Článek jsem opravil.

Nahlásit jako SPAM
IP: 109.164.4.–
Guitar Hero Master, Project führer & zdejší čaroděj.
Sleduj mě na twitteru – @lukaschury.
Blizard0
Duch
31. 1. 2012   #8
-
0
-
Nahlásit jako SPAM
IP: 178.22.116.–
S pozdravem Spurný Aleš http://www.28t.cz/ info@28t.cz
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 5 hostů

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý