Množství linuxových distribucí – OS - GNU / Linux – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Množství linuxových distribucí – OS - GNU / Linux – Fórum – Programujte.comMnožství linuxových distribucí – OS - GNU / Linux – Fórum – Programujte.com

 

Martin Šmarda0
Návštěvník
8. 12. 2006   #1
-
0
-

Na světě je obrovské množství distribucí linuxu. Díval jsem se například na projekt ubuntu a ten má 4 distribuce sám o sobě. V čem je vlastně rozdíl a která distribuce je asi tak nejlepší?

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Život je pes, a pes je nejlepš přítel člověka!
myky
~ Anonymní uživatel
17 příspěvků
8. 12. 2006   #2
-
0
-

To RobinHood:no v tom ubuntu ide kazda pouziva ide graficke rozhranie gnome,kde,xfce. a Ktora distribucia je naj no nato je tazko odpovedat.Vacsina ludi ti odpovie ze kazda a je len na tebe akudistribucii si vybrat.Odporucam ti popozerat nejake info o tej a tej distribucii a potom sa rozhodni sam co je pre teba lepsie...ale ak zacinas tak nejaku distribuciu ktora je znama ale ju pouziva viac ludi aby ked mas nejaky problem vzdy sa naslo nieco na nete alebo ludia ktori ti pomozu :)

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
8. 12. 2006   #3
-
0
-

To RobinHood: Rozdíly mezi jednotlivými distribucemi jsou:

1) Verze jádra
2) U?ivatelské prostředí (KDE, GNOME, prostředí SUSE, ...)
3) Podpora hardware (ovladače)
4) Aplikace, které jsou součástí systému (software, konfigurační nástroje, ...)

To jsou asi základní rozdíly. Ale je jich o hodně víc.

Na www.linux.cz najdeš popisy několika distribucí v češtině.

Pro začátek ti doporučuju Slax Live.
Až trošku pochopíš filosofii linuxových distribucí a naučíš případně základní úkony (instalace balíčků, práce s konzolí, ...), tak doporučuju Fedoru Core 4 nebo Suse 10. Obě jsou nadstandartně vybaveny.

PS: Je to můj názor. Dost lidí ti u určitě bude doporučovat jiné distribuce. Vyzkoušej si sám, jaká ti bude nejvíce vyhovovat.

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
New Media Enthusiast[br] http://about.me/lukaschadraba
8. 12. 2006   #4
-
0
-
Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Ondřej Němec0
Stálý člen
8. 12. 2006   #5
-
0
-

To RobinHood: ja mam ted na svem PC na jednom disku 3 distribuce a ani o jedne se neda rict ze by byla k nicemu.. Podivej se na nejake screeny aby sis usnadnil rozhodovani jestli treba Gnome nebo KDE a pak si vyber z nabizenych dister..

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Ubuntu rulez, Arch rulez... Linux rulez!!!
Martin0
Grafoman
8. 12. 2006   #6
-
0
-

To Lukáš Chadraba: Nepoužívá Suse KDE? Já myslím, že ano. Nejsem nějaký odborník ale zajímám se trochu o to. Chystám se také přejít na Suse nebo Fedoru.

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
8. 12. 2006   #7
-
0
-

mates píše:#
# To Lukáš Chadraba:nepoužívá suse KDE?? Já myslím že ano. Nejsem nějaký odborník ale zajímám se trochu o to. chystám se také přejít na suse nebo fedoru.



Suse má předělané KDE. nevím jak se to jmenuje. Když už, tak mi stačí lajvka Slaxu.

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
New Media Enthusiast[br] http://about.me/lukaschadraba
8. 12. 2006   #8
-
0
-

germaniac píše:#
# To RobinHood: ja mam teď na svém PC na jednom disku 3 distribuce a ani o jedné se nedá říct že by byla k ničemu.. Podivej se na nějaké screeny aby sis usnadnil rozhodovaní jestli třeba Gnome nebo KDE a pak si vyber z nabízených dister..



Já tedy rozhodně nemyslím, že screeny by měly ovlivnit výběr. Vždyť můj Slax může klidně vypadat jako SUSE, když se mi ho bude chtít překopat.

To RobinHood: Raději koukej po funkcích a podpoře hardware a software.

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
New Media Enthusiast[br] http://about.me/lukaschadraba
Martin Šmarda0
Návštěvník
8. 12. 2006   #9
-
0
-

To Luk?? Chadraba:
m?? provdu, to co to um? je d?le?it?j??, n?? jak to vypad?. Haodn? mi na linuxech vad? ten syst?m bal??k?, nejde to n?hjak obej?t? Pokou?el jsem se nap??klad sehnat emul?tor win ale kv?li t?m zatracen?m bal?k?m mi to n??lo

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Život je pes, a pes je nejlepš přítel člověka!
8. 12. 2006   #10
-
0
-

RobinHood píše:#
# To Luk?? Chadraba:#
#m?? provdu, to co to um? je d?le?it?j??, n?? jak to vypad?. Haodn? mi na linuxech vad? ten syst?m bal??k?, nejde to n?hjak obej?t? Pokou?el jsem se nap??klad sehnat emul?tor win ale kv?li t?m zatracen?m bal?k?m mi to n??lo



Tak to jsi m?j ?lov?k. To je hr?za. K instalaci jednoho pot?ebuje? dal??ch dvacet n?kdy a kdy? jeden nenajde?, tak to nejede. Je to k na?tv?n?.

Ve Slaxu je emul?tor win aplikac? p??mo v z?kl. instalaci. T?eba IE 6 a kreklej IE 7 tam b??

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
New Media Enthusiast[br] http://about.me/lukaschadraba
Michal Zima0
Super člen
8. 12. 2006   #11
-
0
-

Pro za??tek a vyzkou?en? bych rovn?? doporu?il Slax, a to z n?kolika d?vod?: velmi mal? velikost (cca 180 MB) a kvalitn? ?esk? prost?ed?.

Podpora software je v?ude stejn?, tak?e po tom se nen? t?eba d?vat. A podpora hardware? Ta taky, proto?e v?t?ina ovlada?? je ji? v j?d?e, maxim?ln? tam m??e b?t p?r jich postahovan?ch nav?c, ale to bych u? ne?e?il - pokud nesta?? ty v j?d?e, tak se prost? dopln?.

Ono je celkem jedno, jestli bude? software kompilovat nebo instalovat bin?rn? bal??ek. V ka?d?m p??pad? bude? pot?ebovat stejn? knihovny/programy. Ve Windows nic takov?ho nepot?ebuje?, proto?e v?t?inou si to v?ichni bal? s sebou, proto taky zab?raj? ve v?sledku daleko v?c.
Kompilace je nav?c ?asov? n?ro?n?j??. A co se bal??kovac?ch syst?m? t??e, tak pokud m? ?lov?k spr?vn? nastaven? repozit??e, tak nem? probl?m - bal??kovac? syst?m za n?j z?vislosti pohodln? vy?e?? a s?m dostahuje, co je pot?eba.

V?t?inou se jednotliv? distribuce p??li? neli??. Obsahuj? v?cem?n??stejn? software, jen mohou m?t odli?nou grafiku window manageru. Jsou pak ale tak? specializovan? distribuce, kter? jsou celkem v?razn? pozm?n?. Mnoh? maj? tak? vlastn? filozofii, tak?e se mohou pou??vat r?zn?.
Rovn?? nen? probl?m si postavit vlastn? distribuci, ale koho by bavilo ji udr?ovat aktu?ln?, ?e? ?:ms_0074:?

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Mandriva Linux 2007.1, KDE 3.5, Opera 9.22, vim 7.0...
8. 12. 2006   #12
-
0
-

xHire píše:#
# Pro začátek a vyzkoušení bych rovněž doporučil Slax, a to z několika důvodů: velmi malá velikost (cca 180 MB) a kvalitní české prostředí.#
##
#Podpora software je všude stejná, takže po tom se není třeba dívat. A podpora hardware? Ta taky, protože většina ovladačů je již v jádře, maximálně tam může být pár jich postahovaných navíc, ale to bych už neřešil - pokud nestačí ty v jádře, tak se prostě doplní.#
##
#Ono je celkem jedno, jestli budeš software kompilovat nebo instalovat binární balíček. V každém případě budeš potřebovat stejné knihovny/programy. Ve Windows nic takového nepotřebuješ, protože většinou si to všichni balí s sebou, proto taky zabírají ve výsledku daleko víc.#
#Kompilace je navíc časově náročnější. A co se balíčkovacích systémů týče, tak pokud má člověk správně nastavené repozitáře, tak nemá problém - balíčkovací systém za něj závislosti pohodlně vyřeší a sám dostahuje, co je potřeba.#
##
#Většinou se jednotlivé distribuce příliš neliší. Obsahují víceméně stejný software, jen mohou mít odlišnou grafiku window manageru. Jsou pak ale také specializované distribuce, které jsou celkem výrazně pozměněny. Mnohé mají také vlastní filozofii, takže se mohou používat různé.#
#Rovněž není problém si postavit vlastní distribuci, ale koho by bavilo ji udržovat aktuální, že? :ms_0074:



Dík. To jsem si potřeboval přečíst i já. Chtělo by to takovýhle seriál. To by bylo žůžo.

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
New Media Enthusiast[br] http://about.me/lukaschadraba
Michal Zima0
Super člen
8. 12. 2006   #13
-
0
-

Luk?? Chadraba píše:#
#D?k. To jsem si potřeboval p?e??st i j?. Cht?lo by to takov?hle seri?l. To by bylo ???o.


To bych taky cht?l o tom ps?t. Trochu mi ale na to nezb?v? ?as...?:ms_0148:?Vid?l bych to tak, ?e bych mohl dokon?it (co? je velice relativn?) sou?asn? projekt a mohl bych se do toho d?t (proto?e u? nic dal?? moment?ln? programovat nechci). Snad to bude brzy. :c)

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Mandriva Linux 2007.1, KDE 3.5, Opera 9.22, vim 7.0...
Martin Šmarda0
Návštěvník
8. 12. 2006   #14
-
0
-

Jj, seriál by bodl.

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Život je pes, a pes je nejlepš přítel člověka!
Martin0
Grafoman
9. 12. 2006   #15
-
0
-

Suse má předělané KDE.


Dík, to jsem nevěděl. Zase o něco chytřejší.
Ten seriál by byl dobrej rád bych si něco přečet tady na Programujte.

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Ond?ej N?mec0
Stálý člen
9. 12. 2006   #16
-
0
-

na linux musis mit predevsim cas.. Pak to chce google a pevne nervy... Ja to takhle delam jiz nekolik mesicu a nemuzu rict ze je neco co bych na svych ubuntu nezvladl..

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Ubuntu rulez, Arch rulez... Linux rulez!!!
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 2 hosté

Moderátoři diskuze

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý